İkili Tarama Testi Nedir?

Bu testi, herhangi bir hamilelik geçirmemiş olsanız bile etrafınızdaki hamilelerden ikili test ya da ikili tarama testi olarak duymuş olma ihtimaliniz çok yüksek. Bir anne adayına, gebeliği boyunca bebeğinin sağlık durumu hakkında (özellikle down sendromu tanısı için) bilgi veren bir kaç test yaptırması önerilir.

Gebeliğimi öğrendikten sonra gittiğim özel hastanede, doktorumun küçük bir bloknota “11-14. haftalar arasında ikili test”  şeklinde yazıp verdiği ve ilaveten “İkili/üçlü testlerini bizim hastanemizde de yaptırabilirsin ancak bunlar burada ücretli, sana tavsiyem bu ve benzeri tüm testlerini devlet hastanesinde yaptırman.” şeklinde yaptığı açıklama üzerine Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesinden randevu aldım. Aşırı yoğunluktan dolayı ancak 13+4. günüme denk gelen randevumu beklemeye başladım. Birazdan okuyacaklarınızı o zamanlar bilseydim, o endişeli ve heyecanlı bekleyişlerim hiç olmayacaktı…

İkili Test Nedir?

Gebeliğin 11 – 14. haftaları arasında yapılır ve asıl amacı bebekte kromozomal bir bozukluğun olup olmadığını tespit etmektir. Adından da anlaşılacağı üzere iki aşamalı bir testtir. Yaygın olarak bilinen ve ikili test denince ilk akla gelen, anne karnındaki bebeğin ense kalınlığının ölçülmesidir. Anne karnındaki her bebeğin ensesinde bir miktar sıvı bulunur. Ancak bazı bebeklerin ensesindeki bu sıvı miktarında artış gözlenebilir. Bu sıvı artışı da Down Sendromu başta olmak üzere ayrıca Trizomi 18 adı verilen  kromozomal anormalliklerle birlikte bazı kalp hastalıklarına neden olabilir.

ikili test

İkili test yukarıda ifade edilen sağlık problemlerine erken tanı konması için kullanılan yaygın bir yöntemdir ve sadece gebeliğin 11 -14. (11+0 ve 13+6) haftaları arasında yapılabilir.

İkili Test Nasıl Uygulanır?

İkili tarama testi, ilk olarak anne karnındaki bebeğin ultrason cihazı ile ensesindeki sıvı bulunan kısmın kalınlığının ölçülmesi ile uygulanır. İkinci olarak anne adayından alınan kan örneğindeki gebelik hormonu olan β-hCG’nin serbest kısmının ve PAPP-A adındaki diğer protein değerlerinin ölçümü yapılır. Bu değerlerin yanına annenin yaşı ve kilosu, bebeğin baş-popo mesafesi de eklenerek elde edilen sonuçlar ikili testi oluşturur.

Bu iki test ayrı ayrı yapıldığında Down Sendromu ve diğer hastalıklar hakkında ön bilgi verse de yeterli olmayabilir. İkisi birlikte yapıldığında ise sonucun doğruluk oranı daha yükselmektedir.

Ense Kalınlığı (NT) Değerleri Nelerdir?

Sağlıklı bir bebeğin ense kalınlığı 2.5 mm veya daha azdır, ense kalınlığı söz konusu olması için ensenin 2.5 mm ve üzeri bir değerde olması gerekir.

ikili test

İkili Test Yaptırmak Zorunlu Mudur?

Şahsi tecrübelerimden yola çıkarak diyebilirim ki; her durumda gebeliğinizi sonlandırmak gibi bir niyetiniz yoksa, ikili testi ve üçlü, dörtlü  testleri yaptırmak zorunda değilsiniz. Gebeliğim esnasında gittiğim pek çok doktor (özellikle devlet hastanesi doktorları) bu testi kesinlikle yaptırmam gerektiğini söylemişti. Hatta birine “Yaptırmasam ne olur?” diye ürkerek sorduğum soruya sert bir ses tonu ile “Bebeğinle alakalı her türlü riski alıyorsan yaptırma, sen bilirsin!” demişti.

İçlerindeki iyi kalpli ve merhametli tüm doktorları tenzih ederek bazı doktorların hastaya bırakın hasta muamelesi yapmayı, insan muamelesi yapmaya bile tenezzül etmediğini defalarca tecrübe ettim. Bir gebe onların gözünde karşılaştığı yüzlerce, hatta binlerce gebeden sadece biri olabilir ama bu onlara gebeye canı istediği gibi davranma hakkını vermez! Gebelik bir dönem, geçiyor gidiyor ama ya ciddi hastalıkları olan, bir tatlı söze, bir tebessüme muhtaç olan hasta ne yapsın… Çok mu zor, ufacık bir tebessümü yanağınıza iliştirmek! Çok yoruluyor ve hatta bunalıyor olabilirsiniz ancak karşınıza gelen hasta bunu bilmez, incinir, üzülür ve belki ömür boyu unutamayacağı bir şekilde kalbi kırılır. O veballe ötelere gitmek ise ağır bir yük demektir, vesselam…

Yaptığım araştırmalarda ikili testin %100 kesin sonuç vermediğini öğrendim. Sadece hastalık hakkında erken tanı elde edilmesini ve ona göre önlem alınmasını sağlıyor. Bu önlemde genelde gebeliğin sonlandırılması yönünde.

Uzmanlar yapılan testin sonucunun riskli çıkması halinde bile gebeliğin sonlandırılmaması gerektiğini ifade ediyor. Çünkü yapılan araştırmalar gebelik esnasında ense kalınlığı ve buna bağlı olarak Down sendromu riski taşıyan bebeklerin sağlıklı bir şekilde doğduğunu gösteriyor. Ayrıca ikili test diğer tüm tarama testlerinde olduğu gibi kesin sonuç vermiyor. Testin sonucu yüksek çıkan bebeğin hasta olmama ihtimali gibi sonucu düşük çıkan bebeğin de hasta olma ihtimali söz konusu.

Ben ikili ve üçlü testlerimi yaptırmadım.

İkili Test Ne Kadar Sürer? 

İkili test toplamda yaklaşık 15-20 dakika sürebilir.

İkili Test Yaptırmak Bebeğe Zarar Verir mi?

Hayır. Çünkü test esnasında bebeğe zarar veren x-ray ya da diğer zararlı ışınlar ve yöntemler kullanılmaz.

 

Her yaşta anne adayının bebeğinde ense kalınlığı görülebilir ancak yaşı 35 ve üzeri olan anne adaylarının bebeklerinde ense kalınlığı görülme riski daha fazladır.

Hikayeme dönecek olursam, aldığım meğer normal gebelik muayenesi randevusuymuş. Eşimle birlikte gittiğimiz ve sıramız geçmesine rağmen uzaktan bakıldığında bedava ekmek dağılıyormuş izlenimi veren bir doktor kapısında saatlerce bekledikten sonra içeride hasta varken beni çağıran ve asistanına muayene ettiren, yerinden bile kalkmadan ve hatta önündeki telefona bakmaktan yüzüme bakmayan doktor, “Şikayetin ne?” diye sordu. Bende “İkili test yaptırmaya geldim.” dedim 😀

O da “ikili test burada yapılmıyor, yanlış gelmişsin” dedi. Bende “ama, o kadar bekledim bu günün gelmesi için…” diye kendimi müdafaa etmiş olsam bile, neye yarar ki… doktor telefonuna bakmaya devam etti.

Sonra eşimle olayı konuşurken, “özel hastanede yaptıralım o zaman” diye düşündük. Önümüze çıkan ilk hastanede “İkili test ücreti 1600 TL.” demesinler mi, bizim tarama testleri konusu orada kapandı 🙂

Son olarak ikili, üçlü ve doktorunuzun istediği diğer tüm testleri devlet hastanesinde yaptırabilirsiniz. Ancak randevuyu internet üzerinden değilde Alo 182 hattından, test yaptırma talebinizi detaylı olarak ifade ederek ve test zamanınızdan önce bir tarihte alın. Çünkü İstanbul gibi kalabalık bir şehirde yer bulmanız mümkün olmayabilir.

 

Sağlıcakla kalın…

 

Kaynaklar:

http://www.babycentre.co.uk/a544491/nuchal-translucency-nt-scan

http://www.webmd.com/baby/nuchal-translucency-screening-test#1

https://tr.wikipedia.org/wiki/%C4%B0kili_test

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir