Mol Gebelik Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Mol Gebelik Nedir? 

Halk arasında üzüm gebeliği olarak da bilinen Mol gebelik (Molar Gebelik), genel anlamda erkekten gelen bir spermin, kadındaki yumurtayı döllediği ancak, bir takım nedenlere bağlı olarak kromozom dizilişinin anormal olması sonucu oluşan bir gebelik türüdür.

mol gebelik

Resimde rahimde anormal bir şekilde büyüyen plasentayı görüyorsunuz.

Mol gebelik yaşandığında, plasenta (bazen de embriyo) oluşur ve gelişmeye başlar, fakat plasenta tutunduğu yerde normal olmayan bir şekilde kistik bir kitle oluşturur. Bu kitleye mol hidatiform (Yunanca’da üzümsü anlamına gelir) denir ve bu nedenle üzüm gebeliği olarak da bilinir.

Mol Gebelik Türleri Nelerdir?

Normalde gebelik her biri 23 kromozom içeren bir sperm ve yumurtanın döllenmesi ile meydana gelir. Molar gebelik ise döllenme esnasında kromozom anormalliklerinden ileri gelir.

mol gebelik

Normal Gebelik

Mol gebelik 2 şekilde yaşanabilir. Birincisi tam mol gebelik, ikincisi ise kısmi mol gebeliktir. Bunları da açıklayacak olursak;

Tam Mol Gebelik: Döllenme sırasında babadan gelen bir spermde bulunan 23 kromozomun anneden hiç kromozom almaması ile ortaya çıkan gebeliktir.

mol gebelik

Tam mol gebelik

Kısmı Mol Gebelik: Döllenme sırasında babadan gelen iki ayrı spermde bulunan 46 kromozomun anneden gelen 23 kromozomlu bir yumurta ile birleşmesi sonucu oluşan gebeliktir.

mol gebelik

Kısmî mol gebelik

Mol gebelikler genelde döllenmeden sonraki bir kaç hafta içinde fark edilir ve türü fark etmeksizin tümü düşükle sonuçlanır. Bazen ikiz gibi görülen gebeliklerde biri fetus iken diğeri mol gebelik olabilir ancak bu çok nadir görülen bir durumdur.

Kimlerde Mol Gebeliğe Daha Çok Rastlanır?

mol gebelik

Molar gebeliğin ultrason görüntüsü

Toplumlarda mol gebeliklere çok rastlanmaz. Yapılan araştırmalar hem ülkemizde hemde yurt dışında genelde 1000 kadından sadece 1’inde mol gebeliğe rastlandığını belirtiyor.

Risk altında olan kişiler ise şunlardır:

 • 35 yaş üstü kadınlar,
 • 15 yaşından küçük olan kadınlar,
 • Daha önce iki ya da daha fazla molar gebelik yaşamış olan kadınlar,
 • Geçmişte birden fazla düşük yapmış olan kadınlar,
 • Folik asit ve karoten eksikliği bulunan kadınlar.

Mol Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Mol gebelikler erken dönemde normal hamilelik belirtileri verebilir. Ancak aşağıdaki belirtileri yaşıyorsanız molar gebelik yaşıyor olabilirsiniz:

 • Özellikle sabahları ciddi mide bulantısı ve kusma,
 • Sürekli veya belirli aralıklarla devam eden kahverengi akıntı,
 • Ciddi kramplar,
 • Hızlı ve düzensiz kalp atışları,
 • Yüksek tansiyon,
 • Normalden büyük bir rahim (ultrasonda anlaşılır),
 • Ciddi sinirlilik ve yorgunluk hali,
 • Sık ve çok terleme,
 • Pelviste rahatsızlık hissi,
 • Rahmin sıkı değil de gevşek(yumuşak) olması,
 • Vajinal kanamalarda üzüm gibi toplu kesitlerin atılması
 • Troid hormonlarının aşırı yükselmesi.

Yaşanan Gebeliğin Molar Gebelik Olduğuna Doktor Nasıl Karar Verir?

Doktorunuz yaşadığınız gebeliğin molar gebelik olduğuna; elle pelvik muayenesi ile, pelvik bölgesine ultrason ile bakarak ve kan testi sonuçlarına göre karar verir.

Mol Gebelik Yaşandıktan Sonra Neler Yapılmalıdır?

Yukarıda yazılan belirtileri yaşıyorsanız vakit kaybetmeden doktora başvurmalısınız. Doktorunuz yapacağı muayenelerde anormal dokunun atılmadığını tespit ettiğinde; kürtaj yolu ile dokunun alınmasına karar verebilir. Gebeliğe bağlı olarak ortaya çıkan bir kanser türü olan koriyokarsinoma dönüşmemesi için bu gereklidir. Kürtaj yapıldıktan sonra da doktorunuz kanser riskine karşı sizi belli bir süre daha muayeneye çağırır.

Yaşanan molar gebelik sonrasında en az bir yıl boyunca hamile kalınmamalı, doğum kontrol yöntemleri ile korunulmalıdır.

Molar gebelik sonrası bebek sahibi olmaktan vazgeçilmesi halinde, kanser riskine karşı rahmin tamamen alınması işlemi de uygulanabilir. Bu işlemin ardında 6-12 ay arasında sürekli kan testleri yapılarak durumunuz kontrol altında tutulur. Mol gebeliklerin kansere dönüşmesine çok nadir rastlanır, ancak doktor kontrolleri bu kanser riskinden ötürü hiç bir şekilde ihmal edilmemelidir.

Bir kere mol gebelik geçirmiş olmanız daha sonraki gebeliklerinizi çok etkilemez. İkinci ve daha sonraki gebeliklerde tekrar eden mol gebeliğin olanı sadece %1 ila %2 arasındadır.

 

Sağlıcakla kalın.

 

Yararlandığım Kaynaklar:

http://www.webmd.com/baby/tc/molar-pregnancy-topic-overview#1

Boyut Yayınlarından Çıkan Hamileyim Kitabı

Bebeğinizi Beklerken Sizi Neler Bekler (2017)

 • İçerik
5.0

Özet

Mol gebelik 2 şekilde yaşanabilir. Birincisi tam mol gebelik, ikincisi ise kısmi mol gebeliktir. Bunları da biraz açacak olursak;
Tam Mol Gebelik: Döllenme sırasında babadan gelen bir spermde bulunan 23 kromozomun anneden hiç kromozom almaması ile ortaya çıkan gebeliktir.
Kısmı Mol Gebelik: Döllenme sırasında babadan gelen iki ayrı spermde bulunan 46 kromozomun anneden gelen 23 kromozomlu bir yumurta ile birleşmesi sonucu oluşan gebeliktir.

Sending
User Rating 5 (5 votes)

1
Kimler Neler Demiş?

avatar
6 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Nagehan Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler
Bildir
Nagehan
Ziyaretçi
Nagehan

Merhaba hocam, mol gebelik yaşadıktn sonra hamile kalınabilir mi? kalınırsa ne kadar süre sonra hamile kalınabilir. Şimdiden teşekkürler.