Nedir Bu Agorafobi ?

Bu gece benim gecem,
Bu gece benim gecem,
Cama vuran her damlada seni hatırlıyorum,
Ve sana susuzluğumu…

Pek çoğumuz bilir bu nakaratı. Sizin de aklınızdan geçen gibi, Zeki Müren’in Agora Meyhanesi isimli şarkısının mısraları bunlar. Ben agora kelimesini ilk bu şarkıda duydum ama şarkıyı pek sevmediğimden hiç de merak etmedim anlamını. Ta ki agorafobiyi duyana kadar.

Merak ettim, TDK sözlüğe baktım hemen, agoranın ne demek olduğunu öğrenmek için. Agora: Yunanlılar zamanında halkın siyaset ve ticaret işlerini konuşmak için kullandığı açık büyük alan anlamındaymış. Halk meydanı da denilebilir.

Bu anlamı öğrendikten sonra aşağıda yer alan bilgileri daha iyi anlamlandıracaksınız, eminim.

Agorafobi Nedir?

Kadınlarda erkeklere oranla 2 kat daha fazla olan ve kişinin kendini güvensiz hissettiği ortamlarda bulunamaması hali. Kişinin endişeleri, kaygı ve korkuları, onu sosyal dünyadan alıkoyacak şekilde dışarı çıkmasına ya da güvende olamayacağını düşündüğü yerlere gitmesine engel olur.

 

agorafobi

Agorafobisi olanlar kalabalıklardan korkarlar ve kendilerini güvende hissetmezler.

 

Eğer sizde de aşağıdaki belirtiler varsa agorafobi söz konusu olabilir, ihmal etmeyin!

 • Otobüs, tren, gemi ve uçak gibi halka açık ve kalabalık toplu taşıma araçlarına binemiyorsanız,
 • Parklar ve köprüler gibi, büyük açık alanlarda duramıyorsanız,
 • AVM’ler, mağazalar ve kültür/tiyatro salonlarında bulunamıyorsanız,
 • Yukarıda sayılan yerlerde ayakta duramıyorsanız,
 • Evde ya da dışarıda tek başınıza kalmaktan korkuyorsanız.

Agorafobi yaşayanlar evlerini terk etmek istemez, sosyalleşmekten uzak olurlar. Kendi kendilerini idare ettikleri ve sınırları olan yaşama alanları vardır. Bu durum kişiyi oldukça olumsuz etkiler ve sosyal hayatını sekteye uğratır. Ama belirtiler söz konusu iken bir uzman eşliğinde bu durumdan kurtulmak mümkün.

Agorafobi Nedenleri Nelerdir?

Uzmanlar agorafobinin tam olarak neden olduğunu henüz bulamasalar da, bu hastalığın aileden de genetik olarak gelebileceğini ifade ediyorlar. Çok fazla panik atak geçiriyor olmak da agorafobiye neden olabiliyor. Hayatlarında bir kaç kez ciddi anlamda korku patlamaları yaşayan insanlarda da agorafobi görülebiliyor.

Agorafobi kişilerin, büyük ve kalabalık meydanlardan kaçınmalarının en temel nedeni herhangi olağanüstü bir anda kaçmanın zor olduğunu düşünüp korkmalarıdır. Bu nedenle sürekli güvenli bir yerde olmak isterler. Ülkemizdeki agorafobi istatistiklerini tam olarak bilemesek de genelde ergen çocuklarla, genç yetişkinlerde bu hastalık daha sık görülüyor.

Agorafobi Belirtileri Nelerdir?

 • Kalp atışının hızlanması
 • Titreme, ani terleme ve vücudun sallanması,
 • Nefes alıp vermede güçlük,
 • Çok sıcaklanmak ya da üşümek
 • Mide bulantısı ve ishal,
 • Göğüs ağrısı,
 • Yutma problemleri,
 • Baş dönmesi ve bayılma hissi,
 • Ölme korkusu

yukarıdaki belirtiler aslında pek çok farklı hastalığında belirtileri arasında olsa da agorafobi teşhisinde hastaya sorulan bir kaç kritik soru üzerine verilen cevaplar sorunun çözülmesine yardımcı olur.

Bunlar;

 • Korku ve stres anında evi terk etmek istiyor musunuz?
 • Kalabalık ortamlardan ve istasyonlardan uzak duruyor musunuz?
 • Öyle ortamlarda bulunduğunuzda ne hissediyorsunuz?

Agorafobi Tedavisi

Hastalığın kesin tanısı konulduktan sonra agorafobi tedavisinde 3 yöntem uygulanmaktadır.

 1. Terapi
 2. İlaç
 3. Her ikisi birlikte

Terapi ile tedavide bilişsel terapi adı verilen ve hastanın düşünce gücü ile sorunlarına odaklanıp, çözüm bulmayı hedefleyen bir terapi türüdür. Bu yöntemle hasta yaşadığı o korku ve panik anları ile nasıl başa çıkabileceğini öğrenir. Bu da kişinin korkularını azaltır. Ayrıca nefes egzersizleri ve rahatlama tekniklerini öğrenmek ve uygulamasını sağlamak hastalığın ciddi anlamda aşılmasına vesile olur.

İlaçla tedavi de ise doktorunuz uygun ilaçları, belli dozlarda kullanmanızı ister. Bazı ileri vakıalarda ise hem terapi hemde ilaç tedavisi gerekebilir.

Doğumdan sonra kendi kendime fark ettiğim bir şey vardı; böyle delik delik, bir sürü baloncuğun bir arada olması gibi şeyler beni rahatsız ediyordu. Bu makale için görsel ararken karşıma öyle acayip görseller çıktı ki, bakamadım. Hala midem bir garip oluyor. Meğer bu da bir fobiymiş. Adı Tripofobi. Link vereceğim sayfayı açmaya cesaretim olmadığı için link paylaşamıyorum ama merak edenler Google’a tripofobi yazarsa, görürler… Benimde bir fobim varmış da haberim yokmuş 🙁

 

Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi,

Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi…

 

 

Kaynakça:

http://www.webmd.com/anxiety-panic/agoraphobia?page=2

https://www.adaa.org/understanding-anxiety/panic-disorder-agoraphobia

 • İçerik
5.0

Özet

Agorafobi Nedir?

Agorafobi kişinin kendisini dış alanda rahatsız ve güvensiz hissettiği psikolojik bir rahatsızlıktır. Çeşitli tedavi yöntemleri bulunan agorafobi; kadınlarda, erkeklere oranla iki kat fazla görülmektedir.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir