Happiness | Mutluluk Çok Uzakta

En iyi planları farelerin ve insanların sıkça ters gider.” der John Steinbeck Fareler ve İnsanlar adlı romanında ve ekler; “İnsan olmak kolay değildir, hele ki ‘insanca’ yaşanabilecek bir toplum düzeni yoksa!

Fareler ve insanlar pek çok yönüyle birbirine benzer aslında, örneğin genetik yapısının %90 dan fazlası aynıdır ve sindirim boşaltım sistemleri oldukça yakındır birbirine. Bilimsel araştırmalarda bilhassa ilaç ve genetik alanında denek fareler kullanılır insanlardan önce.

Ayrıca aile ve toplumsal ilişkiler açısından da oldukça benzerlik gösterir. Örneğin yapılan çalışmalarda farelerin de aile bağlarının, kıskançlık ve empati gibi özelliklerinin de olduğu görülmüştür. Bu benzerlikleden dolayı insana temas eden pek çok alanda kullanılır fareler.

Özellikle büyük şehirlerde yaşayan her seviyeden insanlar, toplum içerisinde yaşamanın ne denli zor olduğunu iyi bilir. Trafik, kalabalık, geçim, güvensizlik gibi sorunlar gelecek kaygısı oluşturarak “insanlara ne uğruna bunca çile, değer mi şu üç günlük dünyada?” gibi sorular sordurabiliyor.

Toplum, insan ve modernizm gibi konuları çizimlerinde sıklıkla ele alan Stive Cutts 2017 yılında yayınladığı Happiness (mutluluk) adlı ödüllü (Annecy International Animated Film Festival) kısa animasyonunda fareler üzerinden mükemmel bir modern zaman eleştirisi yapar.

Filmde tüketerek yamyamlaşmış, gasp ve yağma karşısında sessiz kalmayı öğrenmiş, mutluluğu daha çok tüketmede arayan ve köle gibi çalıştırılan bir toplum portresi koymuş önümüze.

Toplumu daha fazla tüketerek daha mutlu olabileceğine inandıran bir sistem kurulmuş adeta. Filmde de göreceğiniz üzere her köşe başında bulunan reklam panolarında mutluluğun (happiness) farklı formülleri yazılmış. Yaşadıkları toplum düzeninden bıkan bireyler de bunun doğal sonucu olarak tabelaları takip ederek nerede kaybettiklerini bilmedikleri mutluluğu arıyorlar, ama nafile.

Filme geçmeden önce sizlere biraz Stive Cutts’tan bahsetmek istiyorum. Kendisini İngiltere merkezli ilustratör ve animatör olarak tanımlıyor. Şimdilerde eleştirdiği Google, Coca Cola, Toyota, Sony gibi dev şirketlerde çalışmış. Stive Cutts’un diğer kısa animasyonlarını da izlemenizi muhakkak tavsiye ederim. Her ne kadar iç karartıcı olsa da aydınlatıcı pek çok yönü var.

Bu film için belki de söylenebilecek en iyi cümleyi 1981 adlı romanında George Orwell ifade etmiş:

İnsanlar özgürlük ile mutluluk arasında seçim yapmak zorundaydı ve büyük çoğunluk mutluluğu seçiyordu.

 

Keyifli seyirler 🙂

 

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir