Kaba Motor Becerileri Nelerdir?

Bebeklerin büyük kas gruplarını (geniş kaslar) çalıştırmaya ve geliştirmeye başlaması ile yaptığı hareketler kaba motor beceriler olarak tanımlanır. Kaba motor becerilerinin en temelinde oturma, emekleme ve yürüme yer alır.

Daha önce çocuk yetiştirmeyen ya da etrafında büyümüş bir bebek olmayan insanlar bilmezler; bebekler ne zaman oturabilir, ne zaman emekler? Bazı muhabbetlerde konu bebeğe gelince “aa emekliyor mu?”, “yürümeye başladı mı, yaşını karşılar, yürür o yürür” gibi cümlelere şahit olmuş olabilirsiniz 🙂

Bu makalemde, bebeklerin bir yaşına kadar olan kaba motor becerilerinin gelişmesiyle birlikte, emeklemesi, oturması ve yürümesi hakkında bilgiler paylaşacağım sizlerle…

bebekler ne zaman emekler, bebekler ne zaman yürür

Bebekler kaç aylık olduklarında emekler ve yürürler?

Kaba Motor Becerilerinden Biri: Bebekler ne zaman oturabilir?

Bebekler ilk üç ay hep sırt üstü yatırılmalıdır. Üç ayın içinde iken bebek oturur konuma getirildiğinde sadece birkaç saniyeliğine başını dik ve sabit tutabilir. Ayrıca oturur konumda tutulduğu zaman sırtı dik dururken, belinde eğri oluşur. Emekler pozisyona yani yüz üstü yatırıldıklarında başlarını ve omuzlarını kaldırabilirler. Vücutlarının üst bölgelerini hareket ettirdikleri bu esnada, kalçaları düz ve yatay haldedir. Sert bir yerde ayakta tutulmak istendiğinde dizlerini gevşetir ve bükerler. Henüz sabit durduramazlar.

Dördüncü ve beşinci aylarda kucakta ya da arkasına ve yanlarına yastıklarla yapılan destekler eşliğinde oturur konuma getirildiklerinde daha fazla dik durabilirler. Ancak bu pozisyonlarda 10 dakikadan daha uzun süre tutulmamaları gereklidir.

6. Ayda Bebekler Desteksiz Oturabilir mi?

Bebekler 6. aylarına geldiklerinde, ellerinden tutan ebeveynine doğru kendini çekebilir. Sırt üstü yatarken başını kaldırabilir ve artık kucakta, bebek arabasında ya da yataklarında destekle çok rahat bir şekilde oturabilir haldedirler. Oturur pozisyonda başını ve sırtını tamamen sabit tutabilir. Ayrıca herhangi bir destek olmadan da çok kısa bir süre kendi başına oturabilir haldedir. 

Yürümek için çok erken bir dönem olan 6. ayda bebek sert bir zeminde ayakları üzerine tutulduğunda ağırlığını ayaklarına verip, zıplama hareketleri yapar.

kaba motor

Bebeklerin motor gelişimleri

Bebekler Ne Zaman Yürümeye Başlar?

Bebeklerin gelişimleri birbirinden farklıdır. Kimisi 10. aydan itibaren yürüyebilirken kimisi 1 yaşını geçtiği halde yürüyemez. O bakımdan bebekleri birbiri arasında kıyaslamak doğru değildir.

Bebekler 9. aylarına geldiklerinde ayağa dikildiklerinde henüz yürüyemezler ama adım atabilirler, destekle ayağa kalkabilirler ancak kendi başlarına yere eğilemezler. Bebekler dokuzuncu aylarında yerde duran ve dikkatlerini çeken oyuncak ya da nesnelere doğru dengelerini kaybetmeden eğilebilirler.

9. ayda bazı bebekler emeklemeye başlar. 

Bazı bebekler 10 ve 11. ayda emeklemeye başlarken bazıları ise bu aylarda hiç emeklemeden direkt olarak yürümeye başlarlar.

12. ayda ise artık tamamen desteksiz oturabilirler, çok hızlı bir şekilde emekleyebilirler. Yerde otururken bir şeye tutunur ve kendilerini çekerek ayağa kalkabilirler. Koltuk, kanepelerde yan yan yürüyüp bir uçtan diğer uca gidebilirler. Bir kaç dakika ayakta destek almadan tek başlarına durabilirler. Ve en önemlisi 12. aylarında yürümeye başlayabilirler. Bebeklerin çoğunluğu 12. aylarında yürümeye başlar. Emekleyerek merdivenlerden çıkabilirler (12. ayın sonlarında ve genellikle 13. ve 14. aylarda).

15. aya kadar düşe kalka yürümeyi öğrenen bebek 15. aya (1 yaş + 3 ay ) geldiğinde artık çok rahat bir şekilde tek başına yürüyebilir hale gelir. Yürümeye başladığında ise artık emeklemekle işi kalmaz 🙂

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir