Normal Doğum Nedir?

İlk kez yeni anne olacak gebeler, normal doğum un ne demek olduğunu tecrübe etmedikleri için çoğunlukla etraftan duydukları olumsuz örnekler nedeniyle korkarlar.

Ancak anne ve bebekte herhangi bir sağlık problemi yoksa, normal doğum hiç de korkulacak bir olay değil bilakis doğum anı, aynı zaman da anneliğin de ilk anları olduğu için yaşanması, hissedilmesi gereken dünyanın en güzel anlarından biridir. Çünkü normal doğum ile birlikte anne, yaşadığımız şu dünyaya pek çok akıl almaz mucizeler zinciri sonunda bir meleğin gelmesine vesile olmuş ve bunu başarmış olur.

Meyvelerin bile sabırla olgunlaştığı bir dünyada, bir insanın doğması elbette kolay değil, acı olacak, sancı olacak tabii ki. Şahsen, bunları beni korkutan birer korku unsuru olarak görüp, gereksiz yere endişe duymak yerine, o eşi benzeri olmayan anı yaşamayı canı yürekten istemiş biriyim. Çünkü, yaşanan o an, ya bir kere yaşanacak ya da iki, üç kere. Daha fazla değil inan!

Şimdi senin sabırlarının sonunda, vücudunun bebeği nasıl dışarı çıkarmak istediğine yani normal doğum aşamalarını detaylandıralım.

Normal doğum rahim ağzında meydana gelen açıklığa göre takip ediliyor desek yanlış olmaz. Eğer nişanın gelir, sancıda olur fakat açıklık olmazsa doğum gerçekleşmez. Normal doğum un gerçekleşmesi için rahim ağzının açılması gerek.

Pek çok kişiden duymuş olma ihtimalin yüksek olan “açıklık yoksa eve geri gönderirler ya da suni sancı verirler. O yüzden, sen sancıların 5-10 dakika aralıklarla yaklaşık 1 dakika kadar sürecek şekilde gelmeye başlamadan hastaneye gitme.” cümlesi doğrudur ancak bebeğin hareketlerinin de takip edilmesi kaydıyla!

 

Normal doğum - Rahim ağzında açıklık

Rahim ağzında açıklık

Gebeliğin son haftalarına yaklaşıldığında anne adayının vücudundaki hormonal değişiklikler ve bebeğin aşağı doğru dönmesiyle pelviste meydana gelen baskı rahmi normal doğum için hazırlamaya başlar.

Kasılmalar

Özellikle gebeliğin ortalarından itibaren hissedilmeye başlayana Braxton Hicks kasılmaları, doğuma az kala şiddetini daha çok arttırsa da bebeğe daha çok besin ve oksijen gitmesini sağlayarak gelişimine önemli katkıda bulunur. Braxton Hicks kasılmalarının en belirgin özellikleri düzensiz olmalarıdır ve yaklaşık 30 saniye kadar sürerler.

Latent Faz

Normal doğum sancılarının en erken bölümü olan evredir. Bu fazdaki kasılmalar hafif ve düzensizdir. Yaşanan bu kasılmalar gevşek yapıda ve 2 cm civarı yüksekliğinde olan rahim ağzını daha da kısaltarak normal doğum için hazırlar.

Latent faz ortalama 8 saat sürer (Latent faz sonucunda rahim ağzı açıklığı yaklaşık 4 cm olur.) Fakat birden çok normal doğum yapmış kadınlarda daha kısa sürebilir. Latent faz, adet dönemindeki hafif bel ve sırt ağrısı gibi hissedilebilir. Bu sebeple bazı kadınlar doğum sürecinin başladığını anlamazlar bile.

Normal Doğum Aşamaları – 1

Normal doğum

Normal doğum aşamaları – 1

 

Açıklık yaklaşık 10 cm olup, sancılar düzenli bir şekilde iyiden iyiye artınca artık doğum süreci başlamış olur. Bebek bu evrede rahim ağzına iyice yaklaşarak pelvis tabanına baskı yapar. Bu esnada bebeğin yaptığı baskı dışarıdan görülecek şekildedir.

Az bir zaman sonra doğru ıkınmalar, sancı ve kasılmalarla birlikte bebeğin başı rahim azında biraz daha açılmaya sebep olacak ve görünmeye başlayacaktır. Bu esnada gelen sancılar bebeğin zaman zaman geri çekilmesine sebep olabilir ancak bu endişe verecek bir durum değildir.

Normal doğum için hastaneye yatışı yapılan anne adayının rahim ağzı doktor ya da ebeler tarafından, açıklık uzunluğu, dilasyon, kıvam derecesi ve bebeğin pozisyonu gibi doğum işlemi için bilinmesi gerekli olan özellikleri belirlemek amacıyla vajinal muayene yaparlar.

 

Normal Doğum Aşamaları – 2

 

Normal Doğum Aşamaları - 2

Normal doğum aşamaları – 2

 

Bebeğin başı görünmeye başladığında hastanedeki doktor ve ebeler artık ıkınmaman gerektiği konusunda uyarılar yapar, onların dediklerini dikkate almalısın. Çünkü ıkınmaların nedeniyle bebeğin başı birdenbire çıkarsa doğum yolunda çok fazla yırtık meydana gelebilir. Bu da çok fazla zor dikiş anlamına geliyor. Bu dikişler doğum sonrası sıkıntılar yaşamana sebep olabilir.

Bu nedenle, olumlu şeyler düşünerek, gevşeyip kesik kesik nefesler alman seni ve bebeğini rahatlatır. Bu aşamada doğumun en zor ama kısa süren anlarını yaşarsın. Bebeğinin başı vajinayı iyice gereceği için kısa süreli yaşanacak acı yerini doğum bittikten sonra uyuşmaya bırakacaktır.

Genellikle ilk doğumlarda ya da iri bebeklerde, çıkış zor olduğundan yırtılmaları önlemek ve doğumun kolaylaştırılması amaçlı epizyotomi adı verilen perine bölgesinin kesilmesi işlemi uygulanır.

 

Normal Doğum Aşamaları – 3

normal doğum aşamaları - 3

Normal doğum aşamaları – 3

Ona kavuşmana çok az kaldı, geldi sayılır..

Bebeğin muhtemelen başı dönmüş ve yüzü yere bakar şekilde doğacaktır. Normal doğum aşamalarından 3. olan bu evrede bebeğinin başı göründükten sonra doğumu gerçekleştiren kişi bebeğinin boynunu kontrol eder. Bunun nedeni; göbek kordonunun boğazına dolanıp dolanmadığıdır. Eğer dolanmışsa bebek doğuyor olduğu için kordon boynundan kayar ve rahatça çıkarılır.

Meleğin, yüzü senin bacaklarından birine bakacak biçimde döner. Bu esnada, gözleri, burnu ve ağzı temizlenir. Eğer gerekli görülürse, üst solunum yollarında kalan sıvı, bir tüple emilerek alınır.

normal doğum

Normal doğum da bebeğin üst solunum yollarının temizlenmesi

 

Normal Doğum Aşamaları – 4

normal doğum

Normal doğum aşamaları – 4 – Artık bir ömür beraberliğinize dakikalar kaldı…

Tüm bu olanlardan sonra son birkaç sancı ile küçüğünün vücudu kendiliğinden kayarak çıkar.

ve mutlu son 🙂

Bebeğin artık seninle, onun vücudu verniks denilen bir sıvı ile kaplıdır ve doğduğunda biraz kanlı olabilir. Eğer solunum yollarında herhangi bir sıkıntı veya aciliyet gerektirecek bir durum yoksa doğumunu yaptıranlar göbek kordonunu kesmeden önce meleğini senin göğsüne yatırmalı ve ilk temasınızı sağlamalıdırlar.

Ülkemizde bu çok yaygın bir uygulama değil bildiğim kadarıyla, ama bunu doğum öncesi doktorundan özellikle talep edebilirsin. Çünkü bu kavuşma anı eşsiz bir an. Kaçırılmamalı…

 

İşte bitti, ne sancı kaldı, ne acı… 9 aydır özlem ve merakla beklediğin yavrun şimdi seninle.

Daha ne ister ki insan!

Allah anne olmayı isteyen bütün hanımlara bu güzel ve eşsiz duyguyu yaşatsın, kimsenin kucağını boş bırakmasın…

Senin evladına da hayırlı, uzun, sağlıklı ve mutlu bir ömür nasip etsin inşallah.

 

Kaynakça:

Elizabeth Fenwick-Annelik ve bebek bakımı 

Hamileyim

  • İçerik
5.0
Sending
User Rating 4.17 (6 votes)

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir