Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Bir kız çocuğunun daha evcilik oynama yaşlarında iken hayallerinin baş rolüdür; annelik. Hamile kalmak, doğum yapmak, bebek emzirmek hep arzulanan ve yaşanacağı günlerin umutla beklendiği olaylar zincirdir. Nihayet şartlar olgunlaşıp, hayaller gerçek olmaya başlayınca anne adayı görür ki; bir bedende iki kalp, iki can… Bunların oluşumu, bir önceki cümleye yazılıveren birkaç kelimenin öyle çok ötesinde ki, tarifi tek kelime, o da: mucize… Bu mucize bir emanet ve emanete en iyi şekilde sahip çıkmak gerek. Bir kadının bedenindeki bebeğinin varlığını öğrendikten sonra dikkat etmesi gereken en önemli şey onun sağlığıdır. Yoktan var olan bebeğin sağlıklı bir şekilde oluşup, gelişmesi ve büyümesi annenin sağlıklı beslenmesinden geçer. Bu makalemde hamilelikte beslenme hakkında bilgileri okuyacaksınız.

Anne karnındaki bebeğin tek bir besin kaynağı vardır: o da annesidir. Dolayısıyla anne adayının hamilelik süresince beslenmesine azami derecede dikkat etmesi gerekir.

hamilelikte beslenme

Peki hamilelikte beslenme nasıl olmalıdır?

Bir insanın yaşam boyu sağlığına dikkat etmesi, dengeli ve düzenli beslenmesi gerekir. Hamilelikte ise bu iki kat özen ve gayet ister. Çünkü anne adayı ne kadar sağlıklı olursa bebeğin de o derecede sağlıklı olma ihtimali artar. Temel olarak anne hamileliği sırasında doğal, taze ve besin değerleri yüksek gıdaları tüketmeye dikkat etmeli ve kalorisi yüksek, besin değeri olmayan abur cuburlardan uzak durmalıdır.

Hamilelikte beslenme denince ilk olarak temel besinler akla gelmelidir. Bunlar kalsiyum, protein, C vitamini, Lif, demir ve folik asittir.

Kalsiyum:

Hamileliğin 8. haftasından itibaren oluşmaya başlayan bebeğin kemik yapısı ve dişleri için kalsiyum çok önemlidir. Normal bir insana göre gebelikte kalsiyuma yaklaşık 2 kat ihtiyaç duyulur. Kalsiyum bakımından zengin besinler süt, yoğurt, peynir, kefir ve yeşil yapraklı sebzelerdir. Söz konusu hamilelikte beslenme olduğu için kalsiyum içeren süt ürünlerinin yağsız olanları tercih edilmedir.

hamilelikte beslenme

Protein:

Gebelikte protein alımı oldukça önemlidir. Yumurta, balık, et, baklagiller ve süt ürünleri protein açısından zengindir. Özellikle protein açısından zengin olan haşlanmış yumurtayı hamilelikte beslenme listesinin başına koymak gerekir. Ancak yumurtayı çok kaynatmalısınız. Az pişmiş ya da rafadan yumurta yemek gebelikte sakıncalıdır.

C Vitamini:

Hamilelikte beslenme konusunda C vitamini de çok önemlidir. C vitaminin vücutta pek çok görevi vardır. Bunlardan bazıları bağırsaklarda demir emiliminin kolaylaştırılması, vücut direncinin hastalıklara karşı artırılmasıdır. Bebeğin plasentası için ise oldukça önemlidir. Vücutta depolanmaz. Her gün taze meyve ve sebze tüketerek günlük C vitamini ihtiyacı karşılanmalıdır.

Lif:

Lif, gebelik sırasında kabızlığın önüne geçilmesinde oldukça etkilidir. Şeftali, elma, muz, portakal, kuru erik, kuru üzüm, mercimek, fasulye, nohut lif açısından zengin besinlerdir. Aşırı tüketmek zararlı olabilir.

hamilelikte-beslenme

Kepekli ekmek lif açısından zengindir.

Demir: 

En iyi demir kaynağı yağsız kırmızı ettir. Bunun yanında yağlı balıklarda da demir vardır ve bunların demiri vücut tarafından kolay emilir. Ispanak, börülce, tahıllar, kuru baklagiller de demir açısından zengindir ancak bunların emilimi zordur. Demir emilimini C vitamini kolaylaştırır. Çay ve kahve ise yavaşlatır. Gebelikte demir çok önemlidir. O yüzden anne adayına belli bir aydan sonra takviye amaçlı demir ilaçları verilir.

Folik Asit:

Gebeliğin özellikle ilk 3 ayında folik asit çok önemlidir. Bebeğin merkezi sinir sisteminin oluştuğu ilk haftalarda folik asit gereksinimi çok artar. Ispanak, brokoli, fındık gibi besinlerde folik asit bulunur. Folik asiti buradan daha detaylı olarak okuyabilirsiniz.

Hamilelikte Beslenme Konusunda Aşağıdaki Maddelere Dikkat Edin!

 • Hamilelikte fazla kilo almamaya özen gösterin. Hamilelikte ideal kilo alımı aralığı 9-15 kilodur. Çok zayıf kadınlarda gebelikte alınması uygun görülen kilo aralığı 14-20 iken, kilolu kadınlarda bu aralık 7.5-12.5 kilo olmalıdır. Eğer kilolu hamile kalınmışsa gebeliğin başlarında bir diyetisyene gitmek faydalı olabilir. İdeal kilonuzu internetteki araçlardan öğrendikten sonra kilo takibi yapmalısınız.
 • Yüksek kalorili hamburger, cips, patates kızartması, kek, yaş/kuru pasta, bisküvi, şerbetli tatlılar anne adayının gereksiz kilo almasına neden olur. Fazla kilolar ise özellikle gebeliğin son zamanlarında anneyi çok rahatsız eder.
 • Hamilelikte kesinlikle zayıflama diyeti yapılmamalıdır.
 • Gebeliğin ilk 3 ayında ortalama 0,5 (yarım kilo) ve 1 kilo almanız idealdir. 3. aydan sonra ise ayda ortalama yaklaşık 1,5-2 kilo almak normal olarak kabul edilir.
 • Hamilelikte beslenme kesinlikle tek çeşit olmamalıdır. Örneğin sadece protein kaynaklı besinleri tüketmek gibi. Bunun yerine çeşit miktarı artırılıp, tüketim miktarı dengede tutulmalıdır.
 • Özellikle bol karbonhidrat içeren hamur işlerinden mümkün mertebe uzak durulmalıdır.
 • Doktor gözetiminde folik asit ve demir ilacı kullanılmalıdır.
 • Tuz tüketimi azaltılmalıdır.
 • Çiğ köfte, mayonez, az pişmiş yumurta, sucuk, salam ve pastörize edilmemiş gıdalar gebelikte çok tehlikelidir.
 • Ambalajlı ürünlerde bulunan katkı maddelerinden bazıları insanın genetik yapısını bile bozacak şekildedir. Bu nedenle gebelikte katkı maddesi ihtiva eden ürünler iyi araştırılmalı ve tüketimi asgari düzeye indirilmelidir.
 • Hamilelikte günde en az 2 litre su içilmelidir. Özellikle yaz günlerinde bu miktar 3 litreye çıkarılmalıdır.
 • Hamilelikte maden suyu içmek zararlı değildir.
 • Hamilelikte çay, kahve, kola, gazoz ve alkol tüketmekten kaçınılmalıdır.
 • Hamilelikte beslenme listesinde taze sebze meyve, baklagiller mutlaka bulunmalıdır.

  hamilelikte beslenme

  Hamilelikte Beslenme

 • Meyvelerin özellikle ana öğünlerden sonra ara öğün olarak tüketilmesi tavsiye edilir.
 • Gebelikte enerji ihtiyacı arttığı için anne adayı  3 yerine 6 öğün beslenmelidir. Bunların 3’ü ana, diğer 3’ü ise ara öğün olacak şekilde ayarlanmalıdır.
 • Ara öğünlerde kuru yemiş, süt, yoğurt ve meyve tüketilebilir.
 • Hamilelikte beslenmenin en kritik maddelerinden biri günlük kalsiyum ihtiyacının giderilmesidir. Bunun için günde en az 2 bardak süt ve bir kase yoğurt tüketilmelidir.
 • Hamilelikte beslenme esnasında tercih edilen ekmeğin unu tahıllı ya da kepekli olmalıdır. Beyaz ekmek tavsiye edilmez.
 • Anne adaylarına hamilelik esnasında haftada en az 2 kere et tüketmeleri tavsiye edilir.
 • Kontrolsüz yemek yemeden kaçınılmalıdır. Bu annenin gereksiz yere kilo almasına neden olur.
 • Özellikle sebzeleri pişirirken besin değerleri kaybolmasın diye haşlama işlemi tercih edilmelidir.
 • Ayrıca anne adayı hamilelikte beslenme konusuna dikkat ettiği kadar düzenli bir şekilde hareket de etmeli, aşırı zorlayıcı hareketlerden kaçınarak günlük olarak spor yapmalıdır.
 • Anne adayı hamileliği esnasında sağlığına ne kadar çok dikkat ederse hamileliği ve doğumu o derecede kolaylaşır.

 

Hepimiz sağlıklı bebekler hayal ederiz. Doğacak bebeğin sağlık durumunu etkileyen pek çok faktör vardır. Bunların başında geleni ise elbette hamilelikte beslenme konusudur. Anne adayı hamilelikte beslenme konusuna dikkat ettiği nispette sağlıklı bir bebek dünyaya getirir, bunun yanında doğumu kolay olur ve doğum sonrası toparlanma dönemi daha kolaylaşır.

 

Ben gebeliğimin ilk 3 ayında çok fazla hamur işi tükettiğim için çok kilo aldım. Normalde 36-38 beden giyerken 48 bedenler dar gelmeye başladı. Bunun yanı sıra yine ilk 3 ay hamilelikte beslenme konusuna fazla dikkat etmediğim için gebelik şekerim çıkayazdı. Şeker yüklemesi sonrasında sınırda çıkan değerlerim yüzünden bebeğimin sağlığını da riske attım ve doktorlarım bana hastalıklı muamelesi yaptı. Son dönemlerde diyetisyene gittim ve onun verdiği diyet listesini uygulayınca birazcık toparlandım. Gebeliğimin sonralarına doğru bebeğimin büyümesiyle birlikte fazladan aldığım kilolar yüzünden tanınmaz hale geldim.

Diyetisyenin diyetini uygulayınca dedim ki, “şimdiki aklım olsaydı, hamile kaldığımı öğrendiğim gün giderdim diyetisyene…” Bu cümleyi yazmak, yaşamaktan o kadar kolay ki anlatamam. Siz siz olun, “aman ben iki can taşıyorum, yok efendim bebeğim kilo alsın vs. gibi bahanelerin arkasına saklanarak hamilelikte beslenme konusunu sakın ihmal etmeyin!

Sevgilerle…

 

Kaynaklar:

Elizabeth Fenwick (Annelik ve bebek bakımı)

Uz. Op. Dr. Nalan Karacaoğlu (Anne-bebek dergisi eki)

Ayşe Öner (Hamilelik, doğum ve bebek bakımı kitabı)

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir