Hamilelikte Karın Ağrısı Neden Olur?

Hamileliğimin ilk belirtisi diyebilirim; hamilelikte karın ağrısı için. Çünkü henüz hamile kaldığım netleşmemişken bile bel ağrılarıma eşlik eden karın ağrılarım adetten mi yoksa hamilelikten miydi, bilemedim. Günler boyunca bunun sancısını çektim, hem fiziksel hemde ruhsal olarak. Zira anne olmayı arzulayan bir kadının her ay aynı sancıları çekmesi gerçekten zor bir süreç…

Hamilelikte karın ağrısı çok sık karşılaşılan bir durum. Uzmanlar bunu genelde iyiye yoruyorlar. Hatta bazılarına göre; gebeliğin erken dönemlerinde yaşanan karın ağrıları, yumurta ve spermin döllendiği anı bile ifade ediyor olabilirmiş. Düşünsenize, yaşadığınız ağrı bebeğinizin hayata tutunma çabasından kaynaklanıyor! Ne garip…

Ancak hamilelikte karın ağrısı zaman zaman da riskli durumların var olduğuna işaret edebiliyor. Gelin detaylara birlikte göz atalım.

Hamilelikte Karın Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Açıkçası hamilelikte karın ağrısı yaşamanın pek çok nedeni var. Bunlardan ilki gebelikte gaz sancılarıdır. Kabızlık, kas ve bağ ağrıları, Braxton Hicks kasılmaları, düşük, HELLP sendromu, preeklampsi gibi hamilelikte karın ağrısı yapan nedenleri detaylı olarak inceleyelim.

Gebelikte Gaz Sancıları

Bu durum pek çok gebenin başına gelen, zaman zaman aşırı ağrı çektiren bir durumdur. Yapılan araştırmalar bunun esas nedeninin hamilelik esnasında artan progesteron hormonu olduğu gösteriyor. Progesteron hormonu bağırsak kaslarının rahatlamasına neden olurken, gıdaların bağırsaktan geçme sürelerini yaklaşık %30 oranında arttırır. Gıdalar bağırsaklarda daha uzun süre kaldığı için gaz oluşumu söz konusudur. Ayrıca gebelik ilerledikçe büyüyen rahim iç organlarına baskı yaptıkça kabızlık gibi problemlerin yanı sıra gaz oluşumu da artar.

Gebelikte gaz probleminin önüne tam olarak geçilemese de günlük hayatta alınacak bir kaç tedbir bu durumu oldukça hafifletebilir. Bunlar:

 1. En az 2.5 – 3 litre su içmek,
 2. Az az ama sık sık yemek,
 3. Lifli gıdalar tüketmek,
 4. Lahana, soğan, kuru fasulye gibi gaz yapan gıdalardan uzak durmak,
 5. Kızartılmış yiyeceklerle, fast foodları tüketmekten kaçınmak.

Kabızlık

Hamilelikte karın ağrısı nedenlerinden biri de kabızlıktır. Yukarı ifade ettiğim gibi hamilelik nedeniyle salgılanan progesteron hormonu besinlerin bağırsakta daha çok kalmasına neden olur. Bu kabızlığın ana nedenidir. Ancak bunun yanında demir hapları, hareketsizlik, sıvı ve lifli gıdaların az tüketilmesi ve stres de gebelikte kabızlık nedenleri arasındadır.

Bu nedenlerle uzun süre tuvalete çıkamayan gebelerde karın ağrısı yaşanabilir. Bunu önlemek için en az 2.5-3 litre su içmeli, lifli gıdalar tüketmeli ve hareket etmelisiniz. Eğer kabızlık hayatınızın sekteye uğramasına neden oluyorsa, doktorunuza başvurun. Kullanımı gebelikte önerilmese de doktorunuz size uygun olan dışkı yumuşatıcı ilaçlar verebilir.

Kas ve Bağ Ağrıları (Yuvarlak Ligament Ağrıları)

Kadınlarda rahimden kasıklara doğru giden iki büyük bağ vardır. Gebelik ilerleyip bebeğin içinde bulunduğu rahim büyüdükçe bu dokulara baskı yapar. Bu baskılarda karında, kasıklarda ve kalçalarda ağrılara neden olur. Bu ağrılar kramp gibi birden bire giren keskin ağrılar olabileceği gibi, hafif şekilde de yaşanabilir. Özellikle yatarken ya da otururken konum değiştirmek, hapşırmak, öksürmek bu ağrıları tetikleyebilir. 3-5 dakika sürebileceği gibi, bir saat kadar da sürebilen bu ağrıların gebelik süresi boyunca yaşanması tamamen normaldir.

Bu ağrılara baş dönmesi, mide bulantısı, kanama, titreme gibi belirtiler eşlik etmedikçe endişe etmeye gerek yoktur. Hamilelikte karın ağrısı nedenlerinden biri olan kas ve bağ ağrıları günlük, rutin ve hafif egzersizlerle azaltılabilir. Hapşırma ve öksürme hissi geldiğinde kalçanızı ve karnınızı gevşetin bırakın. Bu sayede oradaki kasları harekete geçirmiş olursunuz ve gelecek ağrılar sizi çok rahatsız etmez. Bu tip ağrılar genelde ikinci trimesterda (4, 5 ve 6. aylar) görülür.

Braxton Hicks Kasılmaları

Özellikle gebeliğin son üç ayında yaşanan, yalancı doğum sancıları olarak da bilinen Braxton Hicks kasılmaları hamilelikte karın ağrısı nedenleri arasında önemli bir yer tutar. Henüz ilk gebeliğini yaşayan kadınlar yaşadıklarının Braxton Hicks kasılmaları olduğunu tanımlayamayabilir. Bu kasılmalar hiç beklenmedik bir anda gelir, geleceği tahmin edilemez, ağrı ve baskıya neden olur, düzensizdir. Saniyeler sürebileceği gibi 2 dakika kadar da sürdükleri olabilir.

Braxton Hicks kasılmaları esnasında karnınız sertleşir. Bol su içmek bu kasılmaları ve etkilerini azaltır.

Braxton Hicks kasılmaları ile ilgili detayları buradan okuyabilirsiniz.

HELLP Sendromu

Hamile bir kadında kırmızı kan hücrelerinin yıkımı anlamına gelen hemoliz, karaciğerin olması gerekenden kötü çalıştığını ve buna bağlı olarak vücutta bulunan toksinlerin atılamadığını gösteren enzim düzeyi ve kanın pıhtılaşmasını güçleştiren trombosit sayısı, bu sendromun yaşanma nedenidir. HELLP Sendromu hem anne hemde bebek için çok ciddi bir durumdur. Görülme sıklığı az olsa da anne adayının bu hastalığın varlığı hakkında bilgi sahibi olması, olası kötü bir durumun fark edilmesini sağlar.

HELLP Sendromunun başlıca belirtilerinden biri; karnın sağ üst bölgesinde ağrı, sancı ve hassasiyet hissidir. Baş ağrısı, sürekli yorgunluk, halsizlik, bulantı, kusma, bulanık görme, ödem ve yüksek tansiyon HELLP sendromunun diğer belirtilerindendir.

Dış Gebelik

50 gebelikten yaklaşık 1 tanesinde görülen dış gebelik, döllenen yumurtanın rahim haricinde bir yere tutunması ile gerçekleşir. Dış gebelik, özellikle 6 ve 10. haftalar arasında aşırı şiddetli karın ağrısı ve kanama şikayetleri ile belirti verir. Böyle bir durumda vakit kaybetmeden doktorunuza başvurmalısınız.

Dış gebelik ile ilgili detayları buradan okuyabilirsiniz.

Plasentanın Erken Ayrılması

Hamilelikte karın ağrısı nedenlerinden biri de Abruptio Plasenta olarak isimlendirilen plasentanın erken ayrılması durumu olabilir. Anne karnındaki bebeğin yaşamsal desteğini sağlayan plasenta, bebekten önce rahimden ayrıldığında oksijen ve besin kaynağı kesilmiş olur. Bu ise çok ciddi bir durumdur. Erken fark edildiğinde tedavi edilerek anne ve bebek açısından fazla tehlike arz etmez. Erken fark edilmesi için ise annenin aşağıdaki belirtileri takip etmesi önemlidir.

 1. Karında kramp, (şiddetli),
 2. Karın ve sırtta ağrı,
 3. Kanama,
 4. Rahimde hassasiyet.

Düşük

Erken dönem hamilelikte karın ağrısı nedenlerinden biri de düşüklerdir. Günümüzde gebeliklerin %15-%20 arasında sonlanmasına neden olan düşükler, genelde gebeliğin ilk 13 haftasında yaşanır. Düşüğün en net belirtisi kanama ve karın, kasık ağrısıdır. Anne adayı parlak kırmızı kanama eşliğinde karın, kasık ve bel ağrısı yaşıyorsa vakit kaybetmeden doktora gitmelidir. Erken müdahale düşüğü önleyebilir.
Düşük ile ilgili detayları buradan öğrenebilirsiniz.

Preeklampsi (Gebelik Zehirlenmesi)

Özellikle gebeliğin 20. haftasından sonra idrarda protein ve yüksek tansiyon ile karakterize edilen preeklampsi yani gebelik zehirlenmesinin en önemli belirtilerinden biri de sağ taraftaki kaburgaların altında olan üst karnın ağrımasıdır. Bunun yanında mide bulantısı ve kusma da gebelik zehirlenmesi belirtisi olabilir.

Preeklampsi (Gebelik zehirlenmesi) ile ilgili detayları buradan öğrenebilirsiniz.

Hamilelikte Karın Ağrısı Yaşatabilecek Diğer Durumlar:

 • Böbrek taşı,
 • Safra taşları,
 • Bağırsak yolu tıkanıklıkları,
 • İdrar yolu enfeksiyonları,
 • Gıda alerjileri ve gıda zehirlenmeleri,
 • Peptik ülser hastalığı

Güzel anne, sende her hamile kadın gibi bu süreçte hayatında daha önce hiç yaşamadığın şeyler yaşayacaksın. Bu dönem, zorluklarına rağmen öyle tatlı, öyle eşsiz bir dönemdir ki, bebeğin doğup ta büyüdüğünde gözünün önüne bir bir gelir, burnunda tüter durur bu günlerin.

Hamilelikte karın ağrısı çoğu zaman çok önemli sayılmaz, seni belli bir an üzer, yorar ama sessizce geçer gider. Fakat sen bir anne adayısın, her konuda uyanık, dikkatli ve bilgili olman sana artılar kazandırır. Hamilelikte karın ağrısı yaşadığında yukarıda yer alan belirtiler de baş göstermişse hiç vakit kaybetmeden doktoruna gitmeyi ihmal etme, çünkü sen ve içindeki meleğin, dünyamız için çok değerlisiniz!

Sevgiyle kal…

 

Hamilelikte Karın Ağrısı Konusu İçin Yararlandığım Kaynaklar:

Bebeğinizi Beklerken Sizi Neler Bekler

http://www.healthline.com/health/pregnancy/gas-pain-during-pregnancy#4

http://americanpregnancy.org/pregnancy-complications/abdominal-pain-during-pregnancy/

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir