Linea Nigra: Hamilelik Çizgisi

Gebelik başladığı andan itibaren anne adayının vücudunda pek çok değişiklik meydana gelir. Hamile bir kadında göbek deliğinin üstünde ve altında olacak şekilde, kasık bölgesine kadar inen düz, kahverengi çizgiye Linea Nigra (hamilelik çizgisi) denir. Aslında hep orada olan ancak gebelik hormonlarının etkisiyle rengi koyulaşan bu çizgi genelde hamileliğin 5. ayı gibi görünür hale gelir ve esmer tenlilerde daha belirgin olur. Kesinlikle siyah olmayan bu çizgi genelde kahverengi ve tonlarında olur. Linea Nigra ortalama 1 -1.5 cm kalınlığındadır. Hamilelik öncesinde bu çizgi linea alba (beyaz çizgi) olarak isimlendirilir.

 

linea nigra

 

Hamilelik Çizgisi (Linea Nigra) Neden Oluşur?

Linea Nigra adı verilen bu çizginin meydana çıkma nedeni tam olarak bilinmese de hamilelik hormonlarıyla ilişkilendirilir. Plasenta tarafından salgılanan melanosit hormonu bu çizgiye neden olan hormon olarak tahmin edilir.  Hamile kaldığınızda değişen hormon seviyeniz cildinizde pigment artışlarına ( hiperpigmentasyon) neden olur, bu da cildinizde renk değişimlerine sebep olabilir. Anne adayının karnında beliren bu çizgi ve bundan farklı olarak benzer şekilde,  genelde yüzde meydana gelen ve kloazma ya da gebelik maskesi olarak adlandırılan durum ya da meme başlarında meydana gelen renk koyulaşması da böyledir. Linea Nigranın oluşumu gebelikte doğal karşılanır.

 

linea nigra

Gebelik esnasında bazı kadınların yüzlerinde resimdeki gibi renk değişimleri meydana gelir. Bunun nedeni de tıpkı linea nigra da olduğu gibi hormonlarla alakalıdır.

Bebeğin büyümesiyle birlikte büyüyen karında, göbek deliğinin dışa doğru dönmesi ve hamilelik çizgisinin meydana gelmesi aynaya bakan anne adayının moralini bozmasın! Yaklaşık 5. ayda belirginleşen bu çizgi, bebek doğduktan bir kaç ay sonra kendiliğinden kaybolur. Bazı kadınlarda tam olarak kaybolmasa da rengi açık bir tona döner. Göbek deliği ise eski haline döner.

Ayrıca derideki renk değişimlerinin folik asit eksikliğiyle ilgili olduğuna dair bilgiler mevcuttur. Bu nedenle özellikle gebelik süresi boyunca folik asit içeren yeşil yapraklı sebzeler (ıspanak, semiz otu gibi), tahıllar ve tam buğday unu ile portakal gibi meyveleri düzenli olarak tüketmenizde fayda vardır.  Folik asit içeren bu tür besinler hem linea nigra çizgisinin belirginliğini azaltır hem de bebeğinizin sağlığı için çok faydalıdır.

Linea Nigra bebeğin cinsiyeti hakkında ön bilgi vermez.

 

Kaynaklar:

http://www.whattoexpect.com/pregnancy/symptoms-and-solutions/linea-nigra.aspx

Pregnancy Line – Linea Nigra

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir