Lanugo Tüyleri Nedir?

Ağlayan bir bebeği annesinin kucağından alıp, pış pış, hop hop, nenni nenni, yerim seni, kaçma benden numaraları ile susturabildiğim, anneye de: “Naber! Sen susturamadın, ama ben bu işi ezelden biliyorum…” manasına gelen bir bakış attığım zamanlar, henüz bekardım ve anne değildim. Şimdi ise ağlayan bir bebek gördüğümde ortamdan koşar adımlarla, fakat sessizce uzaklaşıyorum 🙂

Bebek uzmanı(!) olduğum o dönemlerde bir yakınımız erken doğum yapmıştı ve bebek kuvözdeydi. Bana her ne kadar bebeği fotoğraflardan görmek düşse de, şaşkınlığıma mani olmadı bu durum. Şaşkındım,çünkü bu bebeğin sırtı ve omuzları siyah tüylerle kaplıydı! O manzarayı gördüğümde durumu bebeğin atalarına ve genlerindeki tüylenme oranlarına yorsam da, bugün araştırarak öğrendiğimde aslında durumun böyle olmadığını öğrenmişken sizlere de aktarayım istedim 🙂

Lanugo Tüyleri Nedir?

Lanugo tüyleri, gebeliğin 14. haftasından itibaren bebeğin tüm vücudunda çıkmaya başlayan ve özellikle 20. haftada yoğunlaşan ince tüycüklerdir. Bu tüyler çok ince, yumuşak ve genelde renksizdirler. Lanugo tüyleri, bebeğin anne karnındaki ilk saçları olarak da tanımlanabilir. Bu tüyler gebeliğin ilk aylarından itibaren henüz vücudunda yağ tabakası bulunmayan bebeğinizi sıcak tutar ve gebeliğin son aylarında bebeğin vücudunda yağlar depolanmaya başladıkça yavaş yavaş dökülmeye başlarlar.

lanugo tüyleri

Anne karnındaki 6 aylık bebeğin cildindeki lanugo tüyleri

Benim gibi, daha önce yeni doğmuş bebeklerde böylesine tüylerle karşılaşmamış olan yeni anne ve babaların bebeklerini gördüklerinde dışarıya pek belli etmeseler de; lanugo tüyleri ne zaman dökülür diye içlerinden geçirdikleri zamanlar olmuyor değil. Çünkü bebeğinin dudaklarının kenarında, avuç içlerinde, ayak tabanlarında ve parmaklarında hatta cinsel bölgelerinde bile bu tüylerle karşılaşmak aileleri haklı olarak endişelendirebilir.

Böyle durumlarda bebeğin cildine müdahale etmek doğru değildir. Genelde zamanında doğan bebeklerin özellikle omuz, sırt, şakak ve alınlarında sıklıkla görülen bu ipeksi tüyler doğumu izleyen bir kaç hafta içinde kendiliğinden dökülürler. Ayrıca erken doğan yani prematüre bebeklerde ise bu tüylerin dökülmesi biraz daha uzun zaman alabilir.

Bebek doğmadan önce ya da doğduktan bir kaç hafta sonra dökülen lanugo tüylerinin yerine vellus tüyleri adı verilen tüyler çıkmaya başlar ve çok ince ve görülmesi zor olan bu tüyler ayva tüyleri olarak da bilinir. Vellus tüylerinin köklerinde yağ bezesi yoktur ve kişi ergenliğe eriştiğinde hormonlardaki değişim nedeniyle renklenmeye, yoğunlaşmaya ve belirginleşmeye başlar.

Yeni anne ve babalar, henüz tecrübeniz olmadığı için bu ve benzeri durumlarda lütfen telaşa kapılmayın. Allah dermansız dert vermesin, değilse her şeyin bir çaresi olduğunu unutmayın.

Sevgiler.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir