Kaçıncı Katındayız Hayatın? | Tsumiki No Ie

Anılarımız değil midir hayat binamızın tuğlaları? Bir ömür habersizce öreriz hep yukarı doğru hayatımızı. Yükseltirken de muhakkak tüketiriz yine habersizce. Hayat binasındaki en önemli katlardan birisi ebeveyn olduğun kattır hiç şüphesiz. Geçmişine ve anılarına daha bir anlam katar özellikle anne olmak. Anneni, babanı anar ve anlarsın mesela.

Yaşlılık döneminin bulunduğu katlar ise ayrı bir öneme sahiptir şüphesiz. Ömrünün son demlerine gelmiş, hayatında tanıdığı insanların büyük çoğunu geride bırakmış insanlara en ağır gelen şey yalnızlıktır çünkü. Ve yalnızlıkların çoğu yaşlılık katındadır.

Sözkonusu yalnızlıksa çok uzaklara gitmeye gerek yok aslında. Yalnızlıkların en büyüğünü belki bugün milyonlarca insanla birlikte bulunduğumuz metropol şehirlerde yaşıyoruz. Yanıbaşımızdaki komşularımızdan bi haber olduğumuz bu koca binalarda hemde. Çok yaşlılığa gitmeye gerek yok, vapurda yanyana oturan kulaklıklı iki sıkı arkadaş(!) yaşıyor yalnızlıkların belki de büyüğünü.

Tsumiki No Ie

Yönetmenliğini ve yazarlığını Kunio Kato‘nun yaptığı 2008 yapımı kısa bir animasyon filmi olan olan Tsumiki no ie, hayatı yaklaşık 12 dakikada yalın bir şekilde özetlemiş. 2009 yılında Oscar Ödülü alan film, kendi hayatınızla bağdaştırabileceğiniz bir çok metafor barındırıyor içerisinde.

Filmde (Tsumiki no ie); küresel ısınma sonucunda suların sürekli yükselmesi, insanları daha yüksek binalarda yaşamak zorunda bırakmış. Bu şekilde sular yükseldikçe binalara bir kat daha eklemek zorunda kalır olmuş insanlar. Filmdeki ihtiyar, evinin bilmem kaçıncı katını atmışken piposunu bir alt kata düşürür ve piposunu alabilmek için eskiden yaşadığı, şimdi ise sular altında olan bir alt kata dalmak zorunda kalır. Bu dalışla birlikte anılar bırakmaz ihtiyarın yakasını. Hatıralarının derinliklerine daldıkça dalar.

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir