Merhamet

İnsanlık tarihi boyunca belki de en çok merhamete ihtiyaç duyduğumuz bir çağı yaşıyoruz.

Dünyanın bir köşesinde açlıktan diğer bir köşesinde ise bombalardan ölen çocuklar, akıtılan kanlar, zulümler. Peki ne uğruna?

Merhamet sadece insana has bir duygu değildir. Vahşi hayvanlarda dahi ileri seviyede merhamet örnekleri görülebiliyor. Örneğin vahşi sırtlan açlıktan kırılırken onca emek sonunda elde ettiği yiyeceğinin neredeyse tamamını yavrularına verebiliyor. Daha da ileri gidelim. Bir çoğumuz izlemişizdir. Leopar, öldürdüğü maymunun bacağına korkuyla sarılmış yavrusunu görünce avını bir kenara bırakıp yavru maymunla ilgileniyor, onu koruyor, şefkat ve merhamet timsali oluyor tüm insanlık için.

İzlememiş olanlar için;

Bu durum üzerinde biraz düşünecek hiçbir canlının merhametsizliği insanınki kadar derin ve yıpratıcı olmuyor. Kendi yaşadığı ortamı yaşanamaz hale getiren bir tek insanoğlu var. Her geçen gün azalan yeşil ve maviyle beraber eksiliyor içimizdeki çocukluk.

Çocuklara Merhamet Duygusu Nasıl Verilmeli?

  1. Empati: Merhametle ilgili ilk dersimi Annem’den aldım. Henüz üç yaşındayım. İstanbul’un en eski semtlerinden birinde bulunan bir parkın kaldırımına oturmuş, orada bulunan karıncaları minik parmaklarımla tek tek ezerken annem beni gördü ve anlatmaya başladı: “Bu öldürdüklerin birer canlı. Hayatları var. Hayattan kopardığın bu karıncaların bir ailesi var. Hem bir düşün, bir dev gelse ve senin üzerine bassa nasıl olur?” Bir devin üzerime basarak beni ezmesi! Üç yaşında olmama rağmen beynimden vurulmuşa döndüm. Annemin bu ifadeleri bende öyle güçlü etkilere sebep oldu ki halen canlılar konusunda çok hassas olmaya çalışırım.
  2. Çevreyle Etkileşiminiz: Çocuğunuzun nasıl olmasını istiyorsanız önce siz öyle olmalısınız. Çünkü çocuklar bir minik birer fidan gibidir. Anne-babalar da bu fidanlar için sudur, ışık, topraktır. Siz çocuğunuza ve çevrenizdekilere karşı sevecen, iyi kalpli, yardımsever ve merhametli olursanız bu hasletlerle beslenen çocuk ruhu karakterini bu dinamikler üzerine oturtacaktır.

Dünyayı hiç bilmeyen ve onu uyandığı her yeni günde keşfetmeye çalışan minik yavrum bazı durumlarda gözlerimin içine öyle bakıyor ki, anlatamam. Yüreğim eriyor. Düştüğü zaman, uykudan uyandığı zaman, herhangi bir sebepten dolayı korktuğu zaman hep bana merhamet bekleyen gözlerle bakıyor… Aklıma yetimhanelerdeki, savaş meydanlarındaki, üvey olup ta zulüm gören masum yavrularla, hastanelerdeki doktorlardan merhamet bekleyen hastalar, evine ekmek götürmek için onca zaman çalışıp alnının teri soğumadan alması gereken hakkını alamayıp da patronundan hakkını istemeye giden emekçiler geliyor bir bir. Sonra gözleri geliyor gözümün önüne, merhamet dolu gözler bekleyen gözlere sahip yürekler…

merhamet

Bizim şanlı tarihimizde ne çoktur şu görüntüler… Görsel alıntıdır.

Ne büyük iyiliktir; merhamet bekleyen birine merhametle muamele edebilmek…

21. yüzyılda merhameti aradığımız yer google, bulduğumuz yerler ise diziler olmuş gibi görünse de, bizim milletimizin hamuru merhamet ile yoğrulmuş…

merhamet-google

Arz talep meselesi…

 

Merhamet dolu yüreklere, sevgilerle…

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir