Hamilelikte Vücutta Meydana Gelen 30+ Değişiklik

Gebe olduğumu 5. haftada öğrenmiştim. Sevincimizi tam yaşayamadan şiddetli ağrı ile hastaneye gittiğimizde düşük tehlikem olduğunu öğrendik. Doktorumun zamanında ve doğru müdahalesi ile hastaneye yatışım yapıldı. O zamana kadar ilk kez hastanede yatmış olmak hamileliğimin belli bir zamanına kadar şimdilerin trend tabiri ile “kendimi camdan yapılmış” hissetmeme neden olmuştu.

Zaman ilerledikçe vücudumda meydana gelen değişiklikler ve etrafımdaki kişilerin “sen hamilesin, aman ha iki canlısın! Biz yaparız, sen otur. Sen uzanma bebeğe bir şey olur sonra vb.” cümleleriyle birlikte kendimi bazen şanslı, çoğu zaman ise hasta gibi hissettiğimi buradan itiraf ediyorum.

Evet, eğer isteyerek hamile kalmışsanız bu süreç inanılmaz güzel. Her şeyiyle. “Her şeyiyle” diyorum; çünkü güzel olmasıyla birlikte zor bir süreç aynı zamanda. İçinizde bir insan büyüyor…

20 küsür sene, sadece size hizmet eden kalbiniz, kanınız, ciğerleriniz, bağırsaklarınız hasılı tüm vücut sisteminiz gebe kaldığınız andan itibaren artık iki kişilik işliyor. Aşağıdaki görsele bir bakın…Özellikle mide ve ince bağırsaklar ne hale geliyor…

annedeki değişiklikler

Bir bebeği dünyaya getirmek…

Bu makalem gebelik süreci boyunca annedeki değişiklikler hakkında…

Gebelikle Birlikte Annede Meydana Gelen Değişiklikler Nelerdir?

 1. Gebelik esnasında annenin kalp atım hızı dakikada yaklaşık 10 atım kadar artar.
 2. Gebelik süreci boyunca annenin göğüs kafesi genişler ve diyaframı yükselir.
 3. Gebelikte annedeki değişiklikler annenin gündelik hayatını etkiler. Bu değişikliklerden biride annenin vücudunun daha çok su tutmasıdır.
 4. Gebelik esnasında annenin kanında kolesterol, serbest yağ asitleri ve trigliseridler artar.
 5. Gebelikte anne daha çok idrara çıkar. Bebeğin büyüdükçe annenin mesanesine baskı yapması, annede idrara çıkma ihtiyacını doğurması normaldir.
 6. Hamilelikte diş eti kanamalarına daha sık rastlanır.
 7. Annede basur (hemoroid) oluşumu ya da artışı gebelikte annedeki değişiklikler arasında yer alır.
 8.  Annede gebeliğe bağlı reflü oluşabilir.
 9. Bebeğin, büyüdükçe annesinin omurgasındaki bel kısmına olan baskısı yüzünden oradaki eğim artar. Buna bağlı olarak ağrılar meydana gelebilir.

  annedeki değişiklikler

  Ben hamile kaldığım ilk zamanlarda başlayan bel ağrılarını hamileliğimin ilerleyen dönemlerinde de hep yaşadım…

 10. Gebelikte bebeğin gelişimi için demir oldukça önemlidir. Hamileliğin ilerleyen evrelerinde demir besinlerle karşılanamaz hale gelir ve annenin demir ihtiyacını karşılamak için ek demir ilaçları kullanması gerekir.
 11. Hamilelikte annenin kanında lökosit (akyuvar) sayısı artar.
 12. Genelde gebeliğin 4. ayından itibaren bebek büyüdükçe annenin karnında, göğsünde ve bacaklarında çatlaklar meydana gelebilir. Ben bu çatlakların ince ince kırmızı çizgiler şeklinde başladığını bilmiyordum maalesef. Tanımladığım çizgilerle karşılaşmadan evvel çatlak kremleri, zeytin yağı, bebek yağı gibi yağları kullanmayı ihmal etmeyin.
 13. Belki de gebelikte annedeki değişiklikler arasında kalıcı olmasından dolayı anneyi en çok rahatsız eden şey yüzünde meydana gelen kırmızı lekelerdir. Oğlumdan bana hatıra olarak yüzümde küçük, sivilceye benzer kırmızı bir leke kaldı 🙂
 14. Bazı gebe annelerde kırmızı lekelenmenin haricinde cilt renginde koyulaşmalar da görülebilir.
 15. Çoğu gebede (genelde esmer olanlarda) bebek büyüdükçe büyüyen karında, göbek deliğinden aşağı doğru ince, kahverengi Linea Nigra ismi verilen bir çizgi meydana gelir.
 16. Gebelikte annedeki değişiklikler arasında varisler de bulunur. Özellikle ayak bileği, bacak ve baldırlarda görülür. Varis oluşumunu engellemek için banyo sonrası ayak ve bacaklara soğuk su tutulması tavsiye edilir.
 17. Anne adayının avuç içleri gebeliğe bağlı olarak kızarabilir (Palmar eritem) ya da kınanın solmuş hali gibi sararabilir.

  annedeki değişiklikler

  Özellikle gebeliğimin son haftalarında benimde avuçlarım kızarıyordu.

 18. Gebelikte annede damar beni olarak bilinen hemanjiyom görülebilir. Ama genelde geçicidir.
 19. Annenin gebelik hormonlarından dolayı özellikle 2. aydan sonra memelerinde büyümeler başlar.
 20. Memelerdeki bu büyümenin yanı sıra ağrı ve hassasiyet de meydana gelir. Memeler dokununca acıyacak kadar hassaslaşabilir.
 21. Gebelikte annenin meme uçları büyür ve koyulaşır.
 22. Meme ucunun ortasında kaldığı ve areola olarak adlandırılan yuvarlak bölge daha da genişler ve koyulaşır.
 23. Memelerde sarkmalar meydana gelir.
 24. Gebelikte annedeki değişikliler arasında annenin vücudundaki kan artışı da vardır. Normal bir kadında yaklaşık 3.5 litre olan kan gebe kadında yaklaşık 5 litreye kadar çıkar.
 25. Gebelikte bağışıklık sistemi de etkilenir. Bu nedenle annenin gebelikte sağlıklı beslenmesi oldukça önemlidir.
 26. Hamilelikte annedeki değişikliler arasında kanın pıhtılaşmasında artış da vardır.
 27. Hem gebelik hormonları hemde büyüyen bebeğin içinde bulunduğu rahmin yaptığı baskı yüzünden idrar yollarında genişleme meydana gelebilir.
 28. Gebelikte idrarda şeker artışı görülebilir.
 29. Anne adayında gebeliğe bağlı şeker görülebilir.
 30. Gebelikte annede safra taşı oluşumu görülebilir.
 31. Annedeki değişiklikler arasında pelvis yani leğen kemiği eklemlerinde gevşeme oluşabilir.
 32. Anneye gebelikte kalbin pompaladığı kan miktarı artar.

Anne olmak bir kadına bahşedilen en güzel armağanlardan biri bence. Kadının tüm vücudunun annelik için tasarlanmış olması ise inanılmaz derecede şaşırtıcı…

Hamilelik süresince yukarıda sayılanların pek çoğu başınıza gelir, hareketleriniz kısıtlanır. Önceki hayatınızdan birazcık uzaklaşırsınız. Ama bu sizi hayatınızın doğal akışından geri bırakmamalı. Bazı gebelikler burada yazdıklarımdan farklı ve ağır geçebiliyor. Ama yine de olumsuz olmamalı. Sabrın sonunun selamet olduğu unutulmamalı.

 

Güzel yarınlara, güzel evlatlar diliyorum… İsteyen her kadın için…

 

4
Kimler Neler Demiş?

avatar
3 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
filiz türkYeni AnneGulsah Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler
Bildir
filiz türk
Ziyaretçi
filiz türk

Bır oglum var 3 yasnda ikinci bi bebek istiyoruz ilk deneyimimzde olmadı iins artk ikincisine ulk oglumda heyecan falan olmadı cok tecrubesizdim oglumu bi nevi babaannesi buyuttu anneligi tam cozemedim ama bu ikinci ki ins olur hamile olmadgm halde cok heyecanlı ve bir an once onu karnımda hissetmek istiyorum yazılarıñı hep okuyorum tebriklr diyorum

Gulsah
Ziyaretçi
Gulsah

Benim gebelıgım çok ağır geçiyor bıktım bunaldım başkalarının adına konuş ben iyi dusunmıcem çocuklar dert bana şikayet etmeniz bile yanlış yeter doğuma bır hafta kaldı zor duruyorum