Hamilelikte Nefes Darlığı Neden Olur?

Eğer hamileysen ve nefes darlığı çekiyorsan korkma! Kronik kalp ve ciğer hastalığın yoksa hamilelikte nefes darlığı çekmek sık rastlanan bir durumdur. Bebek anne rahmine tutunduktan sonraki ilk haftalarda da temiz kan ihtiyacını giderebilmek için vücudun daha çok çalışması ile birlikte nefes darlığı görülse de hamilelikte nefes darlığı çoğunlukla son haftalarda daha sık görülür.

Hamilelikte dakikada alınan nefes sayısı çok fazla değişmese de, bir kerede alınan nefes miktarı önemli ölçüde artar. İki kişilik nefes alırsın yani. Artan oksijen gereksinimi nedeniyle hamilelikte sık sık nefessiz kalabilir, hızlı hızlı soluyabilir ve zaman zaman göğsün sıkışıyormuş hissine kapılabilirsin. Bunun nedenlerinden biri progesteron başta olmak üzere yükselen hormonlarındır ki; bu akciğerlerini doğrudan etkiler ve beynindeki solunum merkezini harekete geçirir.

Hamilelikte nefes darlığı nedenlerinden ikincisi ise, her geçen gün biraz daha büyüyen rahmin iç organlarını sıkıştırır ve ciğerlerinde bundan nasibini alır. Sıkışan ciğerlerin nefes almaya çalıştığında tam olarak açılamaz. Bu nedenle nefes nefese kalırsın.

 

“Ben hamilelikte nefes darlığı çektikçe bebeğim zarar görür mü?” diye merak ediyor musun?

Özellikle merdiven çıkarken, tempolu yürümeye çalışırken,  sırtında destek olmadan otururken nefessiz kalman bebeğini etkilemez. O kendisi için gerekli olan oksijeni plesantasından doyasıya alır.

Hamilelikte Nefes Darlığı Ne Zaman Geçer?

Gebeliğin son dönemlerinde çok sık rastlanan nefes darlığı, bebeğin doğum için hazırlıklar yapmaya başladığında yavaş yavaş geçmeye başlar. Bu hazırlıkların en büyüğü bebeğin normal doğum zamanı yaklaştıkça doğum kanalına (leğen kemiğine inince) girmesidir. İlk gebeliğinse şayet, bu olay genellikle doğumdan 2-3 hafta önce olur, daha fazla gebelik yaşayanlarda ise genelde doğum anında gerçekleşir.

Hamilelikte nefes darlığını hafifletmek için,

  • Yapılması gereken işlerini daha sakin ve yavaş bir şekilde yaparsan,
  • Tempo gerektiren işlerde ise kendini zorlamazsan,
  • Akciğerlerinin daha rahat çalışması için kambur şekilde değilde dik oturursan,
  • Gece yatarken sırtını destekleyici bir kaç yastık koyarak yarı oturur vaziyette uyursan,
  • Ve en önemlisi bu halinin geçeceğini bilerek biraz sabredersen bu günler tatlı bir anıya dönüşür.

Biliyorum kolay değil, bende yaşadım aynılarını. Bildiğin tıkanıyordum. Kaplumbağa gibi varılması gereken yerlere en son ben gidiyordum. Ama bak hepsi geçti. Senin de öyle olacak. Geçecek!

Doğum biter bitmez kuş gibi olacaksın…

Son olarak bazen hamilelikte nefes darlığı başka nedenlerden kaynaklanabilir. Bunlar vücudundaki demir stoğunun azalması, astım, yüksek tansiyon vb. olabilir. Bu nedenlerden dolayı nefes darlığını daha şiddetli geçirebilirsin. Şiddetli nefes darlığının yanında, nefeste sıklaşma, göğüste ağrı, hızlı nabız ve parmak uçlarında morarma varsa vakit kaybetmeden doktora gitmelisin.

Hamile kalmadan önce çeşitli hastalıklarından dolayı kullandığın ilaçlar varsa, “bebeğime zararı olur” endişesiyle sakın kendiliğinden kullanmayı bırakma! Doktoruna söyle, o hamilelikte de kullanılması sakıncalı olmayan ilaçlar ile tedavini sürdürmeni sağlayabilir.

Kendine dikkat et, pozitif ol, bol su iç ve çokça dinlenmeye çalış…

Sevgiyle kal…

 

 

Yararlandığım Kaynaklar:

https://www.babycenter.com/0_shortness-of-breath-during-pregnancy_219.bc

Bebeğinizi Beklerken Sizi Neler Bekler? Sayfa-353

 

 

 

 

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir