Yeni Doğan Bebek İlk İdrar ve Kakasını Ne Zaman Yapar?

Tam dokuz ay annesinin sıcacık bedeninde tüm ihtiyaçları giderilen bebeğin dünyada ihtiyaçlarının giderilmesi hepinizin malumu biraz daha meşakkatlidir. Bebeğin içeride karnı doyar, keyfince ters döner, tekme atar, çişini yapar, kimse karışmaz. Oh miss 🙂 Bebek büyüyüp gelişirken içinde olanlardan pek de haberi olmayan anne ise en ufak bir kıpırtıda mutluluktan havalara uçar.

mekonyum

Gel gelelim, dünyaya teşriflerinden sonra ihtiyaçlar bir bir zuhur edince anne, bebek ve hatta baba bile hayatın başka bir boyutu ile karşı karşıya kalır. Bir bebeğin en temel ihtiyaçlarından biri beslenmesi ise bir o kadar önemli ihtiyacı ise boşaltımıdır.

Bebekler İlk İdrar ve Kakasını Ne Zaman Yapar?

Bir bebeğin dünyaya geldikten sonra 8-9 saat içinde idrarını, en geç 48 saat içinde de kakasını yapması gerekir. Eğer bu süre zarfı içinde bebek hem idrarını hem de kakasını yapamamışsa, bu durum bebeğin bağırsaklarında, idrar yolları ve böbreklerinde tıkanıklık ve benzeri sağlık problemlerinin olduğuna işaret edebilir.

Bebekler anne karnında iken bağırsaklarında biriken kakayı genelde ilk 24 saat içinde yaparlar. Bu kaka “mekonyum” adı ile bilinir ve % 90’ı sudan oluşan, koyu yeşil veya siyah renkte, sıvı-katı arasında bir formdadır. Bazı bebekler ki özellikle annenin son adet tarihine göre tahmini doğum tarihini geçmiş olanlar mekonyumu daha dünyaya gelmeden anne karnında iken yaparlar. Bebeğin içinde bulunduğu kesenin kendiliğinden yırtılması ya da uzmanlar tarafından açılması sonucu gelen suyun rengi yeşil ise bebeğin sağlık durumunu riske atmamak için sezaryen ile doğum gerçekleştirilir.

mekonyum

Mekonyumlu bez

Ancak sezaryen kararı vermeden önce mekonyumlu suyun ton farkının önemli olduğunu vurgulayan uzmanlarda var. Eğer su açık yeşil ise ve anne normal doğum sürecine girmişse profesyonel bir ekip ile dikkatli bir şekilde normal doğum gerçekleştirilebilir, ancak suyun rengi çok koyu ise risk var demektir.

Normal doğum belirtileri ile hastaneye gidip, bebeğin kakasını yaptığını öğrendiğinizde hekiminize güvenmeniz en sağlıklı karar olacaktır. 

Eğer bebek dünyaya geldiğinde özellikle ilk 24 saat kakasını yapmaz ise henüz hastaneden ayrılmadan mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Bebekler beslenmeye başladıktan sonra günde 6-7 bez değiştirecek şekilde idrar ve kaka yapıyorlarsa (yeni doğan bebekler çok sık kaka yapar) ve kilosu her geçen hafta daha da artıyorsa yeterli miktarda besleniyor demektir.

Yeni doğan bebekler yetersiz besleniyor ve susuz kalıyorlarsa bezinde kana benzer açık kırmızı-pembe-turuncu renkler görülebilir. Bunlar ürik asit kristalleridir. Genelde bebek yeterli beslenip, su ihtiyacı da giderildiğinde ürik asit kristalleri kendiliğinden kaybolur.

3
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Yeni AnneAtakanMelike Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler
Bildir
Melike
Ziyaretçi
Melike

Benim bebegim 39+6da dogdu ve daha dogmadan kakasini yapmis. Tum kontrollerimde her sey normaldi hatta çatı muayenesi bile oldum. Doguma gittigimde düzenli sancı vardı. Hastaneye girişim normal doğum diye yapilmasina rağmen bebeğimin hayatı söz konusu olunca mecburi sezeryan dogum yaptim.Doktorum normal doğum esnasında bebeğin o kirli sudan dolayi risk altinda olduğunu söylemişti.

Atakan
Ziyaretçi
Atakan

Belki de boşunaydı sezaryen