Hamilelikte Zararlı Yiyecekler

Bir bebek ana rahmine düştükten sonra gözle görülemeyecek kadar küçük bir hücre iken, plasenta aracılığıyla annesinden aldığı besinlerle dokuz ay boyunca her geçen gün büyür ve gelişir.

Hamilelik boyunca annenin beslenmesi çok önemlidir. Anne ne kadar sağlıklı, düzenli ve dengeli beslenirse, dünyaya gelecek bebeğinin temellerini o kadar sağlam atmış olur diyebiliriz.

Bebeğin tek besin kaynağı olan annenin hamileliği esnasında aşağıda yer alan yiyecek ve içeceklerden uzak durması gerekir.

Hamilelikte zararlı yiyecekler

Hamilelikte zararlı yiyecekler

1. Hamilelikte Pastörize Edilmemiş Süt ve Süt Ürünleri Yemek Zararlı

Özellikle pastörize edilmemiş süt ve süt ürünleri ile birlikte çiğ et, tam pişmemiş yumurta, pişmemiş deniz ürünleri, iyi yıkanmamış sebze ve meyveler listeria enfeksiyonuna neden olabilir.

Listeria enfeksiyonun hamilelerde görülme olasılığı diğer insanlara göre daha fazla iken düşük, erken doğum ve anne karnında ya da doğumdan sonra bebek ölümlerine sebep olabilir. Hamilelik sırasında yukarıda ifade edilen gıdalardan uzak durarak, sebze ve meyveleri bol su ile yıkamakta fayda var!

2. Hamilelikte İşlenmiş Gıdalar Zararlı

Raf ömrünü uzatmak için içine katılan katkı maddelerinin yanı sıra çok fazla yağ, tuz ve şeker ihtiva eden konserve tarzı yiyeceklerden hamileliğiniz esnasında uzak durmalısınız. Alacağınız diğer paketli gıdaların ambalajı üzerindeki bilgileri dikkatlice okuyup koruyucu ve katkı maddesi olmayanları tercih edebilirsiniz.

Hamilelikte et ürünleri tüketmek protein açısından oldukça önemlidir. Fakat et ürünleri üretim sırasında çok fazla işlem görmüşse mikroplu olabilir. Özellikle sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri de yine listeria hastalığına neden olur. Listeria miktopları soğuk ortamlarda gelişir ve sıcağa dayanıklı değildir.

Son olarak işlenmiş et ürünlerinin pek çoğunun yüksek miktarda sodyum içerdiğini ve bunun da hamilelikte şişliğe neden olabileceğini unutmayın!

Hamilelik boyunca kızartma ve özellikle şerbetli tatlı tüketimini azaltmalısınız.

3. Hamilelikte Dondurulmuş Gıdalar Zararlı

Çok önceden pişirilerek ya da üretilerek dondurulan ve marketlerde satılan gıdalar bebeğinize zarar verebilecek bakteriler içerebilir. Bu sebeple hamilelik esnasında dondurulmuş gıdaları tercih etmemenizde fayda var.

4. Hamilelikte Fazla Şeker Zararlı

hamilelikte zararlı yiyecekler

Hamilelikte zararlı yiyecekler

Hamileliğiniz boyunca kek, bisküvi, çikolata, reçel, hamur işi gibi gıdaları çok fazla tüketmeniz, hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı açısından tehlikelidir. Bu tür gıdaların besin değerleri az, kalorileri fazla olduğu için ekstra kilo almanıza sebep olabilir.

Yiyemeden duramayanlardansanız kendinize bir kota koymalı ve canınız istediğinde bu isteği bastırmak için besin değerleri oldukça yüksek olan hurma, incir, fındık, badem,kaju fıstığı ve ceviz gibi kuru yemişleri tercih etmelisiniz.

5. Bitki Çayları

Net bir şekilde ifade etmek gerekirse hamilelik esnasında bitki çayları tavsiye edilmiyor. Adaçayı, sinameki, fesleğen, maydanoz gibi bitkilerin çayları hamilelikte düşüğe sebep olabileceğini söylüyor uzmanlar. Özellikle market raflarında hazır paketlenmiş bitki çayları bebeğinize zarar verebilecek katkı maddeleri ihtiva edebilir. Bu yüzden bitki çayı içmeye geçici bir müddet ara verebilirsiniz.

Çok fazla tüketilmemek kaydıyla ahududu çayının doğumu kolaylaştırdığı söyleniyor. Ama yine de doktorunuza danışmadan içmeniz önerilmez.

6. Hamilelikte Çay ve Kahve Zararlı

Kahve başta olmak üzere çay, kahve ve kakao kafein içerdiği için hamilelik esnasında tüketilmesi çok önerilmez. Kafein bebeğinizin gelişimini olumsuz yönde etkileyebileceği için hamilelik esnasında tüketmemenizde fayda var. Tamamen bırakamıyorsanız eğer günde 1 veya 2 fincanı geçmeyin! Çay ve kahve yerine ayranı, günlük sütü, taze sıkılmış meyve sularını ve maden suyunu gönül rahatlığıyla içebilirsiniz.

Kolada da kafein olduğu herkesin malumu. Özellikle hamilelikte lütfen koladan uzak durun!!!

7. Alkol Kesinlikle Yasak!

Hamilelikte tüketilen alkollü içecekler plasenta aracılığıyla bebeğin kan dolaşımına geçer ve gelişimini olumsuz etkiler. Dolayısıyla hamileliğiniz esnasında alkolden kesinlikle uzak durmalısınız.

8. GDO’lu Besinler (Genetiği Değiştirilmiş) 

hamilelikte zararlı yiyeceklerHenüz genetiği değiştirilmiş besinlerin, bebek ve anne sağlığı açısından zarar verici özelliği olup olmadığı adına kesinleşmiş veriler olmasa da siz yine de hamileliğiniz esnasında GDO’lu besinlerden uzak durun.

 

 

 

Hatırlatmakta yarar var! Soya fasulyesi ve mısır genetiği değiştirilmiş besinlerin başında gelir.

 

10. Cıva Oranı Yüksek Deniz Ürünleri De Hamilelikte Zararlı!

Balık başta olmak üzere neredeyse tüm deniz ürünleri iyi birer protein ve demir kaynağıdır. Ayrıca çoğu balıkta bulunan omega-3 yağ asitleri bebeğinizin beyin gelişimine oldukça katkı sağlarlar. Fakat, kılıç balığı, köpek balığı, kiremit balığı ve uskumru ile kabuklu deniz ürünleri rahminizde gelişmekte olan bebeğinizin sinir sistemine zarar verebilecek seviyede cıva içerir.

Gebe kadınların haftada 350 gram kadar deniz ürünü tüketmeleri tavsiye edilir. İki orta boy karides, 175 gramdan iki kere somon, mezgit ya da konserve ton balığı tüketerek balıktan gelecek besin değerlerini tamamlamış olursunuz.

Orkinos ya da fileto ton balığı yiyecekseniz bunlar haftada 180 gramla sınırlanmalıdır.

11. Hamilelikte Çok Fazla Ciğer Tüketmekte Zararlı!

Hamilelikte ciğer tüketilebilir, fakat pek çok şeyin fazlası zararlı olduğu gibi ciğeri de çok tüketmek bebeğe zarar verir. Ciğer, aşırı miktarda A vitamini içerir. Bu nedenle fazla tüketildiğinde bebeğin zehirlenmesine ya da doğum kusurlarına neden olabilir. Aman dikkat!

 

9 ay bazen çok uzun bazen de çok kısa gelir anne adayına, hele ki doğumdan sonra hamilelik günleri özlemle anılır.

Zaman su gibi akıp geçecek ve bebeğinize kavuşacaksınız. O yüzden hamileliğin kıymetini bilip, hem kendi hemde bebeğinizin sağlığı için zararlı yiyecek ve içeceklerden uzak durmanız gelecek günler için yapılacak en güzel yatırımlardan biridir.

Sağlıkla ve sevgiyle kalın…

Kaynakça:

http://www.mumcu.com/hamilelik-ve-listeria-enfeksiyonu/

Mayo Clinic Sağlıklı Gebelik Rehberi

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir