Hamilelikte Stres İle Başa Çıkmanın 11 Yolu

Hayallerimiz ve umutlarımız dipdiri. Ancak kökleri bambaşka bir toprağa salınmış hayatlarımızla, sürekli değişen modern dünyaya ayak uydurmaya çalışmanın yanı sıra, çoğunlukla büyük beton binaların bulunduğu daracık sokaklardan geçerek, yan komşuyla aramızdaki ve sadece 15-20 cm kalınlığındaki duvar gerisinde özel hayatlarımızı yaşamaya çalışmak her geçen gün biraz daha yorucu bir hal almakta.

Bütün bunlarla birlikte çocukluğumuzdan beri süre gelen ve hayal etme aşamasında iken çoğu zaman toz pembe görülen annelik, hamilelik gerçekleşip de iş ciddiye bindikten sonra anne adayına çok çeşitli duygular yaşatabiliyor. Hamilelikte stres, sevinç, korku, heyecan bunlardan sadece bir kaçı.

Mesela sıradan bir dizinin, sıradan bir sahnesi baba adayını güldürürken anne adayını rahatlıkla ağlatıyorsa, ufacık sorunlarda anne hemen kaygılanıyorsa, korkuyorsa, strese giriyorsa bunların esas nedeni aslında hamilelik hormonlarıdır ve yaşattığı duygular aşırı olmadığı sürece normal kabul edilir, aynı zamanda bunların bebeğe de bir zararı yoktur.

Fakat uzun süreli kaygılar, üzüntüler ve stresler hem anne adayına hem de bebeğe kalıcı zararlar verebilir. Düşük, erken doğum ve düşük kilolu doğum gibi. Bu noktada uzman desteği gerekebilir, ancak olaylar ve duygular daha yoğunlaşmadan hem kendiniz hem de bebeğinizin dahil olduğu, olası maddi ve manevi olumsuzlukların yaşandığı bir süreci bizzat yönetebilmeniz ve stresi kontrol altına alıp keyifli bir hamilelik geçirmeniz için aşağıdaki 11 maddeyi okumanızı ve uygulamanızı öneririm.

Hamilelikte Stres İle Başa Çıkmanın 11 Yolu

1. Bebeğinize Odaklanın

Gün içerisinde içinizdeki bebeğinize odaklanmanız, ona ve geleceğine dair güzel şeyler düşünmeniz, kavuşacağınız anı hayal etmeniz, hem size hem de bebeğinize iyi gelecektir. Hamilelikte stres ya da üzüntü yaşadığınız zaman bir odaya çekilip, kendinizi dinlemeniz, bebeğinizin orada olduğunu hissederek karnınıza dokunmanız sakinleşmenize yardımcı olacaktır.

Ayrıca yaklaşık 22-23. haftalardan itibaren sesinizi işitebilen bebeğinize kitap okumak, şarkı söylemek, bir şeyler dinletmek ikinizi de rehabilite edebilir.

2. Uykunuzu Alın ve Bol Bol Dinlenin

Uyku büyük küçük herkes için çok önemlidir. Gerek beden, gerekse de ruh sağlığı için düzenli uyku gerekir. Uyku aynı zamanda sağlıklı bir hamileliği de destekler. Bu nedenle hamileliğiniz esnasında vücudunuzu dinleyin ve uykuya ihtiyaç duyduğunuz her zamana uyumaya özen gösterin. Kendinize uyku için fırsatlar oluşturun. Gece uykusuna erken gitmeye çalışın.

Eğer başka çocuklarınız varsa ya da gün içinde bırakmamanız gereken işler mevcutsa eşiniz başta olmak üzere etrafınızda nazınızın geçtiği kişilerden yardım istemekten çekinmeyin.

3. Konuşun

Hamilelikte stres yaşamamak için kafanızı kurcalayan, aklınıza takılan, çözemediğiniz her şeyi muhatabı ile konuşarak halletmeye çalışın. Doğumdan korkuyorsanız, konunun uzmanı bir doktor ya da ebe ile iletişime geçin (Özellikle sosyal medya bu konuda derdinize derman olabilir.) Aile içi problemleriniz varsa sebep olan kişilerle konuşarak problemleri çözmeye çalışın. Annelik konusunda kaygılarınız varsa tecrübeli annelerden faydalanın. Hiç bir şeyi içinize atmayın!

4. Sağlıklı Beslenin

Sağlıklı ve düzenli beslenmeniz beyniniz, vücudunuz ve bebeğiniz için çok önemlidir. Kan şekeriniz düşmeyecek şekilde düzenli beslenin. Düzenli beslenmek sizi rahat ve huzurlu hissettirir. Alkol, sigara ve asitli içeceklerle hazır gıdalar hem bedeninize hem de ruhunuza zarar verir.

Bol su ile yıkanmış taze meyve, sebze ve yeşillikler, ceviz, badem, fındık gibi kuru yemişler, zeytin yağı, süt, yoğurt gibi besinler tüketmek hem sizin hem de yavrunuzun sağlığı için iyidir.

5. Hamilelik Egzersizleri Yapın

Hamilelikte stres ile başa çıkmak için hareket edin. Hareket etmek, kan dolaşımınızı düzene sokacağı gibi beyninizde de olumlu kimyasalların salgılanmasında etkilidir. Düşük tehlikesi, erken doğum vb. gibi riskli bir hamileliğiniz yoksa ağır sporlar hariç pek çok sporu yapabilirsiniz. Yüzme, hamile yogası, düzenli ve tempolu yürüyüş bunlardan sadece bir kaçı..

Örneğin gebeliğin 32 ya da 37. haftasına kadar çalışmak zorunda iseniz her öğle arasında elinize su şişenizi alıp 10 dakika da olsa tempolu yürüyüş yapmak sizi rahatlatacaktır.

6. Doğum İçin Hazırlanın

Sizi düzenli takip eden doktorunuzdan sizin ve bebeğinizin sağlık durumu hakkında güncel bilgiler alarak doğum planlarınızı yapın. Normal ya da sezaryen ile doğum planlanacaksa kendinizi buna zihnen hazırlayın. Korkularınız, kaygılarınız varsa ilgili muhataplarla görüşerek doğumda ve hamilelikte stres yaşama olasılıklarınızı azaltın.

7. İşiniz ve Hamileliğiniz Arasındaki Dengeyi Koruyun

İşe devam etmek hamilelikte stres nedenlerinin başında gelir. Hele ki, ağır, yorucu ya da tehlikeli bir iş yapıyorsanız ister istemez stres yaşayabilirsiniz. Bu konuda yaşadığınız sıkıntıları en aza indirgemek için hamilelik esnasındaki haklarınızı öğrenmeli, iş vereninizin inisiyatifinden yararlanmayı denemelisiniz. Zorlandığınız noktalarda açıkça konuşmak çoğu zaman işe yarar.

Ayrıca işe gidip gelirken toplu taşıma kullanmak zorunda olmak da hamilelikte stres yaratabilir. Bunun için size yer vermiyorlarsa özellikle engelliler, hastalar, gaziler, çocuklu kişiler ve hamileler için ayrılan yerlerde oturanlardan yerinizi istemekten çekinmeyin!

8. Maddi Sıkıntılara Karşı Güçlü Olun

Ailenize yeni bir ferdin katılacak olması sizi mutlu ederken bir o kadar da parasal anlamda tedirgin edebilir. Bu noktada bebeğiniz için gerekli olacak eşya ve malzemelerin listesini ilk zamanlardan itibaren oluşturmaya başlayarak, onları alabilecek parayı biriktirmeyi deneyebilirsiniz.

Beşik, mama sandalyesi, yürüteç, bebek arabası gibi pek çok eşya bebeğini büyüten ailelerin depolarında çoğunlukla bir sonraki bebek için saklanır. Bunları geri vermek üzere nazınızın geçtiği eş, dost ve akrabalarınızdan talep etmek çok da absürt karşılanmaz. Şansınızı deneyebilirsiniz.

Ayrıca internette neredeyse yeni sayılabilecek kadar güzel görünen az kullanılmış, ikinci el bebek eşya ve malzemelerini satan platformlar ve uygulamalar mevcut. Bunlar sayesinde oldukça karlı alışverişler yapabilirsiniz.

9. Rahatlatıcı Yolar Arayın

Hamilelikte stres ile başa çıkmanın en etkili yollarından biri masajdır. Eşinizden omuzlarınıza, sırtınıza masaj yapmasını isteyerek bedenen ve ruhen rahatlayabilirsiniz. Ayrıca biraz bebek yağı ya da hamilelikte zararlı olmayan bitkisel yağlar ile kendiniz ayaklarınıza, bacaklarınıza masaj yapabilirsiniz.

10. Farkında Olun

Bazen ufak tefek şeyler sizi zihinsel olarak çok rahatlatır. Örneğin, bahar ayında hafif bir yağmurla ıslanmış ağaçlı bir sokaktan geçerken ağaçların yaydığı o kokuyu duymak ya da kaldırım taşları arasında açmış mavi bir çiçeği fark etmek gibi.

Bebeğinizin tekmeleri, hıçkırıklarını hissetmek hayat boyunca yaşanacak nadir güzelliklerden bir kaçıdır. Hamilelikte stres durumunuzu en asgari düzeye getirebilmek için farkındalığınızı arttırın.

Kitap okuyun, güneşe çıkın, çiçek koklayın, yağmurda ıslanın, müzik dinleyin, seviyorsanız resim yapın, dua edin. Ama illa ki bir şeylerle uğraşın…

11. Kendi Kendinizin Doktoru Olun

Olumlu düşünmek, olaylara iyi tarafından bakmak, gülümsemek, iyilik yapmak bütün insanlara iyi gelir. Bu ve benzeri faaliyetler için hamilelikte stres kovucu diyebiliriz.

Eğlenceli bir şeyler izlemek, arkadaşlarla bir araya gelmek stresli bir anınızda size ilaç gibi gelecektir.

Ayrıca gerek gerçek hayatta gerekse sosyal medyada negatif enerji yayan, karamsar ve kötücül insanlardan uzak durmak, olumsuz haber içeren haber bültenlerini izlememek, dedikodu ortamlarından usulca uzaklaşmak kendinize ve bebeğinize yapabileceğiniz iyiliklerin başında gelir, bundan kuşkunuz olmasın!

Hamilelikte stres yaşamadan, sağlıkla bebeğinize kavuşmanız ümidiyle,

Sevgiler.

 

Kaynak:

www.babycentre.co.uk

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir