Lohusa Nedir? Lohusa Depresyonu ve Tavsiyeler

Sevgili Yeni Anne,

Dokuz aylık zorlu bir o kadar da eşsiz bir dönemden sonra nihayet bebeğini sağlıkla kucağına aldın. İki kişi gittiğiniz hastaneden üç kişi döndünüz ve artık evinizdesiniz. Hamilelik mutlu bir şekilde sona erdi ve sen artık bir lohusasın. Korkma, lohusa olmak öyle çok kötü bir şey değil,  ama önemsemen gerekiyor.
Uzmanlara göre lohusa dönemi doğum gerçekleştikten hemen sonra başlayan ve 6 hafta yani 40 güne kadar süren dönemdir. Bu dönemde annede hamilelik boyunca meydana gelen fizyolojik ve psikolojik değişimler normale döner. Çok yükselen hormonlar birden normale dönünce yeni anne bu duruma hemen adapte olamayabilir.  Bunun sonucunda da doğum sonrası melankoli, depresyon ve psikoz olarak isimlendirilen derecelerine göre sıralanmış sıkıntılar oluşabilir.

lohusa

Doğum Sonrası

Doğum sonrası Melankoli

Doğum sonrası yeni annenin çok sık ağlaması, duygularını kontrol edememesi, kendini güçsüz ve yorgun hissetmesi, çabuk sinirlenmesi, kolay uyuyamaması gibi belirtilerle ilk günlerde başlayıp birkaç haftada kendiliğinden düzelen ruh halidir.

 

Doğum sonrası Depresyon

Genelde yeni annenin doğumdan sonraki 1 ila 5. günler arasında doğum sonrası melankoli ile benzer belirtilerle başlayan ancak ondan çok daha uzun sürebilen ruh halidir. Bu durum 40 güne kadar sürebildiği gibi bazı kaynaklarda bir yıla kadar bazılarında ise emzirme döneminin bitimine kadar sürdüğü belirtilmektedir. Doğum sonrası depresyonda ayrıca şu belirtilere de rastlanmaktadır;

  • Hayattan zevk alamama,
  • Yaşama karşı isteksizlik,
  • Cinsel birliktelikte isteksizlik,
  • Aşırı sinirlilik ve öfke,
  • Bebeğe kendini verememe,
  • Sosyal çevreden uzaklaşma.
  • Yetersizlik, pişmanlık gibi duygu durumlarından dolayı ölmek isteme gibi.

 

Doğum sonrası Psikoz

Doğum sonrasında çok sık rastlanmasa da diğerlerine göre çok daha ciddi bir psikolojik rahatsızlıktır. Düşünce bozukluğu, varsanımlar, bebeğe ve kendine zarar verme teşebbüsleri gibi belirtileri olan ve kesinlikle bir uzmana başvurmayı gerektiren bu hastalık yeni annenin ve bebeğin sağlığı açısından hiç ihmal edilmemelidir.

İnan bunların hiç birini bilmiyordum bende hamileliğim esnasında. Toplumumuzda ilk kırk gün lohusa olarak tanımlanan yeni anneler aslında kendi içlerinde neler yaşıyor neler. Etraftan yeterli desteği alıp da, her anlamda güçlü bir kişiliğe de sahip olanlar sanırım o birkaç günlük melankoliyi yaşayan ve hatta yaşamayanlar. Kimisi ise o kadar şanlı olamayabiliyor maalesef. Dilerim sen melankoli bile yaşamayasın!

 

Lohusa Döneminde sana birkaç tavsiyem var!

Lohusa

Lohusa Döneminde Ben 🙂

*Mümkün olduğunca yalnız kalamamaya çalış, eşin, annen, kız kardeşlerin, kayın validen, eltin, görümcen, komşun kim varsa en az biri yanında olsun. Yalnızca bebeği sevmek için değil normal zamanda senin yaptığın yemek, temizlik vb. işler için. Bebeğinle sen ilgilen, çünkü onun sana ihtiyacı var!

*Doğumun kötü geçmiş, moralini bozan anıların kalmış olabilir ama bunları aklına getirmemeye çalış, getirdikçe moralin bozulacak, sütün ya gelmeyecek, ya azalacak. Az gelen ya da gelmeyen süt yüzünden bebeğine mama vereceksin moralin iki kat daha bozulacak. En iyisi bütün olumsuz yaşananları şimdilik unut gitsin. Sonra bir ara düşünür moralini bozarsın.

*Yeni anneler genelde kendini unutuyor bebek gelince, önceden süslenip püslenirken şimdi temel ihtiyaçlarını bile karşılayamadığı zamanlar olabiliyor. Bebeğin 20-30 dakika bile uyuduğunda kalk yerinden bir aynaya bak, üstünü başını değiştir, hafif makyaj yap! Yalnız değilsen bebeği emanet et, gir bir duş al. Dışarı çıkabiliyorsan kuaförüne git, bakım yaptır. Kendine gel.

*Hava şartları müsaitse bebeğini de al, her gün düzenli yürüyüş yap.

*Arkadaşlarınla, akrabalarınla, sevdiğin insanlarla buluş, inan bu ilaç gibi etki edecek ruhuna!

*Şunu şöyle yap, bunu böyle yap, aa onu neden öyle yapıyorsun diyen kişilerden bilhassa uzak dur. Bu kişiler gerçekten sağlığa zararlılar.

* Sana en yakın kişi olan eşinden yardım iste. Umarım sana ve bebeğine vakit ayıramayacak kadar yoğun bir işi yoktur eşinin.

*Bebeğini emzirirken, ya da beslerken kulaklarına, gözlerine, kirpiklerine, burnuna, minicik parmaklarında ki tırnaklarına bak ve tefekkür et, sonra zaten şükür edeceksin. O eşsiz anlarda dua et, bakarsın belki hemen kabul ediliverir.

*Dilerim hiçbir yeni anne lohusalığında fiziksel ve ruhsal yalnızlık yaşamaz.

Kendine iyi bak, sevgiyle kal…

 

 

Puan Verin
  • İçerik
  • Sunum
  • Görsel İçerik
4.6

Özet

Bu makalemde kadınların doğum sonrası yaşadığı başlıca sorunlardan biri olan lohusalık hali üzerinde durdum. Faydalı olması dileğiyle.

Sending
User Rating 4.71 (7 votes)

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir