Kinetik Kum Nedir?

Oğlum büyüdükçe oyun ve oyuncak kavramları bir bir değişiyor artık. Bir gün işten gelince “Ben bu oyun halısını alacağım.” dediğimde eşim “Oyun halısı da neymiş!” der gibi gözlerime bakıp, akabinde detaylı araştırmalar yapmış ve 6-7 aylık olana kadar oğlumun pek de ilgisini çekmeyen ancak daha sonraki aylarda epey vakit geçirdiğimiz oyun halısını alıp gelmişti bir akşam.

Ona “Oyun halısı alacağım!” demeden 2 saat öncesine kadar bende bilmiyordum oyun halısının ne olduğunu, yalan yok 🙂

İnsan, bilmediğinin cahili işte!

Kinetik kumu da bilmiyordum, ta ki mail kutuma EnerjiSa tarafından, gönderi için adres bilgisi istedikleri mail düşene dek.

Paket elime bu akşam ulaştı ve anında beni etkisi altına aldı. Neredeyse yarım saat oynadım. Stres attım adeta 🙂 Bilenler zaten biliyordur ama bilmeyenler için kısaca bahsedeyim. Normal kumu elinize aldığınızda birbirinden ayrı taneler şeklindedir ya kinetik kum öyle değil. Kumdan yapılmış oyun hamuru diye tanımlayabilirim kabaca. “Kinetik kum nedir?” diye yaptığım araştırmalarda %98 kum ve %2 polimer‘den (Polimer: pek çok molekülün tek bir molekül şeklinde bulunduğu bileşik ) oluştuğunu öğrendiğim kinetik kum şekilden şekile giriyor, bir tepe yapıp parmağınızla tepenin tam ortasından bastırınca kendiliğinden dağılıyor, dilim dilim kesilebiliyor. Çocukları ile kaliteli zaman geçirmek isteyen ebeveynler için kinetik kum ideal bir materyal bence.

Özellikle 3+ yaş için kullanımı uygun olan kinetik kum pek çok alış veriş sitesinde satılmakta. Biraz daha yaygınlaşıp, ucuzlarsa oyun hamurlarını tahtından edebilecek potansiyele sahip bence.

Denemedim ama internette kinetik kum tarifi vermişler. Tarife göre;

  • 10 çay bardağı deniz kumu,
  • 5 çay bardağı mısır nişastası ve
  • 1 çay bardağı bebek yağı karıştırılarak benzer bir hamur elde edilebiliyor. Vakit bulduğumda denemek istiyorum, sizlerden deneyen olursa yorum kısmında deneyimlerinizi paylaşmanız bizi aydınlatacaktır.

EnerjiSa “Enerjimi koruyorum” sloganı ile başlattığı “Enerjini koru” kampanyası kapsamında bize bir paket kinetik kum gönderdi. Buradan emeği geçenlere teşekkür ederim. Bu kampanya ile amaçladıkları ise çocuklarda dahil olmak üzere tüm Türkiye’yi tasarrufa davet etmek. Çocukların dünya için vazgeçilmez bir enerji kaynağı olduğunu ifade eden EnerjiSa mobil cihazlara uyumlu oyunlar vasıtasıyla çocuklara tasarruf etmeyi öğretmeyi amaçlıyor.

kinetik kum nedir

EnerjiSa

Çocuklar için eğlence, yetişkinlere ise rehabilitasyon olan kinetik kumu hepinize tavsiye ederim.

 

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir