Özel Bakım Gerektiren Gebelikler – 1

Özel Bakım Gerektiren Gebelikler

Hamileliğimin 26. haftasında iken, hiç hesapta olmayan ve konusu her açıldığında şiddetle karşı çıktığım şeker yüklemesini, rutin kontrol için gittiğimde doktorumun: “bebek haftasına göre normal değil, hemen şeker testi yapmamız gerek.” demesiyle yaptırmak zorunda kalıp, eşimle birlikte kendimizi hastanenin laboratuvarında bulmamız bir olmuştu. Sonucu alıp, anlık bir şok geçiren doktorum, ben odadan çıkarken “Haftaya da aynı gün gel, senin durumun özel. Artık daha kontrollü olmamız gerek” demişti.

Özel olmak, bunun sözle ya da eylemle ifade edilmesi çoğu zaman insanı mutlu eder değil mi? Ama benim hamileliğimde ki bu “özel” olma hali beni hiç mutlu etmemiş aksine hamileliğimin geriye kalan aylarını tedirginlik ve evhamlarla geçirmeme sebep olmuştu.

Buradaki yazımı okumayan ve “neden özel oldun sen” diye merak edenler için söyleyeyim. Bende gebeliğe bağlı şeker çıktığı için özeldim :). Hiç de özenilesi bir durum olmadığı gibi çok korkulacak da bir şey değil. Ama bir önceki cümlenin gibi kelimesinden sonraki kısmını ancak doğumdan sonra idrak edebildim, orası ayrı 🙂

Ülkemizde ve dünyada gebelik takiplerine bakıldığında, gebeliklerin büyük çoğunluğu normal olarak seyreder. Anne adayı, sağlığına ve beslenmesine dikkat ettiği, rutin kontrollerini aksatmadığı  ve doktoruna güvenebildiği (!) sürece doğum sağlıklı bir şekilde gerçekleşir. Ancak bazı zamanlarda işler her zamanki gibi yolunda gitmeyebilir. Gebelik esnasında benim ki gibi bir sürprizle karşılaşılmayacağını kimse garanti edemez!

İşte bu makalemde çeşitli sağlık problemlerinden dolayı yakından takip edilmesi gereken ve özel bakım gerektiren gebelikler neleronları yazdım.

1. Şeker Hastalığı (Diyabet) – Özel Bakım Gerektiren Gebelikler

Gebelik esnasında, anne adayından belirli aralıklarla kan testi istenir. Buradaki amaç, annenin sağlığında ters giden bir şeyler varsa bu durumun önüne geçmek ve bebeği olası bir tehlikeden korumaktır.

Gebelikte şeker

Gebelikte Şeker Hastalığı – Özel Bakım Gerektiren Gebelikler

Kan testi yaptırdığımda, çıkan sonuç listesinde anladığım bir kaç değerden biridir Glukoz (Kan şekeri). Gebeler bilir, o listede değerin yanında bir de referans aralığı vardır. Referans aralığına bakarak kendi sonucunuz hakkında az çok fikir yürütebilirsiniz.

İşte, kan şekeri değeriniz referans değerinden yüksekse sizde Özel Gebelik sınıfına hoş geldiniz…

Kan şekeri kontrol altına alınmazsa, ölüm başta olmak üzere, bebekte ciddi sağlık sorunları meydan gelebilir. Kan şekeriniz yüksek çıktığında doktorunuzun dediklerini ihmal etmeden yerine getirin.

Tedavi : Kan şekerini kontrol etmede en etkin çözüm, yediklerinize dikkat etmekten geçiyor. Doktorunuzun talimatları doğrultusunda ilk önce bir dahiliye uzmanına daha sonra da bir diyetisyene gitmeniz ve diyabetik bir diyet uygulamanız gerekebilir.

Dahiliye doktoru gerekli görürse kan şekerinizi her gün ölçmeniz için, bir şeker ölçüm cihazı almanızı ister. Bu cihazı hastaneden alacağınız bir rapor ile eczanelerden ücretsiz alabilirsiniz. 

Kan şekeriniz diyet ile tedavi edilemeyecek şekilde ise insülin kullanmanız gerekebilir.

Gebelik esnasında değişen hormonlar ve annenin aldığı kilolara bağlı olarak yükselen şeker, doğumdan sonra çoğu zaman normale dönüyor.

 

2. Kansızlık (Anemi) – Özel Bakım Gerektiren Gebelikler

Pek çok kadın gebelikten önce demir eksikliği sebebiyle kansızlık problemi yaşar. Özellikle çay tüketimi fazla olan kişilerde fazla olan demir eksikliği hamilelik öncesinde doktor tedavisi ile giderilmelidir. Çünkü gebelik ve doğum esnasında demir ve buna bağlı olarak kan ihtiyacı daha da artacaktır.

 

kansızlık

Kansızlık (anemi) – Özel Bakım Gerektiren Gebelikler

 

Tedavi: Pek çok sağlık probleminin çözümü olduğu gibi kansızlık yani aneminin de çözümü sağlıklı beslenmeden geçiyor. Tükettiğiniz gıdalar arasına demir bakımından zengin besinler ilave ederek sorunu ilerlemeden çözebilirsiniz.

Pekmez, kan yapıcı ve enerji verici bir gıdadır. Ancak alacağınız pekmezin doğal olmasına özen gösterin. Kan şekeriniz yüksekse pekmez yemeniz sıkıntı oluşturabilir.

Ancak gebelikte bu yeterli olmayabilir. Ben gebeliğim boyunca 10’u aşkın doktora gittim ve bunların hepsi kan ilacını kullanıp kullanmadığımı en az bir kere sordu. Yani demem o ki, gebelikte almanız gereken mutlaka bir kan ilacınız olur.

Kan ilacının üzerinde aç karnına almanız gerektiği yazar. Ancak aç karnına alınan kan ilacının kabız ya da ishal yapma ihtimali yüksektir. Bu konuyla ilgili olarak, okuduğum bir kaynakta kan ilacının tok karnına –  bol su ile alınabileceği yazıyordu. Bunu doktorunuza sorup, netleştirebilirsiniz.

Ayrıca kan ilacınızı süt ve süt ürünleri tüketmeden önce almalısınız!

 

3. Rahim Ağzı Yetersizliği – Özel Bakım Gerektiren Gebelikler

Rahim ağzı, rahmin vajinaya yakın olan noktasıdır ve normal şartlarda gebeliğin sona erip, doğumun başlama zamanlarına kadar kapalıdır. Ancak bazı kadınlarda rahim yetmezliği denilen sağlık problemi ile karşılaşılabilir. Bu durum büyüyen bebeğin rahimde taşınamaması ve rahim ağzının erken açılması anlamına gelir. Bu sebepten erken doğumlar ve düşükler yaşanır.

rahim ağzı yetersizliği

Rahim Ağzı Yetersizliği – Özel Bakım Gerektiren Gebelikler

Yapılan istatistiklere göre her 100 kadından 12′ sinde görülen rahim ağzı yetersizliğinin başlıca sebepleri;

  • Rahim ağzının genetik zayıflığı,
  • Daha önceki doğumlarda rahim ağzına yapılmış cerrahi müdahaleler,
  • Düşük ve kürtajlar,
  • Çoğul gebelikler

Tedavi:  Rahim ağzı yetersizliği günümüz teknolojisi sayesinde ultrason cihazları ile tespit edilebilmekte. Doktorun gebeliğin erken doğum ya da düşükle sonuçlanmaması için vaktinde müdahale etmesi önemli.

Bunun için rahim ağzı yetersizliği tespit edilmiş gebelerde, gebeliğin başlarında rahim ağzına ufak bir dikiş atılması ve doğumdan biraz önce ya da doğum esnasında bu dikişin alınması ile de düşük ve erken doğumların önüne geçilebilir.

 

 4. Preeklampsi (Gebelik Zehirlenmesi) – Özel Bakım Gerektiren Gebelikler

Gebelik zehirlenmesi olarak bilinen preeklampsi, rahim yatağında bulunan kıvrık atardamarların bebeği besleyememesi sonucunda meydana gelen ve özellikle gebeliğin 2. yarısında sıkça görülen bir hastalıktır.

 

Gebelik Zehirlenmesi

Özel takip gerektiren gebelik zehirlenmesi anne adayı ve bebek için ciddi sıkıntılar doğurabilir.

 

Gebelik zehirlenmesinin işaretini veren en önemli belirti yüksek tansiyondur. Tansiyonun 140/90′ ın üzerine çıkması anne adayının hayatını olumsuz etkiler. Bunun yanında;

  • Ellerde, ayaklarda, bilek ve bacaklarda görülen şişlikler varsa (ödem),
  • İdrarda protein (albümin) çıkmışsa,
  • Kısa sürede hızlı kilo alımı söz konusu ise

gebelik zehirlenmesinden şüphe edilir ve gerekli tedavilere başlanır.

Tedavi: Gebelik zehirlenmesini tamamen ortadan kaldırabilecek bir önlem henüz bulunamasa da, doktorunuzun sizi ilgi ve alakasıyla birlikte güven veren profesyonel takibi sonucunda bu sağlık sorununu zararsız atlatma ihtimaliniz var. Bunun için doktorunuz öncelikte size yatak istirahati verecektir gerekli görürse hastaneye yatışınızı yapar.

Kendinizi iyi hissetseniz bile durum ciddi olabilir ve sürekli kontrol edilmeniz gerekebilir. Tansiyonunuzu düşürmek için ilaçlar kullanmanız gerekecek ve eğer şartlar uygunsa doğum başlatılacaktır.

1
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Nihan Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler
Bildir
Nihan
Ziyaretçi
Nihan

Selamlar, Nihan ben 8+2 haftalık hamileyim kan değerim hamile olduğumu öğrendiğimde 8.5 ti doktorum ilaç tedavisine başladı kan iğnesi oldum 9.1 e çıktı şimdi de hap başladık 10 oldu çok şükür ama hep yatıyorum hiç halim dermanım yok. Hamilelik bulantısının yanına birde o ilaçların kokusu eklendi katmerlendi bulantılarım ? ama bugünüme de şükür Rabbim beterinden korusun cümle anne adayına sağlıkla evlatlarını kucaklarına almayı nasip etsin ? iyi akşamlar