Hamilelikte Nelerden Uzak Durulmalı?

Hamilelik esnasında, anne adayının ve bebeğin bir takım tehlikelerden korunması için dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Örneğin; anne karnında organların oluşmaya başladığı dönem olan 5 – 10. haftalar arasında bebeğin aşağıdaki durumlardan birine maruz kalması düşüğe, ölü doğuma ya da kalıcı doğum kusurlarına neden olabilir. Bu noktada anne adayı hamileliği esnasında aşağıdaki riskli durumlara karşı dikkatli ve tedbirli olmalıdır.

Enfeksiyonlar:

Hamileliğin erken dönemlerinde anne kanından bulaşma ihtimali olan virüs ve bakteriler bebeğe ciddi anlamda zarar vererek doğum kusurlarına neden olabilirler. Bir takım hastalıklar sizin hasta olduğunuzu dahi hissetmeyeceğiniz şekilde seyredebilir. Suçiçeği, kabakulak, kızamık, kızamıkçık gibi hastalıkları çocukken geçirmemişseniz çok dikkatli olmalısınız. Hamilelik dönemi içinde özellikle gerekli aşıları yaptırmak ve bağışıklık sistemini güçlü tutmak son derece önemlidir.

Yetersiz Beslenme:

Normal yaşamda da oldukça önemli olan sağlıklı beslenme konusu, hamilelikte iki kat önem kazanıyor. Bebeğin vücut sistemlerinin ve organlarının oluşup geliştiği evrede yetersiz beslenen anne adayları bebeklerine kalıcı zararlar verebilir. Kalsiyum, protein, karbonhidrat gibi temel besin maddeleri açısından zengin olmayan ve hazır gıdalarla geçiştirilen öğünler neticesinde bebeğin hücre gelişimi olumsuz etkilenebilir. Bu nedenle gebeliğin tamamında ve hatta emzirme döneminde bile düzenli ve sağlıklı beslenmeye özen göstermelisiniz. Ayrıca ilk doktor muayenenizle birlikte folik asit kullanımını da ihmal etmemelisiniz.

Radyasyon:

Hastanelerin röntgen çekilen bölümlerinde asılı olan uyarıyı hepimiz biliriz: “Hamilelik şüphesi olanlar ve hamileler giremez!” Bunun esas nedeni radyasyondur. Özellikle kanser tedavilerinde kullanılan iyonizan radyasyon bebeğinize zarar verir. Ancak diğer nedenlerle çektirmek zorunda kalınan radyasyon bebeğinize ciddi zararlar vermeyebilir.

Bu nedenle röntgen çektirmeden evvel mutlaka doktorunuzla görüşmeli, röntgen isteyen doktora da hamile olduğunuzu bildirmelisiniz. Eğer hamile olduğunuzu bilmeden röntgen çektirdiyseniz, paniğe kapılmayın. Çünkü, henüz cenin halinde bulunan bebeğinizin radyasyon almış olma ihtimali çok düşüktür. Eğer bebek bu radyasyondan etkilenmişse büyük ihtimalle düşük şeklinde vücuttan atılır.

Radyasyona maruz kalmış bebeklerde kan kanseri ve troid kanserleri görülürken, zeka geriliği, küçük baş çevresine sahip olma, gözlerde görme problemlerinin yanı sıra karaciğer, böbrek gibi organların da olumsuz etkilenme ihtimali yüksektir.

Bir kadının uzun süre yüksek dozda radrasyona maruz kalması, gebe kalma durumunu da zorlaştırır. Çünkü aşırı radyasyon kısırlık nedenlerinden biridir.

Teratogenler:

Anne adayının aldığı bir takım ilaç, alkol ve uyuşturucularda bulunan ve plasenta aracılığıyla bebeğe geçip, ona zarar veren etken maddeler vardır. Bu nedenle hamilelik esnasında sigara, alkol ve uyuşturucudan uzak durmak ve sürekli kullandığınız ilaçlar varsa bunların içerikleri hakkında bilgi edinerek gerekirse ilaç kullanımına alternatif yollar aramalısınız.

 

Sağlıkla kalın.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir