NST Nedir (Nonstress Test) ve Neden Yapılır?

NST (nonstress test), gebelik esnasında bebeğin hareketlerinin, buna bağlı olarak kalp atış hızının ve bu hızın değişkenliğinin izlendiği, cerrahi olmayan basit ve ağrısız bir yöntemdir.  Anne adayı yatar pozisyonda iken yapılan NST’nin bu adı almasının nedeni; işlem esnasında bebeğin hiç bir şekilde strese girmemesidir.

Bebek hareket ettikçe kalp atış hızı arterken, hareketsiz olduğu dönemlerde kalp atışının daha yavaş olması gereklidir.

NST Kaçıncı Haftadan İtibaren Yapılır?

Özellikle ilk kez anne olacak hamilelerin pek bilmediği bu test; en güvenilir sonucu hamileliğin 34. haftasında verir. Genellikle en erken gebeliğin 28. haftasından itibaren yapılmaya başlanır. Bazı durumlarda 26. haftadan itibaren de uygulanan NST’nin, rahimdeki kasılmalarında arttığı dönemler olan 34-35. haftalardan itibaren belli aralıklarla tekrar edilmesi önemlidir. Çünkü, artan kasılmalar varsa bu bir erken doğum işareti olabilir.

Genelde hamileliğinin 28. haftasına gelmemiş olan gebelere NST uygulanmaz. 32. haftadan önce yapılan testlerin sonuçları doğru olmayabilir.

NST Neden Yapılır?

Temel anlamda henüz doğmamış bir bebeğin genel sağlık durumu hakkında bilgiler edinmek için uygulanan NST, bebeğin oksijen miktarı, hareketleri ve kalp atış hızı hakkında yararlı bilgiler verir. Bu bilgiler sayesinde oluşabilecek komplikasyonlar, erken doğum ve hatta bebeğin ölümü bile önlenebilir.

Bebeğin hareketlerindeki azalmanın yanında, eğer anne adayında aşağıdaki durumlardan herhangi biri mevcutsa nst genellikle gerekli görülür. Bu durumlar:

 • Şeker hastalığı (Diyabet),
 • Böbrek hastalığı,
 • Kalp hastalığı,
 • Yüksek tansiyon,
 • Daha önceden ölü doğum yapmış olmak,
 • Bebeğin doğum için ön görülen tarihte doğmaması,
 • İkiz ya da daha fazla gebelik,
 • Bebekte gelişme geriliği,
 • Anne adayında kansızlık,
 • Erken doğum riski,
 • Düşük amniyon sıvı seviyesi,
 • Anne adayının kanı RH(-)*

Anne karnındaki bir bebeğin kalp atış sayısı dakikada ortalama 120-160 arasındadır. Eğer ciğerleri gelişen bir bebeğin kalp atış sayısı 90 vuruşun altında ise bebek sezaryen doğuma alınmalıdır. Ayrıca NST sonuçları bebeğin suyunun azalması ve/veya kordon dolanması gibi durumların ortaya çıkmasında etkilidir.*

NST Nasıl Yapılır?

Bu test sırasında anne adayı düz bir yatağa yatar ya da sırtı hafif destekli olacak şekilde oturur. Daha sonra karnına ilk olarak bebeğin kalp atış hızını ölçen bir prob (kemere benzer bir alet) ile ikinci olarak da bebeğin hareketlerini ve anne adayının rahim kasılmalarını kaydeden başka bir prob bağlanır. Bu esnada anne adayının eline cihaza bağlı bir düğme verilir ve bebeğin hissedilen her hareketinde düğmeye basması istenir.

Yaklaşık 20 ila 30 dakika süren bu işlemin sonucu cihaz tarafından bir kağıda aktarılır. Anne adayı açken bebeğin hareketleri az olabilir. Bu nedenle NST anne adayı tokken (işlem yapılmadan 2 saat kadar önce yemek yenmesi önerilir) yapıldığında daha iyi sonuç verir. NST işlemi öncesinde spor ya da fazla fiziksel aktiviteden ve sigara içmekten kaçınılmalıdır.

Bebeğin hareket etmemesi, plasenta ya da göbek kordonu sorunlarına bağlı oksijen azlığından kaynaklanıyor olabileceği gibi uyuyor olmasından da kaynaklanabilir. Bebeği harekete geçirmek için annenin şekerli şeyler yemesi etkili olabilir.

Kasılma Stres Testi: Bu test aynı kalp atışını takip eden test gibidir. Amacı ise annenin kasılmaları esnasında bebeğin kalp atışını ölçmektir. Kasılma yoksa, kasılmayı tetiklemesi için anne adayına damar yolu ile oksitosin hormonu verilebilir. Bazen anne adayına göğüs uçlarına masaj yapması söylenebilir. Bu vücuda oksitosin salgılatır.

NST’nin Riski Var mıdır?

NST, bebekler üzerinde fiziksel bir zarar vermediği için bu isimle anılır. Ancak zaman zaman test sonucunda çıkan sonuçlar başta anne adayı olmak üzere aileyi tedirgin edebilir. Yapılan testlerin yanılma payı vardır. Buna sahte pozitif olma durumu denir. Sahte pozitif sonuç, olmadığı halde varmış gibi gösteren sonuca denir. Böyle bir sonuç alındığında testin tekrarına kadar aile endişeli bir süreç yaşayabilir.

Kaynaklar:

Mayo Clinic Sağlıklı Gebelik Rehberi-318

*https://www.urmc.rochester.edu/encyclopedia/content.aspx?contenttypeid=90&contentid=P02478

*http://www.mumcu.com/nst-non-stress-test/

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir