Hamilelikte Zararlı Yiyecekler

Bir bebek ana rahmine düştükten sonra gözle görülemeyecek kadar küçük bir hücre iken, plesenta aracılığıyla annesinden aldığı besinlerle dokuz ay boyunca her geçen gün büyür ve gelişir.

Hamilelik boyunca annenin beslenmesi çok önemlidir. Anne ne kadar sağlıklı, düzenli ve dengeli beslenirse, dünyaya gelecek bebeğinin temellerini o kadar sağlam atmış olur diyebiliriz.

Bebeğin tek besin kaynağı olan annenin hamileliği esnasında aşağıda yer alan yiyecek ve içeceklerden uzak durması gerekir.

Hamilelikte zararlı yiyecekler

Hamilelikte zararlı yiyecekler

1. Hamilelikte Pastörize Edilmemiş Süt ve Süt Ürünleri Zararlı

Özellikle pastörize edilmemiş süt ve süt ürünleri ile birlikte çiğ et, tam pişmemiş yumurta, pişmemiş deniz ürünleri, iyi yıkanmamış sebze ve meyveler listeria enfeksiyonuna neden olabilir. Listeria enfeksiyonun hamilelerde görülme olasılığı diğer insanlara göre daha fazla iken düşük, erken doğum ve anne karnında ya da doğumdan sonra bebek ölümlerine sebep olabilir. Hamilelik sırasında yukarıda saydığım gıdalardan uzak durarak, sebze ve meyveleri bol su ile yıkamakta fayda var!

2. Hamilelikte İşlenmiş Yiyecekler Zararlı

Raf ömrünü uzatmak için içine katılan katkı maddelerinin yanı sıra çok fazla yağ, tuz ve şeker ihtiva eden konserve tarzı yiyeceklerden hamileliğiniz esnasında uzak durmalısınız. Alacağınız diğer paketli gıdaların ambalajı üzerindeki bilgileri dikkatlice okuyup koruyucu ve katkı maddesi olmayanları tercih edebilirsiniz.

Hamilelik boyunca kızartma ve şerbetli tatlı tüketimini azaltmalısınız.

3. Hamilelikte Dondurulmuş Gıdalar Zararlı

Çok önceden pişirilerek ya da üretilerek dondurulan ve marketlerde satılan gıdalar bebeğinize zarar verebilecek bakteriler içerebilir. Bu sebeple hamilelik esnasında dondurulmuş gıdaları tercih etmemenizde fayda var.

4. Hamilelikte Fazla Şeker Zararlı

hamilelikte zararlı yiyecekler

hamilelikte zararlı yiyecekler

Hamileliğiniz boyunca kek, bisküvi, çikolata, reçel, hamur işi gibi gıdaları çok fazla tüketmeniz, hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı açısından tehlikelidir. Bu tür gıdaların besin değerleri az, kalorileri fazla olduğu için ekstra kilo almanıza sebep olabilir. Yiyemeden duramayanlardansanız kendinize bir kota koymalı ve canınız istediğinde bu isteği bastırmak için besin değerleri oldukça yüksek olan hurma, incir, fındık, badem,kaju fıstığı ve ceviz gibi kuru yemişleri tercih etmelisiniz.

5. Bitki Çayları

Net bir şekilde ifade etmek gerekirse hamilelik esnasında bitki çayları tavsiye edilmiyor. Adaçayı, sinameki, fesleğen, maydanoz gibi bitkilerin çayları hamilelikte düşüğe sebep olabileceğini söylüyor uzmanlar. Özellikle market raflarında hazır paketlenmiş bitki çayları bebeğinize zarar verebilecek katkı maddeleri ihtiva edebilir. Bu yüzden bitki çayı içmeye geçici bir müddet ara verebilirsiniz.

Çok fazla tüketilmemek kaydıyla ahududu çayının doğumu kolaylaştırdığı söyleniyor. Ama ben olsam içmem açıkçası…

6. Hamilelikte Çay ve Kahve Zararlı

Kahve başta olmak üzere çay ve kakao kafein içerdiği için hamilelik esnasında tüketilmesi çok önerilmez. Kafein bebeğinizin gelişimini olumsuz yönde etkileyebileceği için hamilelik esnasında tüketmemenizde fayda var. Tamamen bırakamıyorsanız eğer günde 1 veya 2 fincanı geçmeyin!  Çay ve kahve yerine ayranı, günlük sütü, taze sıkılmış meyve sularını ve maden suyunu gönül rahatlığıyla içebilirsiniz.

Kolada da kafein olduğu herkesin malumu. Özellikle hamilelikte lütfen koladan uzak durun!!!

7. Alkol Kesinlikle Yasak!

Hamilelikte tüketilen alkollü içecekler plesenta aracılığıyla bebeğin kan dolaşımına geçer ve gelişimini olumsuz etkiler. Dolayısıyla hamileliğiniz esnasında alkolden kesinlikle uzak durmalısınız.

8. GDO’lu Besinler(Genetiği Değiştirilmiş) 

hamilelikte zararlı yiyeceklerHenüz genetiği değiştirilmiş besinlerin, bebek ve anne sağlığı açısından zarar verici özelliği olup olmadığı adına kesinleşmiş veriler olmasa da siz yine de hamileliğiniz esnasında GDO’lu besinlerden uzak durun.

 

 

 

Hatırlatmakta yarar var! Soya fasulyesi ve mısır genetiği değiştirilmiş besinlerin başında gelir.

9 ay bazen çok uzun bazen de çok kısa gelir anne adayına, hele ki doğumdan sonra hamilelik günleri özlemle anılır.

Zaman su gibi akıp geçecek ve bebeğinize kavuşacaksınız. O yüzden hamileliğin kıymetini bilip, hem kendinize hemde bebeğinize zarar veren şeylerden uzak durmanız gelecek günler için en güzel yatırımlardan olsa gerek..

 

Kaynakça:

http://www.mumcu.com/hamilelik-ve-listeria-enfeksiyonu/

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir