Hamilelikte Kaşıntı | Puppp’u Daha Önce Hiç Duymuş muydunuz?

Gebelik sürprizlerle doludur! İlk aylar; hamileliğin heyecanı ile birlikte bulantılar, kusmalar, baş dönmeleri, sonra diş ağrıları ve çürümeleri, mide yanmaları, ödem vs. derken son ay çoğunuzun adını belki de hiç duymadığı ama hemen hemen 150 hamileden 1 tanesinde görülen ve hamilelikte kaşıntı yaşatan Puppp hastalığı var ki, sormayın! Puppp, sona yaklaştıkca zaten azalmakta olan sabrın sınırlarını daha çok zorlayan cinsten bir şey!

Puppp Nedir?

Puppp, “Gebeliğin pruritik ürtikeryal papül ve plakları” olarak Türkçeleştirilen “Pruritic Ulticarial Papules and Plaques of Pregnancy kelimelerinin baş harfleriyle isimlendirilen ve genelde karın yüzeyindeki çatlaklarda, bazen de kalça, uyluk ve kollarda aşırı kaşıntıya neden olan bir hastalıktır. Kaşıntı bazen çok şiddetlenerek vücudun diğer bölgelerine de yayılabilir.

Hamilelikte kaşıntı yaşanmasına neden olan Puppp hastalığı genelde ilk gebeliklerde ve çoğul gebeliklerde görülür. Bilimsel olarak tam olarak kanıtlanmasada; erkek bebek bekleyen annelerde daha sık yaşandığı tahmin edilmektedir.

hamilelikte kaşıntı, gebelikte kaşıntı, gebelikte kaşıntı bebeğe zarar verir mi, puppp nedir

Puppp ve hamilelikte kaşıntı

Puppp Neden Olur?

Özellikte son üç ay içinde yaşanan hamilelikte kaşıntı nedenlerinin başında gelen Puppp hastalığının bilinen net bir sebebi yoktur. Ancak Puppp hastalığının nedeni hakkında çeşitli teoriler vardır.

Bilindiği üzere bebek anne karnında büyüdükçe dış karın da büyümeye başlar. Bu esnada annenin derisi gerilir. Cilt yapısına göre değişse de cilt gerildikçe karın üzerinde çatlaklar oluşur. Çatlakların meydana gelmesiyle ortaya çıkan kollajen antijenlerinin hastalığı tetiklediği düşünülmektedir.

Ayrıca Puppp’un genetik bir hastalık da olabileği ya da anne karnındaki fetüs hücrelerinin gebelikte kaşıntıya neden olduğu düşünceleri de mevcuttur.

Hamilelikte kaşıntı ya da Puppp hastalığı bebeğe zarar verir mi?

Her ne kadar çok kaşınsanızda ve hatta bazen bu durum sizi ağlatsa bile hamilelikte kaşıntı ya da puppp hastalığı bebeğinize zarar vermez ve doğumdan sonra tamamen geçer.

Puppp Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Puppp, genellikle gebeliğin son beş haftası içinde görülür. Karında kaşıntı ile başlayarak bir kaç gün içinde küçük, pembe kabarcık ve sivilce şeklinde meydana gelen döküntüler ile devam eder. Hastalık ilerledikçe döküntüler genişleyip su toplayabilir ve kaşıntı şiddeti artabilir. Döküntüler ve kaşıntı kalça, baldırlar, kollar, bacaklar ve bazen de memelerde görülebilir.

Puppp hastalığının şiddeti özellikle geceleri daha da artar.

Döküntü ve kaşıntılar genelde memelerden yukarı herhangi bir bölgeye yayılmaz.

Hamilelikte kaşıntı ve Puppp çoğunlukla iri bebek annelerinde ve gebelik esnasında aşırı kilo almış gebelerde görülmektedir.

Puppp Tedavisi Nasıldır?

Hamilelikte kaşıntı sizi her geçen gün daha rahatsız etmeye başladıysa ve henüz doktora gitmediyseniz sizin rahatlamanıza yardımcı olacak bir kaç önerimiz olacak. Bunlar:

 • Kaşınan bölgeye soğuk press uygulayın.
 • Kaşınan bölgelerinizi mevsime göre ılık ya da soğuk su ile yıkayın.
 • Duştan sonra aloe vera içeren kremler kullanın.
 • Kıyafetlerinizin (özellikle teninize temas eden kısımların) pamuklu ve yumuşak olmasına özen gösterin. Naylon ve teri emmeyen kumaşlar kaşınıtınızı arttırabilir.

Yukarıdakileri yapmanıza rağmen hamilelikte kaşıntı dayanılmaz bir hal almışsa mutlaka doktorunuza muayene olmalı ve onun yönlendirmeleri ile ilaç ya da krem kullanmalısınız!

Çünkü Puppp ve kaşıntı tedavisinde kullanılan ilaç ve kremler kortizon ya da daha farklı maddeler ihtiva ettiği için hamilelikte kullanılması riskli olup, mutlaka doktor önerisi ve gözetiminde kullanılmalıdır.

Ayrıca doktorunuz cildinizi inceler ve ona göre bir tedavi uygular. Çünkü hamilelikte kaşıntı ve beraberinde döküntü; mantar enfeksiyonu ya da uyuz gibi hastalıkların sonucunda da meydana geliyor olabilir. Bunların tespiti için sizden:

 • Tam sayım kan testi,
 • karaciğer fonksiyon testi,
 • serum kortizol seviye testi,
 • kandaki düzeyini görmek için hCG testi isteyebilir.

Kimler Risk Altında?

 • İlk gebeliğini yaşayanlar,
 • erkek bebeğe hamile olanlar,
 • hamilelik esnasında hızlı ve çok kilo alanlar,
 • hiper tansiyon hastası olanlar,
 • ikiz ya da daha çok bebek bekleyenler.

Bir kez yaşanmış olan Puppp hastalığının sonraki gebeliklerde tekrar etme ihtimali çok düşüktür.

 

Kaynaklar:

www.healthline.com

www.whattoexpect.com

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir