Hellp Sendromu Nedir?

Hellp sendromu, özellikle hamileliğin son üç ayında preeklampsi ile birlikte görülen, ismini oluşturan üç sağlık probleminin bir ayaya gelmesiyle oluşan ve hayatı tehdit eden bir gebelik komplikasyonudur. Bu hastalıklar;

H: Kırmızı kan hücrelerinin çok hızlı yakımı anlamına gelen Hemoliz ,

EL: Karaciğerin iyi çalışmaması sonucunda vücuttaki toksinlerin sağlıklı bir şekilde yok edilemediğini gösteren yüksek karaciğer enzim düzeyi. (Elavated Liver Enzymes)

LP: Kanın pıhtılaşmasını zorlaştıran düşük trombosit (kanın pıhtılaşmasında görevli hücreler) miktarıdır. (Low platelet count)

Hellp sendromu, tüm gebelerin %70’inde gebeliğin son üç ayında görülürken, kalan %30’luk kısımda ise doğum sonrasında yaşanır. Bu hastalık ilk olarak 1982 yılında Dr. Louis Weinstein tarafından tanımlanmış ve Hellp sendromu ismini almıştır. Zamanında müdahale edilmezse hem annenin hemde bebeğin hayati tehlikede olduğu bir hastalıktır.

Hellp sendromunun sebebi tam olarak bilinmemektedir. Ancak, hamilelik döneminde anne adayının damarlarında meydana gelen anormal yapısal değişikliklerden, annenin akyuvarlarının (lökosit), bebekte(fetüs) akut red reaksiyonuna neden olması gibi olaylardan kaynaklandığı ileri sürülmektedir.

Hellp sendromu başlangıçta pek çok hastalık ile benzer belirtiler verebilir. Özellikle idrardaki protein ve yüksek tansiyon olmadığı zamanlarda tanı koymak oldukça zordur. Böyle durumlarda hastalık, gastrit, grip, akut hepatitler ve safra kesesi kaynaklı hastalıklarla karıştırılabilir. Hastalık erken fark edilmez ve tedavisi gecikirse başta karaciğer hasarı ve inme olmak üzere çok ciddi komplikasyonların yaşanma ihtimali 4’te 1’dir.

Hellp Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Yukarıda ifade edildiği gibi bu hastalığın belirtileri diğer pek çok hastalıkla benzerdir. Ancak özellikle gebeliğinizin son üç ayında sıklıkla aşağıdaki belirtileri yaşıyorsanız mutlaka doktora görünmelisiniz. Ayrıca preeklampsi geçmişiniz var ve ek olarak da bu belirtileri yaşıyorsanız vakit kaybetmeden doktorunuza başvurmalısınız. Bu belirtiler:

 • Mide bulantısı,
 • Kusma,
 • Halsizlik,
 • Yorgunluk,
 • Yemeklerden sonra ağrıya neden olan hazımsızlık,
 • Omuz ağrısı,
 • Derin nefes alırken hissedilen ağrı,
 • Giderek artan şiddette baş ağrısı,
 • Kanama,
 • Karnın sağ üst kısmında hassasiyet ve acı/sancı,
 • Bulaşıcı hastalıkların genel belirtileri

Ayrıca Hellp sendromunda vücut ödem tutar, gözlerde görme ile ilgili sorunlar meydana gelir, idrarda protein ve yüksek tansiyonun yanı sıra yapılan kan testlerinde trombosit sayısı düşük, karaciğer enzimleri ise yüksek çıkar. Bunun yanında hemoliz yani kırmızı kan hücrelerinin yıkımı tespit edilir.

Bu belirtiler gebeliğin 7, 8 ve 9. aylarında görülebileceği gibi doğumdan sonraki 48 saat içinde de meydana gelebilir. Fakat belirtilerin tam olarak ortaya çıkması 7 gün kadar sürebilir. Bu konuda anne adayının çok dikkatli ve Hellp sendromu hakkında bilgili olması hayati önem arz eder.

Hellp sendromu şüphesi olan bir gebenin kan değerleri ve protein kontrolü için idrarı, tahliller ile sürekli takip edilmelidir!

Kimler Risk Altında?

Preeklampsi ve eklampsi geçiren gebeler ile daha önceki hamileliklerinde Hellp sendromu geçiren kadınlar risk altındadır. Önceki gebeliklerinde preeklampsi geçirmiş olanların yeni gebeliklerinde preeklampsinin tekrar etme ihtimali %16-%52 arasındadır. Bu anne adaylarında hellp sendromu başlangıcı gebeliğin 4, 5 ve 6. aylarında bile olabilir. Önceki gebeliklerinde hellp sendromu geçirenlerin yeniden geçirme ihtimalleri ise %2- %19 aralığındadır.

Nasıl Tedavi Edilir?

hellp sendromu

Hellp sendromu erken teşhis edilmediğinde anne ve bebek ölümlerine neden olabilir.

Hellp sendromu tedavisinde en kesin çözüm doğumdur. Bebeğin doğmasıyla birlikte belirtilerin 2-3 güne kadar sonlanması beklenir. Eğer bebek 34 haftalıktan küçükse akciğerlerinin gelişmesi için gerekli önlemler alınır ve beklenir. Bu esnada yatak istirahati önerilir. Ancak bebek 34 haftadan büyükse derhal doğuma alınmalıdır. Doğumu 12 saatten fazla süren gebelerin ciddi komplikasyonlarla karşılaştığı öne sürülmektedir. Hellp sendromu geçiren gebelerin %60’ı sezaryen ile doğum yaptırılır.

Hellp sendromu geçiren annelerin bebeklerinin %60’ı rahim içinde ölür. %30’unda rahim içi gelişim geriliği görülürken %25’inde ise trombosit azlığı söz konusudur.

Hellp sendromunu tamamen önlemek maalesef mümkün değildir. Ancak özellikle daha önce bu hastalığı yaşamış annelerin ve hali hazırda yukarıda yer alan belirtileri yaşayan gebelerin çok dikkatli olması gerekir. Eğer tedavide geç kalınırsa karaciğer hızla işlevini yitirmeye başlar.

Zamanında müdahale edilmezse hellp sendromunun neden olabileceği diğer komplikasyonlar:

 1. Plasentanın erken ayrılması
 2. Akciğer ödemi (akciğerde sıvı birikmesi)
 3. Kanama ile sonuçlanan pıhtılaşma sorunları
 4. Annede akciğer yetmezliği
 5. Karaciğer sorunları
 6. Akut böbrek yetmezliği
 7. Bebekte solunum sorunları (akciğer yetmezliği)
 8. Kan kaybı

Gebelik süreci çok mucizevidir. Ancak zaman zaman hiç hesapta olmayan durumlar ile karşılaşılabilir bu uzun yolculukta. Size tavsiyem olayı psikolojik bir buhrana dönüştürmeden ve hastalık hastası olmadan kendi vücudunuzu ara sıra dinlemek. Bazen şikayetçi olduğumuz bir baş ağrısı bile erken teşhis için yol gösterici olabiliyor. Vücut kendini bir şekilde ifade ediyor. Yeter ki biz, dikkatli olalım. Dilerim hellp sendromu ve diğer bildiğiniz, bilmediğiniz hiç bir hastalık size ve bebeğine dokunmadan ona kavuşursunuz. Sağlıkla, sevgiyle kalın…

 

Hellp Sendromu Makalesi İçin Yararlandığım Kaynaklar:

Bebeğinizi beklerken sizi neler bekler

https://www.preeclampsia.org/health-information/hellp-syndrome

http://www.akademikaciltip.com/sayilar/216/buyuk/ATUDER_8_2_9_122.pdf

HELLP Syndrome

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir