Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu

Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu o kadar sık görülür ki, gebelerin yaklaşık %10’u bu enfeksiyona maruz kalır. Bunun en önemli nedeni gebelikte daha fazla salgılanmaya başlayan progesteron hormonudur. Ayrıca çevresel faktörlerde enfeksiyona neden olabilir. Unutmamak gerekir ki gebelik öncesi ve gebelik esnasında idrar yolu enfeksiyonu geçirmiş her üç kadından birinin gerekli önemler alınmadığı taktirde bu enfeksiyonu yeniden geçirme olasılığı yüksektir.

İdrar yolu enfeksiyonu gebe kadınlarda iki türlü yaşanabilir. Birincisi Sistit adı verilen mesane yani idrar torbası iltihabıdır. İkincisi ise daha tehlikeli ve ileri seviyede olan Piyelonefrittir ki o da böbrek iltihabıdır.

Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu çoğunlukla sistit olarak yaşanır (bundan dolayı gebelikte yapılan doktor kontrollerinde idrar tahlili mutlaka istenmektedir). Sistit bazı gebelerde belirti vermeden seyreder. Bu nedenle hamile kadın geçirdiği hastalıktan habersizdir. Bu durumda enfeksiyon ancak idrar kültürü ile tanımlanabilir. Bazı gebelerde ise sistit; sık sık idara çıkma ihtiyacı hissetme, idrar yaparken zorlanma, yanma hissi ve alt karın bölgesinde ağrı olacak şekilde belirtiler gösterebilir.

Eğer hamilelikte görülen idrar yolu enfeksiyonu, sistit tedavi edilmezse bu hastalık böbrek iltihabı olarak bilinen Piyelonefrit’e dönüşür. Bunun görülme sıklığı ise %20 ila %40 arasında ciddi bir orandır. Bu nedenle doktorunuzun sizden istediği tahlilleri lütfen ihmal etmeden ve gecikmeden yaptırın! 

hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu

Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu çeşidi olan böbrek iltihabı anne adayında ateşe neden olabilir.

Böbrek iltihabı yani Piyelonefrit, anne ve bebek açısından son derece riskli bir enfeksiyondur. Gebelikte bu durum genelde son 3 ayda görülür. Tedavi edilmezse erken doğuma neden olabilir. Piyelonefrit’in belirtileri de Sistit’in belirtilerine benzer ancak ek olarak 39.5 dereceye kadar yükselen ateş, titreme, kanlı idrar, belin her iki yanında ya da ortasında hafiften şiddetliye doğru seyreden ağrılar görülebilir.

Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisi

Belirtileri olsun olmasın, yapılan idrar testinde bulaşıcı olan idrar yolu enfeksiyonu görülen gebeye, doktoru gebelik esnasında kullanılabilen bir antibiyotik verir. Verilen antibiyotiğin düzenli bir şekilde alınarak sonuna kadar kullanılması hastalığın tekrarını ciddi anlamda azaltır.  Bu nedenle akıntılarınız, ağrılarınız dinse bile lütfen ilacınızı almayı kesmeyin! Bunun yanında gebelik öncesi idrar yolu enfeksiyonu geçirmiş iseniz o dönemde size verilen ilaçları gebelik esnasında lütfen kullanmayın! Bu bebeğinizin hayatı için çok ciddi riskler taşır!

hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu

 

Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu geçirmemek için kendi kendinize bir takım önlemler alabilirsiniz. Bunlar:

 1. Hamilelikte özellikle su tüketimi çok önemlidir. Hamilelik esnasında idrar yolu enfeksiyonu geçirmemek için her gün en az 3 litre su içmelisiniz. Suyu az tükettiğinizde çok seyrek idrara çıkarısınız ve idrarınızın rengi koyu sarı olur. Bu ise gebelikte hiç istenmeyen bir şeydir.
 2. Suyun yanında taze sıkılmış meyve suları ve maden suyu da tüketebilirsiniz. Ancak çay ve kahve başta olmak üzere kafeinli ve alkollü içeceklerden kaçının!
 3. Seçme alternatifiniz varsa alaturka tuvaletleri kullanın ve idrar için oturmadan önce ve kullandıktan sonra sifonu mutlaka çekin! Klozet kullanacaksanız oturağı silmeniz de fayda olacaktır.
 4. Cinsel ilişki öncesi idrar torbanızı mutlaka boşaltın.
 5. Cinsel ilişki öncesi vajina bölgenizi temizleyin.
 6. Vajina bölgenizin temizliğinde kesinlikle şampuan, pudra, sabun, sprey gibi kimyasal içeren maddeler kullanmayın!
 7. Her idrar sonrası temizliğe özen gösterin.
 8. Tuvalet temizliğinizi önden arkaya doğru yapın.
 9. Tuvalete girmeden önce ve girdikten sonra mutlaka ellerinizi sabunla yıkayın.
 10. İdrar yolu enfeksiyonu geçirmemek için mutlaka pamuklu iç çamaşırları tercih edin. Naylon ve suyu emmeyen kumaşlar idrar yolu enfeksiyonu na neden olur.
 11. Sıkı pantolon giymeyin. Dış kıyafetinizin altına mutlaka iç çamaşırınızı giyin. İç çamaşırsız ve yatarken külotlu çorap giymeyin.
 12. İdrara çıktığınızda idrar kesenizin boşaldığından emin olun. Bunun için öne doğru eğilmeniz faydalı olacaktır.
 13. İdrarınız geldiğinde kesinlikle tutmayın. İdrarı tutmak da idrar yolu enfeksiyonu nedenidir.
 14. Küvette yıkanmaktan uzak durun, duşu tercih edin.
 15. Stres ve aşırı yorgunluktan uzak durun.
 16. Bol yoğurt yiyin.

Gebelik; hem uzun hem de kısa gibi görünen mucizeler zinciri. Bu eşsiz dönemde en çok görev anne adayına düşüyor. Kendi sağlığına önem göstermek bunların başında geliyor. Hamilelik kadının hem bedensel hem de ruhsal anlamda çok hassaslaştığı bir süreç. Bu nedenle hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu ve diğer tüm hastalıklardan korunmak için doğrudan kendinize, dolaylı olarak da bebeğinize iyi bakın!

Sağlıcakla kalın…

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir