Hamilelikte Sigara ve Zararları

Küçük bir çocukken en sevmediğim şeylerden biri; herhangi bir şey alınacağı zaman bakkala gönderilecek ilk kişi olmaktı. O zaman marketler yoktu tabi 🙂 Genelde ekmek almak için gittiğimi hatırlıyorum bakkala, bir de sigara! Hiç unutmuyorum, bir gün bir akrabamız göndermişti uzun maltepe sigarası almam için, onu da kısa mı ne almışım, tekrar gidip değiştirtmişti 🙁 Aradan yaklaşık 20 yıl geçmiş, şimdilerde o kişi akciğer kanseri ile mücadele ediyor…

Biz küçükken toplum sigaraya karşı bu kadar bilinçli değildi. Ya benim aklım erdikçe ya da gerçekten gerçek böyle, sigara konusunda yapılan çalışmalar, getirilen zorunluluklar uzun ve kısa vadede maddi ve manevi her türden zarar veren bu illete karşı bir hassasiyet kazandırdı topluma diye düşünüyorum. Bunun en faydalısı da kapalı yerlere gelen sigara yasağı bence.

Sigara içen kişi en başta kendine zarar veriyor, bu gün gibi aşikar. Ancak keşke sadece kendisine verse! Eşine, çocuklarına, anne, babasına, sokakta yürürken arkasından gelen hiç tanımadığı ve dumana boğduğu kişiye. Kısaca herkese desek yanlış olmaz. Ben, mesela 8-9 yaşlarımda iken etrafımda sigara içen kişilere (özellikle sigarayı iki parmak arasına sıkıştırıp, dirseği bir yere yaslayarak konuşmak çok havalı gelirdi bana) çok özenirdim. Benim bu hareketi taklitte kullandığım nesne ise klasik çubuk krakerdir.  Sonra bir gün evde kimse yokken vitrinin üzerinde saklanan sigarayı bulup, taklitlerimi hayata geçirmişliğim vardır. Boğulma korkusundan sonra kendi kendime verdiğim: “Bir daha hiç ağzıma almayacağım!” sözümü o gün bugündür tutarım.

Eminim ki benim gibi etrafında sigara içeni görüp, özenip, sigaraya başlayan nice körpe ciğerler vardır! İçmeyin, içirmeyin n’olur…

Hele ki, hamileyseniz!

Hamilelikte Sigara

Geçmiş yıllarda içtiğiniz sigara hamilelikte direkt olarak bebeğinize zarar vermez. Bu konudan dolayı kaygı duymayın. Ancak özellikle gebeliğin 4. ayından sonra içilen her bir sigara bebeğe öyle zararlar veriyor ki, bilemezsiniz. Bu zararların en başında erken dönemde düşük ve doğum sonrası bebek ölümü vardır.

Hamilelikte sigara, vajinal kanamaya, plasentanın erken ayrılmasına, anormal plasenta konumlanmasına, kesenin erken açılmasına ve erken doğumlara neden olmaktadır.

Ayrıca özellikle hamilelikte 4. aydan itibaren içilen sigaralar bebeğin kilo alamamasına bu nedenle düşük tartılı doğmasına neden olur. Hamilelikte sigara içen annelerin bebeklerinde solunum durması (apne) görülme riski fazladır ve bu annelerin bebeklerinde Ani Bebek Ölümü Sendromu görülme ihtimali ise hamilelikte sigara içmeyen annelerin bebeklerine göre 2 kat daha fazladır.

hamilelikte sigara

Sağlıklı bir bebeğin doğması için lütfen hamilelikte sigara içmeyin…

Hamilelikte günde 2-3 paket sigara içen annelerin bebekleri doğduğunda Apgar Skorunun düşük olması sigara içmeyen annelerin bebeklerine göre 4 kat daha fazladır. Bunun yanında sigaradan kaynaklanan düşük tartılı ve düşük apgar skorlu doğan bebeklerin daha sonra da sağlıklı bir bebeğin gelişimine göre geride kaldıkları, zihinsel – bedensel kusurlu ve/veya hiperaktif olduklarına ilişkin bilgiler vardır.

Hamilelikte sigara içen bir anne, yavrusuna tüm ömrü boyunca zarar vermiş olur aslında. Bir çocuk sosyal ve okul hayatında başarısız ve kısa boyluysa bunun nedeni annenin hamile iken içtiği sigara olabilir mesela!

Anne adayı sigarayı gebeliğin hangi döneminde bırakırsa bıraksın, çok geç kalmış sayılmaz. Kaynağa göre, sigara gebeliğin son ayında bile bırakılsa doğum esnasında bebeğe giden oksijen akımı korunur. Tabi ki en iyisi gebelikte ve hatta normal hayatta hiç sigara içmemek!

Hamilelikte Sigara Kullanımını Bırakmak İçin Bir Kaç Tavsiye

Bazı anne adayları hamilelikte sigaradan tiksinirler, bir arkadaşımı biliyorum. Ağzına almadı 9 ay boyunca. Bebeği de kendide şanslıydı bence. Gebelik öncesi sigara kullanıyor ve gebelikte içmek istemiyorsanız, bırakma konusunda kendinize güvenin ve kesin kararlı olun! Siz artık bir anne adayısınız ve sağlıklı bir bebek için bunu yapabilirsiniz.

  • Kendinize inanın! Aynanın karşısına geçin ve kendi gözlerinizin içine bakarak, sigarayı başta kendi sağlığınız sonra da bebeğiniz için bırakacağınızı tekrarlayın.
  • Size hamilelikte sigara içmeyi özletecek durum ve yerlerden kaçının.
  • Örgü, resim, yemek, temizlik yapmak gibi zihnen de sizi oyalayacak aktiviteler düzenleyin.
  • Puzzle yapabilir, dikiş dikebilir, çiçeklerle ilgilenebilirsiniz.
  • Ağzınızı meşgul etmek için sakız çiğneyebilir, çekirdek çitleyebilisiniz.
  • Bebeğinizi riske atmayacak şekilde sporla ilgilenebilir, yarım saat – 45 dakikalık müzik eşliğinde yürüyüşler planlayabilirsiniz.
  • Sürükleyici bir roman sizi sigaradan alıkoyabilir.
  • Bebeğiniz ve kendiniz için alışveriş yapabilirsiniz.
  • Belli aralıklarla sinema ve tiyatroya gidebilirsiniz.
  • Hamilelikte sigara içmemek için yaptığınız tüm şeylerden sonra yenik düşüp bir sigara yakmaya yeltenirseniz, derin bir nefes alın ve “İÇMEYECEĞİM” diyerek, sigarayı çöpe atın!

Hamilelikte sigara içmek, plasentesından bebeğe daha az oksijen gitmesine sebep olur. Ayrıca içinde bulunan yüzlerce, binlerce zararlı madde bebeğinizin kanına işler. Onu adeta kendi ellerinizle zehirlersiniz. Hem düşünün, doğum sonrası bebeğiniz sağlıksız olursa bir ömür boyu hem ona hem de size yazık olmaz mı?

Sağlıcakla kalın…

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir