Misafirliğe Giderken Bebek Çantasında Olması Gereken Malzemeler

Anne olduktan sonra beş dakikada hazırlanıp, sadece kol çantanı alarak misafirlik için evden çıktığın günler hayal oluyor. Biri seni davet mi etti, buluşma saatinden en az 1 saat önce hazırlanmaya başlaman gerek, ama eğer İstanbul’da yaşıyorsan ve gezmeye araçla gideceksen hazırlıklar en az 2 saat evvel başlasa fena olmaz…

Bu aralar eşime, dostuma misafirliğe giderken temiz olması kaydıyla hep belli başlı kıyafetleri giyiyorum. Bunun temel sebebi; üstüme giydiğim bir kıyafet için pantolon ya da etekle konbin yapmak, yeni seçilen kıyafetleri ütülemek hep fazladan zaman istiyor da ondan. Ütü günlerimizde giyeceğim bir kaç kıyafeti ütüleyip günler öncesinden hazırlıyorum ki, misafirliğe gidileceği zaman kendim içinde vakit kaybetmeyeyim.

Misafirlik dedin mi, yine ilk akla O geliyor. Onun bezi, kıyafetleri, maması… Aman eksik olmasın hiç bir şey. Gittiğimiz yerde küçük bir bebek ya da çocuk yoksa rezil oluruz maazallah 🙂

Bu makalemde gittiğim yerlere götürmeyerek bebeğim için ihtiyaç duyduğum, zaman zaman eksikliği beni çıkmaza sokan malzemeleri listeledim. Bazen gerekli bir malzemeyi götürmeyi unutmak iki ayağınızı bir pabuca sokuyor maalesef. Böyle bir durum yaşamamak için, buyurun listeye geçelim…

Misafirliğe Giderken Bebek Çantasında Olması Gereken Malzemeler

1. Bebek Bezi:

Bebeğinizin çantasında olması gereken en temel malzeme. Tam bir ihtiyaç. Miniğinizin ne zaman, nerede, ne yapacağı belli olmaz. Bu sebepten bence gidilen yere göre sayısı değişmesi gerekse de, bebek bezinin bebek çantasında en az 2-3 tane olması gerekiyor.

bebek çantasında olması gerekenler

Aman bebek bezini unutmayın!

2. Islak Mendil:

En az bebek bezi kadar önemli olan bir diğer malzeme de, ıslak mendillerdir. Daha doğrusu, bebeğinizin altını temizlerken kullandığınız malzemeler diyelim. Çünkü bazen anne hassasiyetinden dolayı bazen de bebek cildi elvermediği için ıslak mendil yerine pamuk, pamuklu bez kullanılabilir.

bebek çantasında

İçeriğindeki kimyasallar beni bebeklerimizin sağlığı ve gelecek nesillerin sayısı adına endişelendiriyor olsa da yine de kullanıyoruz ancak ıslak mendilleri tercih ederken bilinçli olmak gerekiyor.

3. Alt Açma:

Bebek çantasında olmazsa olmaz malzemelerden biri daha… Misafirliğe gittiğiniz evin sahibesi bir de çok titizse, iki kere unutmayın derim! Kendi evinize gelen birinin bebeğinin altına hiç bir şey sermeden değiştirmeye kalktığını düşünün (hele ki ufaklık kaka yapmışsa), rahatsız olursunuz değil mi? O yüzden gidilen yerde alt değiştirilirken mutlaka bebeğin altına örtü serilmeli. Bunun için kedili, köpekli kadifeden alt açmalar olduğu gibi, kullan-at hazır alt açmalar da mevcut. Çantanıza bir tane alt açma koymayı unutmayın!

bebek çantasında

Farklı markalarda alt açma örtüleri marketlerde satılıyor.

4. Kirli Bez Poşeti:

Misafirlikte bebeğinizin altını değiştirdiğinizde, kirli bezi koymak için poşet bulundurulması çöp kovasını temizleyecek kişiyi düşünmek ve ona saygı göstermek anlamı taşıyor bana göre. Bebek, hele ki kakasını yapmışsa onu direkt tuvalet çöp kutusuna atmak kötü kokunun çöp kovasında hapsolması ve kapağı açıldığında etrafa yayılması demek oluyor. Bunun önüne geçmek için bebek çantasında mutlaka bir poşet taşıyın. Kirli bezler için özel poşet üretmişler. Pudra kokuyor ve kötü kokunun yayılmasını kısmen engelliyor. Ben bir paket aldım, attım bebek çantasına. Gerçekten işe yarıyor. Ne gerek var, bir de ona para mı vereceğim derseniz market poşetleri de olur 🙂

bebek çantasında

Ben bir paketini 4.99 ‘a almıştım. İçinde 50 tane var.

5. Yelek/Süveter :

Mevsimine göre ince/kalın yelek ya da süveter bebek çantasında kesinlikle olması gerekir. Hava birden değişir, uykudan uyanır.. Meleğinizin üşütmemesi için “çantanızdan eksik etmeyin”, derim.

bebek çantasında

Mevsimine göre örme ya da penye yelek yahut süveter çantanızda bulunsun…

6. Sırt Havlusu: 

Bebekten bebeğe değişse de ,uyuyup uyanan bebeklerin sırtları, terlemiş mi terlememiş mi mutlaka kontrol edilmeli. Bulunduğu/uyuduğu ortama, giydiği kıyafete göre terlemiş olarak uyanırsa sırtına koyacağınız bir havlu ya da pamuklu bir bez bebek çantasında bulunmalı.

bebek çantasında bulunması gerekir sırt havlusunun

Görmeyenler için yeni nesil sırt havluları… Ben de bunlara benzer sırt havlularını ülkemizdeki müşterisi bol bir mağaza da görmüştüm.

7. Yedek Kıyafetler:

Bebek çantasında;

  • en az bir kazak ya da penye (üst kıyafet)
  • en az bir pantolon, pijama ya da şort (alt kıyafet)
  • en az bir çıtçıtlı body ya da zıbın (iç kıyafet-kullanılıyorsa atlet-külot)
  • En az bir çorap
  • Mevsime göre örme ya da penye battaniye

bulunmalıdır.

8. Önlük:

Bebeğinizin ayı ve yaşına göre değişse de beslenme esnasında önlük takmanız hem sizin için hemde bebeğiniz için daha iyi olacaktır. Özellikle diş döneminde salyası akan bebeklerin kıyafetlerinin ıslanmaması için de bebek çantasında yedek bir önlük bulunmasında fayda var.

bebek çantasında bebek önlüğü olmalı

Bebek çantasında en az bir önlük olmalı. Bebeğimin diş dönemlerinde önüne hep penye ya da havlu önlük takmıştım. Çok faydası oluyor.

9. Yedek Emzik ve Biberon:

Eğer bebeğiniz emzik kullanıyorsa aynı emziğin bir yedeğini bebek çantasında bulundurmanız yararlı olacaktır. Kullandığı emziğin kaybolması ya da unutulması gibi durumlarda yedek emzik imdadınıza yetişecektir.

Aynı şekilde süt/su içirdiğiniz biberonunu da bebek çantasına koymayı unutmayın!

bebek çantasında

Benim bebeğim sadece bir kaç ay emzik kullandı o yüzden biz taşımıyoruz ama bazı bebekler emziksiz yapamıyor…

10. Mama/su:

Bebeğiniz 6 ayını doldurmuşsa bir yere misafirliğe giderken Muz götürülebilecek en kolay mamadır. Cici bebe ve süt de alternatif olabilir. Bebeğinizin karnını doyurmak için formül mama, çorba,makarna, meyve artık ne yiyorsa bebek çantasına koymanız yemek bulamama ve emzirememe ihtimallerinizde sizi ve bebeğinizi zor anlar yaşamaktan kurtarır.

Aynı şekilde bir şişe ya da biberona konmuş su da oldukça önemlidir, bebek ve annesi için…

bebek çantası

Bebek maması ve su bir yere giderken mutlaka bebek çantasında olmalı…

11. Oyuncak:

Gideceğiniz yerde bebeğinizi oyalamak için bebek çantasına bir kaç oyuncak atmanız size oldukça fayda sağlar. Gidilen yerde oyuncaklar varsa ne ala, ama ya yoksa… Unutmayın derim 🙂

bebek çantasında

Bebek çantasına ay ve yaşına göre uygun oyuncaklar koymak anne ve bebek açısından yararlıdır.

Benim aklıma gelen misafirliğe giderken bebek çantasına konması gereken malzemeler şimdilik bunlar. Zamanla eklemeler yapabilirim. Sizin de bebek çantasında olması gereken malzemeler hakkında söylemek istedikleriniz varsa yoruma ekleyebilirsiniz.

Sevgiler…

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir