Hamilelikte Sık Görülen Şikayetler

Hamile kaldıktan sonra gerek değişen ve yükselen hormon seviyesine bağlı olarak, gerekse de ilerleyen aylarda vücudun ağırlaşması ile birlikte anne adayında çeşitli rahatsızlıklar baş gösterebilir. Bunların bazıları dönem dönem yaşanabileceği gibi, bazıları 40 hafta boyunca hamileyi rahatsız edebilir. Hamilelikte görülen şikayetler her anne adayında değişebilir ancak genelde benzer şikayetler görülür.

Bilindiği üzere, hamilelik süresi olan 9 ay kendi içinde 3’e bölünür; ilk üç ayı ifade ederken 1.trimester, 3-6.aylar için 2.trimester ve son olarak 6-9.aylar için de 3.trimester isimlendirmeleri kullanılır.

 

İlk 3 Ay Görülen Şikayetler:

hamilelikte-kusma

Mide bulantısı hamilelikte görülen şikayetler arasında başlarda yer alır.

 

1.Mide Bulantıları: Hamileliğin ilk üç ayında görülen mide bulantıları genelde gebeliğin ilk belirtilerindendir. Değişen hormonlarla birlikte koku alma duyusu hassaslaşır ve bazı yemek kokuları(balık gibi), parfüm/deodorant, kolonya, sigara kokusu gibi kokular anne adayının midesini bulandırabilir.

Günün herhangi bir anında yukarıda saydığımız sebeplerden ötürü meydana gelecek bulantılarınızı azaltmak için mümkün olduğunca bulunduğunuz ortamı havalandırın. Temiz havaya çıkın. Kimyasal içerikli ürünleri kullanmaya ara verin.

Sabah uyandığınızda mide bulantısı yaşayabilir ve sonunda kusabilirsiniz. Bunu önlemek için ise baş ucunuzda bulunduracağınız tuzlu kraker vb. atıştırmalıklar mide bulantınızı bastırmaya yardımcı olabilir.

Bu durum genellikle 12.haftadan itibaren ortadan kalkar ama ne var ki bulantı ve kusmaları tüm hamileliği boyunca yaşayan anne adayları da mevcuttur.

2.Baş Dönmesi/Bayılma

Hamilelikte baş dönmesi

Hamilelikte baş dönmesi

 

Hamilelikte kan basıncı yani tansiyonunuz normale göre düşük olur. Bu sebepten sık sık baş dönmesi ve bayılmalar yaşayabilirsiniz. Yorucu işlerden uzak durmakla birlikte çok fazla ayakta kalmamaya özen gösterin. Tansiyonunuzun düştüğünü anlayıp, halsizlik hissetmeye başladığınız an oturacak bir yer bulup oturmalısınız. Baş dönmeniz geçene kadar beklemeniz hem sizin hemde bebeğiniz için önem arz eder. Dikkatli olun!

Hamilelikte sıcak banyo tavsiye edilmez. Bunun sebeplerinden biri tansiyonunuzu olumsuz etkilemesidir. O yüzden banyo suyunuzu çok sıcak olmayacak şekilde ayarlayın ve banyodan aniden çıkmayın. Aynı zamanda yattığınız ve oturduğunuz yerlerden de ani şekilde kalkmaktan kaçının.

3.Sık İdrara Çıkma

Anne karnında rahim boyutu değiştikçe annenin idrar kesesine baskı yapar. Bu da anne adayına sürekli tuvalet ihtiyacı varmış gibi hissettirir. Bu durum özellikle ilk ve 3.trimesterde görülür. Hamilelikte su içmek çok önemlidir ancak gece çok rahatsız olacaksanız su miktarını biraz azaltabilirsiniz.

Ayrıca idrar yaparken yanma hissiniz varsa idrar yolu enfeksiyonuna karşı doktorunuza görünmelisiniz.

4.Diş Eti Kanaması

Hamile kaldığınız zaman neredeyse tüm vücutta değişime uğrar. Bunlardan biri de diş etleridir. Diş etleri hamilelikte gevşerler. Fırçalama esnasında hiç alışık olmadığınız şekilde diş etleriniz kanıyorsa panik yapmayın. Ucu çok sert olmayan diş fırçalarını kullanarak hafif hafif fırçalayabilirisiniz. Kanamanın azalması için: Evde bir çay kaşığı tuza bir su bardağı su ilave edip dişlerinizi fırçaladıktan sonra gargara yaparsanız kanamaların azaldığını göreceksiniz.

Eğer kanamalarınız artarak davam ediyor ve iltihaplanmalar görülüyorsa mutlaka doktora gitmelisiniz.

5.Kabızlık(Peklik)

Hamilelikte artan Pregesteron hormonu bağırsak kaslarını gevşeterek bağırsakların çalışmasını yavaşlatır. Bu da ilk aylardan son aylara kadar anne adayının kabız olmasına  sebep olabilir. Bu durum hamilelikte görülen şikayetlerden biri olup anne adayını çok sıkıntılı hale sokabilir. Böyle bir durumla karşı karşıya gelmemek için:

 1. Günde en az 2-3 litre su tüketmelisiniz.
 2. Çok zorlamadan hafif egzersizler yapmalısınız.
 3. Bol lifli yiyecekler yemelisiniz. Özellikle incir bağırsakların yumuşamasını sağlar, kabızlığı önler.
 4. Tuvalet ihtiyacınız meydana geldiğinde kesinlikle bekletmemelisiniz.

Kabızlık hamileliğin 3 döneminde de görülebilir.

6.Uyumada Güçlük

Sık idrar çıkma isteği, bebeğin büyümesiyle rahat hareket edememe gibi sebeplerden dolayı anne adayı hamileliğin 3 döneminde de görülebilecek uykuya geçiş güçlüğü yaşayabilir.

 1. Pozitif düşünerek, gevşeme hareketleri yapabilir veya yatmadan ılık bir duş alabilirsiniz.
 2. Gebelikte zaten tavsiye edilmeyen çay, kahve ve diğer kafeinli içeceklerden uzak durmalısınız.
 3. Bacaklarınızı, belinizi yastıkla destekleyerek daha rahat uyku pozisyonu elde edebilirsiniz.

Uyumada güçlük çekmekte maalesef hamileliğin 3 döneminde de görülebilir.

Hamileliğin 2.trimesterinde görülen şikayetler:

1.Diş eti kanaması

2.Kabızlık

3.Uyumada güçlük çekme

Hamileliğin 3.trimesterinde görülen şikayetler:

1.Diş eti kanaması

2.Nefes Darlığı: Hamileliğin son evresinde bebek anne karnında oldukça büyür ve annenin diyaframına baskı yapar. Bu durumda annenin nefes alış verişini sekteye uğratabilir.

 1. Sizi yoracak ayakta yapılan işler, merdiven inip-çıkma işlemlerini yavaş yavaş yapmanızda fayda vardır.
 2. Bulduğunuz her boş zamanı dinlenerek geçirin.
 3. Geceleri yastığınızı sizi rahat ettirecek şekilde yükseltmeniz gerekebilir.
 4. Eğileceğiniz zaman dizlerinizi kırarak eğilmeye çalışın. Belden eğilirseniz hem nefesinizi zorlar hemde bebeği içeride sıkıştırabilirsiniz.
 5. Kansızlıkta nefes darlığı yapabilir. Kan değerlerinize baktırmanızda fayda olabilir.

3.Kramp

Bebek anne karnında büyüdükçe anneden kalsiyum alımı artar. Kalsiyum azaldığında özellikle bacak ve baldırlarda şiddetli kasılmalar meydana gelebilir. Uyku esansında yaşanabilir.

 1. Anne bol miktarda kalsiyum içeren süt ve süt ürünleri tüketmelidir.
 2. Kramp giren bölge yavaş yavaş ovularak rahatlatılabilir.
 3. Kan dolaşımını eski haline getirmek için bir kaç dakika yürümeniz sizi rahatlatacaktır.

4.Mide Yanması

Hamilelikte görülen şikayetler arasında mide yanması da vardır. Midenin girişinde bulunan kapak, hormonların etkisi ile gevşer ve mide asitinin yemek borusuna kaçmasına sebep olabilir. Bu da anne adayının midesinin yanmasına neden olur.

 1. Kızartma ve bol yağlı yemeklerden kaçının.
 2. Baharatlı yiyeceklerde mide yanmasına sebep olur.
 3. Gece yatarken başınızı yüksek tutun.
 4. Ilık süt midenizi rahatlatabilir.
 5. Çok rahatsızlık duyuyorsanız doktorunuza danışmakta geç kalmayın.

5.İdrar Kaçırma

Bebeğin, anne karnında büyümesi sonucu annenin idrar torbasına baskı yapması ile birlikte idrar yollarındaki kasların zayıflamasının neden olduğu idrar kaçırma genelde gülerken, öksürürken, hapşırırken başınıza gelebilir.

 1. Sık sık tuvalete giderek,
 2. İdrar yolundaki kasları kuvvetlendirmek için KEGEL egzersizleri yaparak,
 3. Kabızlıktan ve ağır kaldırmaktan kaçınarak idrar kaçırmanın önüne geçebilirsiniz.

6.Uyumada Güçlük Çekme

 

Sağlıklı bir hamilelik geçirmeniz temennisiyle…

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir