Kimyasal Gebelik Nedir?

Kader, herkese farklı deneyimler yaşatıyor hayatta. Anne olma konusunda da öyle. Kimi hiç beklemediği bir anda anne olacağını öğrenirken, kimisi de her ay umutla bekliyor. Kimisi anne olacağını öğrendiğinde mutluluktan havalara uçarken, kimisinin dünyası başına yıkılıyor… Hayat işte, hepimize ayrı ayrı sınavlar yaşatıyor. Bu makalem kimyasal gebelik ile ilgili ve makaleme sosyal medyada üzüntüsünü ve kaygılarını paylaşan bir bayan vesile oldu. Kendisi kimyasal gebelik geçiriyordu ve daha önce böyle bir durumla karşılaşan insanların olup olmadığını merak ediyordu. Öyle sanıyorum ki; halinden anlayacak ve ona iyi yönde teselli verecek birilerini arıyordu…

Kimyasal Gebelik Nedir?

Uzmanlar, düzenli adet gören bir kadının adetinin 3-5 gün gecikmesi halinde gerek idrar gerekse kan testlerinin gebelik olup olmayacağı hakkında kesine yakın bilgi verdiğini ifade eder.

Adetin bir kaç gün gecikmesinden sonra test yapıp pozitif sonucu alan anne adayı, doktor muayenesine gittiğinde doktor, bebeğin kesesini ya da plasenta oluşumunu göremezse ve daha sonra anne aşırı ağrılı, adet görüyor gibi kanama yaşarsa, kimyasal gebelik geçiriyor olma ihtimali çok yüksektir.

kimyasal gebelik

Her kadın kimyasal gebeliği geçirebilir.

Kimyasal gebelik, yumurta ile spermin döllenmesinden sonra oluşan embriyonun, tüplerden yuvarlanarak rahme tutunamaması ve rahme yerleşememesi halinde gebeliğin şiddetli ağrı ve kramplarla birlikte adet kanaması şeklinde kendiliğinden sona ermesi durumudur.

Kimyasal Gebeliğin Nedenleri Nelerdir?

Kimyasal gebeliğin pek çok nedeni olabilir; meydana gelen embriyodaki kromozom anormalliklerinden, anne-babanın kalıtsal hastalıklarından, embriyonun tutunmaya çalıştığı rahimdeki sorunlardan, annenin ileri olan (35+) yaşından kaynaklanacağı gibi annenin kronik troid hastalığı, şeker hastalığı, rahim ve tüplerinde var olan hastalıklardan kaynaklanabilir. Ayrıca enfeksiyon ve metabolizma hastalıkları da kimyasal gebeliğe neden olabilir.

Uzmanlar, en az bir kez kimyasal gebelik geçiren anne adaylarının sigara, alkol, uyuşturucu gibi zevk verici madde kullanımından uzak durup, sağlıklı beslenmelerine ve ideal kiloda olmaları gerektiğine dikkat çekiyorlar.

Yerleşme Kanaması ile Kimyasal Gebeliğin Kanaması Birbirine Benzer mi?

Hayır. Yerleşme kanaması genelde hafif pembemsi veya kahverengi olur ve kısa süreli bir akıntı şeklindedir. Ancak; kimyasal gebelik kanaması genelde çok şiddetli olabileceği gibi ağır ve ağrılı kramplar eşiliğinde meydana gelir.

Dış Gebelik ile Kimyasal Gebelik Birbirine Benzer mi?

Hayır. Kimyasal gebelik meydana geldiğinde kandaki gebelik hormonları düşüş gösterir. Ancak dış gebelikte embriyo rahim yerine farklı bir yere tutunduğu için gebelik devam eder ve hormonlarda değişiklik söz konusu olmaz. Dış gebelik fark edilmez ya da gerektiği kadar önemsenmezse anne adayının hayatına bile mal alabilir. Ancak kimyasal gebelikte böyle bir durum söz konusu değildir.

Kimyasal Gebelik Geçirmek Hamile Kalmaya Engel Midir?

Kimyasal gebelik, herhangi bir tedavi ya da tıbbi işlem gerektirmeden kendiliğinde sonlanır. Gerçekleşen bu olay sonraki dönemlerde normal bir hamilelik yaşamaya engel değildir. Öyle ki uzmanlar, adet kanaması sanılan kanamaların yaklaşık %70’inin kimyasal gebelik olduğunu tahmin etmektedirler. Böyle durumlarda çoğu kez kadınlar kimyasal bir gebelik yaşadıklarını fark etmez ve ağrılı bir adet geçirdiklerini düşünürler.

En az bir kere kimyasal gebeliği yaşamışsanız doktora gitmeniz gerekir. Doktorunuz size neden böyle bir şey yaşamış olabileceğiniz hakkında bilgi vermekle birlikte yapacağı diğer muayenelerle normal gebeliğiniz hakkında da yorumlar yapacaktır.

Bu arada ek bir bilgi; kimyasal gebelik sessiz düşük olarak da bilinmekte.

Allah, anneliği yaşamak isteyen, yüreğinde merhamet olan, dünyaya gelecek masum yavruya şefkat ile muamele edecek ve ömrü boyunca ona sahip çıkacak tüm kadınlara o duyguyu yaşatsın inşallah. Zira, doğurmakla “anne” olunmuyor, vesselam…

 

Kaynaklar:

http://www.whattoexpect.com/pregnancy/chemical-pregnancy/

http://www.uzmantv.com/konu/kimyasal-gebelik

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir