Hamilelikte Unutkanlık Neden Olur?

Hamilelikte unutkanlık, dalgınlık ve konsantrasyon bozukluğu hamile kadınların %50 ila %80’i arasında görülen oldukça yaygın ve ortak bir durumdur.

Hamilelik beyni (pregnancy brain) diye bir şey varmış!

Normalde hafızanıza son derece güvenip, dikkat, denge ve konsantrasyon gerektiren işlerde üstünüze tanımıyor olabilirsiniz! Ancak, hamile kaldığınızda işler biraz değişebilir. Hatta kız bebek bekliyorsanız sizinle mental olarak benzer özelliklere sahip, ancak erkek bebek bekleyen bir anne adayına göre unutkan ve dalgın olma ihtimaliniz daha yüksek.

Hamilelikte unutkanlık, gebe kadınlar arasında çok sık karşılaşılan ortak bir durum olduğu için buna hamilelik beyni, plasenta beyni gibi isimler verilmiştir.

Nedenine gelince, henüz net olmamakla birlikte yapılan araştırmalara göre hamilelikte unutkanlık, hamile bir kadının beyninin hamile kalındığı ilk andan itibaren yaklaşık 15-40 kat daha fazla progesteron ve östrojen hormonları üretmesinden ileri geliyor. Üretilen bu hormonlar ve yaşanan dalgalanmalar nedeniyle beynin kimyasında değişmeler meydana geliyor ve neredeyse her nöron bu durumdan etkileniyor. Aynı zamanda hücre hacmi de azalıyor. Bunun sonucunda beyinde yaklaşık yüzde 3 ile 8 arasında bir küçülme meydana geliyor. Bu küçülme hamile kadını fizyolojik olarak oldukça etkiliyor.

Beyindeki bu küçülme ve sonucunda meydana gelen hamilelikte unutkanlık, dalgınlık, sersemlik gibi durumlarda özellikle birinci (1-2 ve 3. aylar) ve üçüncü (7-8 ve 9.aylar) trimesterda yaşanıyor.

Hamilelikte unutkanlık nedenlerinin başında gelen beyin küçülmesi kalıcı değildir, sadece gebelik sürecinde yaşanır. Doğumdan sonraki bir kaç ay içinde ise her şey eski haline döner.

Ayrıca stres ve uykusuzluk da hamilelikte unutkanlık nedenleri arasında yer alır.

Hamilelikte Unutkanlık Yaşamamak İçin Neler Yapmalı?

 • İlk olarak hamilelikte unutkanlık, dalgınlık, konsantrasyon bozukluğu gibi durumların normal olduğunu kabul etmeli, sizin gibi bebek bekleyen diğer adayların da benzer şeyler yaşadığını hatırlamalı ve olur da bir takım üzücü olaylar yaşarsanız kendinizi suçlamadan, sonuca pozitif yaklaşabilmeyi öğrenmelisiniz. Aksi halde işler daha kötüye gidebilir.
 • Uykusuz kalmayın.
 • Hayatınızda strese yol açan şeyleri elinizden geldiğince azaltın.
 • Yapılacak işlerinizi planlayın. Bunun için cep telefonunuza bir uygulama indirebilir yahut küçük bir ajanda alabilirsiniz.
 • Ev-araba anahtarı, cüzdan, kimlik gibi her an lazım olabilecek kişisel eşyalarınızın hep belli bir yeri olsun.
 • Faturalar, önemli iş ya da aile toplantıları için alarm kurun ya da kullandığınız uygulamaların bildirimlerni açın.
 • Telefonunuzun fotoğraf çekme özelliğini kullanın. Hava limanı, otobüs terminali gibi kalabalık yerlerde aracınızı park ettiğiniz yerin fotoğrafını çekmek gibi.
 • Yine telefon ya da bilgisayarınıza sesinizi kaydederek de hatırlatıcı notlar alabilirsiniz.
 • Zihinsel kodlama özelliğinizi kullanın. Örneğin, yeni tanıştığınız bir arkadaşınızın ismini unutmamak için onu, aynı ismi taşıyan bir arkadaşınızla kodlayabilir ya da onu tanımlayabilen bir nesne ile ilişkilendirebilirsiniz.
 • Düzenli olarak egzersiz yapın.
 • İşlerinizi yaparken etrafınızdaki insanlardan yardım talep etmeye çekinmeyin. Hamilelikte ne kadar az iş, o kadar rahatlık!
 • Sadeleştirin. İşlerinizi, eşyalarınızı elden geldiğince azaltın.
 • Hamilelik esnasında hafıza kuvvetlendirici (ginkgo biloba) bitki ya da ilaçlardan uzak durun.

Doğuma kadar devam eden hamilelikte unutkanlık hali muhtemelen doğumdan sonra da yine hormonların etkisiyle ya da yorgunluktan dolayı bir süre daha devam edebilir. Ancak, unutkanlığın yanında daha önce yaptığınız şeylerden zevk almama, bir takım durum ve olayları aşırı derecede düşünme gibi sıkıntılar yaşarsanız ve bunlar iki haftadan fazla sürerse, depresyon geçiriyor olabilirsiniz. Bunun önlemini almak için bir uzman desteğine ihtiyacınız olabilir.

Sağlıkla kalın.

 

Kaynaklar:

www.babycenter.com

www.webmd.com

Bebeğinizi Beklerken Sizi Neler Bekler Kitabı

Mayo Clinic Sağlıklı Gebelik Rehberi Kitabı

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir