Kolik Nedir? | Kolik Bebek Nasıl Sakinleştirilir?

Yeni doğan bebeklerde, doğumu izleyen 2. haftadan itibaren başlayan, altıncı ve sekizinci haftalarda doruk noktasına ulaşan, üçüncü ya da dördüncü aylarda ise giderek kendiliğinden kaybolan şiddetli ağlama nöbetlerine kolik denir. Halk arasında kolik olarak bilinen, bebeklerin bu nedeni tam olarak bilinemeyen halleri literatürde kolikum infentum olarak geçer. Kolik bebek vakası, yeni doğan bebeklerin %5 ile %40’ı arasında görülür.

Kolik, ilk olarak 1954 yılında Çocuk Doktoru olan Amerikalı Morris A.Wessel ve arkadaşları tarafından tanımlanmıştır. Onların tanımına göre; gelişimi normal olan sağlıklı, 0-3 aylık bebeklerde haftada en az üç gün, günde ortalama 3 saat ve en az üç hafta boyunca devam eden ağlama nöbetleridir.

Bebeklerde koliğin en önemli nedeni, gaz sorunu ve buna bağlı olarak gaz sancısı yaşamalarıdır. Gaz, sadece yediklerinden olmayacağı gibi, ağlamaları esnasında hava yutmalarından da kaynaklanabilir.

Normal şartlarda ağlama, yeni doğan bebeklerin çevreleri ile iletişim kurmada kullandıkları en etkili yoldur. Ancak kolik bebeklerde ağlama anormaldir. Bebeğin şiddetli ağlamanın yanında yaptığı bir takım hareketler onun kolik nedeniyle ağladığını netleştirir. Bu hareketler şunlardır:

 • Sımsıkı kapalı ya da tamamen açılmış gözler,
 • Kızarmış ve buruşmuş bir yüz,
 • Çatık kaşlar,
 • Bacakları karna çekme,
 • Elleri yumruk yapıp sıkma,
 • Direnme.

Kolik Neden Olur?

Özellikle ilk bebekte tecrübesiz olan anne ve babalar, bebeklerinin zamansız ve dayanılmaz ağlamaları karşısında ne yapacaklarını bilemezler. Hatta çoğu zaman kendilerini suçlama eğilimindedirler. Ancak sanılanın aksine koliğin henüz kesin bir nedeni yoktur. Araştırmalar bebeklerde koliğin çok farklı nedenlerden kaynaklanabileceğini ortaya koyuyor.

Bu nedenler şu şekilde sıralanabilir:

 • Mide-bağırsak problemleri,
 • enfeksiyonlar,
 • fıtık,
 • gerek duygusal gerekse bedensel olarak yaşadığı travmalar (çocuk istismarı, anne karnında iken stres yaşamış olmak gibi),
 • besin hassasiyetleri(anne sütünden geçen ilaçlar, inek sütü alerjisi),
 • ilaç reaksiyonları (aşı, antibiyotikler),
 • olgunlaşmamış sinir sistemi ve nörolojik sorunlar ( West sendromu vb.)
 • fıtrat (bazı bebekler doğuştan hassas ya da asabi olabilir, bu halleri onların gaz sancısı yaşamalarına neden olabilir.)

Bunların yanında özellikle annenin sigara ve alkol tüketimi de bebeklerde kolik nedenleri arasında yer alır. Hamilelik esnasında ve doğum sonrasında evde sigara içen birey sayısı ne kadar çoksa bebekte kolik olma olasılığı o kadar fazladır. Eğer anne, gebelik esnasında günde 10 adetten fazla sigara içmiş, doğumdan sonra da içmeye devam etmişse doğan bebeğin kolik bebek olma riski 1.5 kat daha artar.

Eğer bebeğinizi bebek maması ile besliyorsanız, mamada bulunan süt proteini bebeğinize yaramıyor olabilir.

Koliğin Belirtileri Nelerdir?

Bazı bebekler doğuştan huzursuzdur ve çok sık ağlarlar. Ancak bu durum onların kolik bebek olduğu anlamını taşımaz. Oysa nedeni net olarak bilinmese de bir bebeğin kolik olup olmadığını aşağıdaki belirtilerden anlayabilirsiniz:

 • Kolik bebek her gün aynı saatlerde ağlama nöbetleri geçirir. Özellikle öğleden sonra ve akşam saatlerinde. Bazen bu nöbetler herkesin uyuduğu gece saatlerinde de görülebilir 🙁
 • Bebeğin genel olarak huzursuz görünmesi ve yumruklarını sıkması,
 • Yoğun ve sürekli bir şekilde ağlaması,
 • Yüzünün kızarması,
 • Kolik bebek dizlerini göğsüne kadar çeker, karın kaslarını gerer,
 • Karnında şişlik ve bağırsaklarında gaz hareketlerine dair seslerin gelmesi,
 • Aç olduğu halde beslenmeyi reddetmesi,
 • Uykusu olduğu halde, derin uykuya dalamaması,
 • Anne babanın sakinleştirme çabalarına herhangi bir tepki vermemesi.

Soru: Bebeklerde kolik ne zaman geçer?

Cevap: Kolik, ortalama 3 ya da 4. ayda kendiliğinden geçer.

Kolik Nasıl Geçer?

Yukarıdaki belirtilerden bir kaçını bebeğinizde gözlemliyorsanız, muhtemelen kolik bir bebeğe sahipsiniz demektir. Bebeğiniz gaz çıkardığında ya da kakasını yaptığında büyük ihtimalle bu durum da ortadan kalkacaktır.

Kolik bebek için yapılacak en önemli şeylerin başında, masaj gelir. Karın bölgesinde,  işaret ve orta parmağınız ile hafifçe bastırarak (dilerseniz bebek yağı ya da zeytinyağı ile hafifçe yağlayabilirsiniz), ilk önce saat yönünde, daha sonra saat yönünün tersi olacak şekilde daireler çizmeniz, ardından avuç içinizle yukarıdan aşağı, sonra da aşağıdan yukarı hafifçe bastırmanız bağırsaklarını harekete geçirerek gaz çıkarmasını kolaylaştırır.

Bunun yanında kolik bebek, karnına ılık havlu konularak da rahatlatılabilir. Ayrıca puset, beşik, salıncak gibi yerlerde aşırı olmayacak şekilde sallanması ya da kundaklanması da gaz sancısına iyi gelebilir. Anne ya da babanın bebeği koluna yüzü koyun bir şekilde yatırması, ya da kendi yatar pozisyona gelip kolik bebek de yüz üstü olacak şekilde üzerinde yatırması bebeği sakinleştirebilir.

Doktorunuz önermediği sürece bebeğinize ilaç vermeyin. Çünkü bazı gaz ilaçlarının içeriklerinin bebeklere ciddi zarar verdiği araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır.

Kolik tedavisinde bitki çaylarına da başvurulur. Doktorlar bu konuda ikiye ayrılsa da, bitki çaylarının olumlu sonuç verdiği bazı bilimsel araştırmalar mevcuttur. Bu konuda rezene, meyan kökü, papatya gibi çayların gaz sancılarına iyi geldiği gözlemlenmiştir. Ancak bu çayları bebeğinize verip vermeme konusunda bir çocuk doktorundan bilgi almanız daha sağlıklı olur.

Kolik, başlı başına panik oluşturacak bir sağlık problemi değildir. Ancak yukarıdaki belirtilerle birlikte bebeğinizde kusma, ateş, ağlamanın hiç durmaması, beslenme ve uyku düzensizliği gibi problemler baş göstermeye başladığında mutlaka doktora gitmeniz gerekir.

Kolik Bebek Müzikleri

Benim oğlumda tam bir kolik bebekti. Ve bu hali 3. ayın sonuna kadar devam etti. Dışarı çıktığımızda ne zaman bir komşu ile karşılaşsak: “Niye o kadar ağlıyor oğlun? Sürekli ağlayan bebek senin mi? ” gibi soruları o kadar çok işittim ki, anlatamam. Hele gece yarıları tutan nöbetler yok muydu, bir yandan bebeğimi sakinleştirmenin derdine düşmüşken, öbür taraftan komşulara verdiğimiz rahatsızlığı düşünüyordum… Zor günlerdi.

O günlerde kolik bebek müzikleri keşfetmiştim. Eminim benim o dönemlerimi yaşayan pek çok annede aynısını yapıyordur. Hem youtube’de hemde uygulama olarak pek çok müzik bulabilirsiniz. Ancak bence bunların en verimlisi, beyaz gürültü. Daha sonra, saç kurutma makinesi, o da olmadı elektrikli süpürge ya da vantilatör.

Kolik Bebek Ebeveyni Olmak

Gerçekten zordur. Başlarda çok sabırla karşılasanız da ağlamalar süreklilik ve şiddet kazandıkça tahammülünüzün zorlandığı anlar yaşayabilirsiniz. Ancak bu anlarda dahi sükunetinizi korumanız gerektiğini unutmayın. Bu günlerin geçeceğini, bebeğinizin sizin çektiğinizden daha büyük bir sıkıntısı olduğunu, o yüzden böyle şiddetli ağladığını düşünerek sakinleşmeye çalışın. Bebeğinize vurmayın ya da onu sarsmayın!

Ayrıca, bebeğinizi sakinleştirmeye çalışırken kendi sevdiğiniz tarzda bir müzik açıp, zihninizi onun ritmine bırakmayı deneyebilirsiniz. Bunun yanında, kolik bebek babasına ya da ona bakabilecek bir yakına bırakılıp başka bir odaya geçilerek ufak bir mola verilebilir. Eğer hava şartları müsaitse bebeğinizi ana kucağına ya da pusete koyarak dışarı çıkabilirsiniz. Bu, hem size hem de bebeğinize iyi gelebilir. Çok stresli, yorgun ve tahammülsüz anlarınızda gelen yardım tekliflerini kabul edin. Çünkü kolik bebek, sizin bu halinizi hissedecektir.

 

Kolik Bebek Makalesi İçin Yararlanılan Kaynaklar:

https://www.journalagent.com/cocuk/pdfs/CD_9_1_16_21.pdf

Mayo Clinic Bebeğinizin İlk Yılı Rehberi

https://www.upspringbaby.com/does-baby-have-colic-probiotic

3
Kimler Neler Demiş?

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
bsra09292aylinnedime Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler
Bildir
bsra09292
Ziyaretçi
bsra09292

ÇOK GÜZEL YAZI OLMUŞ TEŞEKKÜR EDİYORUZ . Ayrıca kendi tavsiyemide belirtmek istedim ,
gece saat 11den sora sürekli ağlıyor ve sancı cekiyor sakinleşmesi için kendini anne rahminde hissetiricek süpürge sesine kalp ritmi eklemişler biraz faydası oluyor . linki paylaşyorum

https://www.youtube.com/watch?v=0q0rp6PKLVo&t=1729s

aylin
Ziyaretçi
aylin

Kolik yada gaz probleminden dolayı sürekli ağlayan bir bebeği rahatlatmak için yapılacak en etkili şey battaniyeye koyup karşılıklı sallamaktır. İşe yaradığını, rahatladığını göreceksiniz, yada çingene beşiğinde sallamak.

nedime
Ziyaretçi

Çok güzel yazı olmuş