Özel Bakım Gerektiren Gebelikler – 2

Özel bakım gerektiren gebelikler-1 makalemize buradan ulaşabilirsiniz…

1. Rh ( -) Kan Grubuna sahip Anne – Özel bakım gerektiren gebelikler

Daha önceden yaptırdığınız kan testlerinde hangi grup kana sahip olduğunuzu bilseniz bile, ilk gebelik muayenesinde istenen kan testinde kan grubunuzun negatif olduğu görüldüğünde, babanın da kan grubu araştırılır. Eğer babanın kanı pozitif ise, doğacak bebeğinde kan grubunun pozitif olma ihtimali doğar.

Kan uyuşmazlığı

Kan uyuşmazlığı

 

Böyle bir durumda annenin savunma sistemi bebeğin kan grubunu yabancı madde olarak algılayacak ve savunma başlatacaktır. Ancak bu savunma gelişene kadar genelde ilk bebek doğar ve çok büyük problemler yaşanmaz. Ancak sonraki gebeliklerde vücut pozitif kanı tanıyacağı için bebekte sağlık sorunları meydana gelebilir.

Tedavi: Kan grubu negatif olan gebelere, gebeliğin 28 ila 34. haftaları arasında  anti-D adında korucu bir aşı vurulur. Bu aşı gebelik sırasında yaşanan herhangi bir kanama sonrasında ve doğumundan sonra kanı ölçülen bebeğin, kan grubunun pozitif olması durumunda da anneye 72 saat içinde bu aşı yapılır.

2. Anne Karnında Kilosu Az Olan Bebekler

Annenin sağlıksız ve yetersiz beslenmesi, sigara, alkol, uyuşturucu gibi zararlı madde kullanımı ya da plasentaya kanın yeterli gitmemesi gibi çeşitli sebeplerle gebelik haftasına göre alması gereken kiloyu alamayıp, geriden gelen bebekler özel bakım gerektiren gebelikler grubunda yer alır.

 

düşük tartılı bebekler

Düşük tartılı bebekler – Özel Bakım Gerektiren Gebelikler

 

Tedavi: Gebelik kontrollerinizde bebeğinizin kilosu haftasına göre olması gereken kiloda değilse, doktorunuz sizi ve bebeği yakından takip etmek ister. Kontrollerinizde bebeğin genel sağlık durumu, plasentaya giden kan miktarı sürekli olarak kontrol edilir.

Protein açısından zengin besinler tüketmenizi tavsiye eder. Eğer ters giden bir şeyler varsa, doğum sezaryen ya da suni sancı verilerek başlatılır ve bebek kontrol altına alınır.

 

3. Çoğul Gebelikler

Çoğul gebeliklerde özel bakım gerektiren gebeliklerdendir. Çoğul gebeliklerde, tekil gebeliklere göre yükün daha fazla olması nedeniyle anne adayı özellikle son aylarda oldukça zor zamanlar geçirebilir.

Ayrıca anne adayında yüksek tansiyon, kansızlık (anemi) ve yukarıda açıkladığımız diğer sağlık sorunları varsa bebeklerin normal haftalarına göre daha erken bir haftada sezaryen ile alınması gerekebilir. Bu durum anne karnında ters duran bebekler içinde geçerlidir.

 

ikiz gebelik

İkiz Gebelik- Özel Bakım Gerektiren Gebelikler

 

Tedavi: Yukarıda da ifade edildiği gibi başta ikiz olmak üzere, çoğul gebelikler anne adayına fazlasıyla yük getirir. Bu sebepten annenin mümkün olduğunca yürüyüşler yapması ve sağlıklı beslenerek aşırı kilo almamaya çalışması tavsiye edilir.

Günde 3 litre su tüketmelisiniz. Sık sık dinlenmeli, sizi üzen ve moralinizi bozan kişi ve konulardan uzaklaşarak, rahatlatıcı ortamlarda bulunmanız hem sizin hemde bebeklerinizin sağlığına olumlu etki yapar.

Sık aralıklarla olan doktor kontrollerinizi aksatmayın…

 

4. Vajinal Kanama

Düşük ya da erken doğum işareti olabilecek bir belirti olan vajinal kanama, gebeliğin 20-22. haftalarından önce yaşanırsa düşük tehlikesi oluşturabilir. Normal seyreden gebeliklerde bile görülebilen böyle durumlarda acilen doktorunuzla görüşmeniz gereklidir. Gebeliğiniz özel bakım gerektiren gebelik

Vajinal Kanama - Özel Bakım Gerektiren Gebelikler

Vajinal Kanama – Özel Bakım Gerektiren Gebelikler

 

Vajinal kanamanız kahverengimsi ve aralıklarla geliyorsa yatağınıza uzanın ve durumu takip edin. Kanama artmıyorsa ve gelmiyorsa çok endişelenmeyin ancak yine de doktorunuza görünün. Çünkü bu kanamanın mutlaka bir sebebi vardır.

Ancak kanamanız parlak kırmızı ve sürekli ise vakit kaybetmeden hastaneye gidin, çünkü bebeğinizle ve sizinle ilgili ciddi sorunlara yol açabilecek böyle bir duruma bir uzman ne kadar erken müdahale ederse o kadar iyidir.

Unutmayın, erken müdahale hayat kurtarır.

Gebeliğin 22. haftasından sonra yaşanan kanamalar ise plasentadan kaynaklanabilir. Plasenta rahim duvarına yapıştığı yerden ayrılmaya başlayınca veya rahim ağzını kapatacak biçimde aşağı kısımlara kaymışsa da kanama meydana gelebilir.

Tedavi: Halk arasında bebeğin eşi olarak biline plasenta, anne ile bebek arasında bağlantı kuran ve bebeğin hayati bağlantılarının sağlandığı en esas organdır. Yapılan muayenelerde plasenta ile ilgili bir sıkıntı tespit edilmişse, doktorunuz sizi daha yakından takip etmek amacıyla hastaneye yatışınızı isteyebilir. Aşırı kan kaybı yaşamışsanız kan takviyesi yapılabilir ve doğum sezaryen ile gerçekleştirilebilir.

Ancak kanamanız çok değilse ve doğuma daha çok varsa gerekli ilaç ve tedavi yöntemleri ile gebelik yakından takip edilerek doğum için öngörülen tarih beklenir.

 

3
Kimler Neler Demiş?

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Yeni Annetia Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler
Bildir
tia
Ziyaretçi
tia

hevesle bekliyorum, iyi çalışmalar 🙂

tia
Ziyaretçi
tia

Öncelikle yazınız için tesekkür ederim, keşke hiç birisi yaşanmasa..ancak özel gebelikler bunlarla sınırlı değil maalesef..Bir de trombofili (kan pıhıtılaşma bozukluğu) olan anneler var kii, Allah başka dert vermesin zor bir süreç..Sizden ricamdır bir de bu konuya değinirseniz..Hem annelerin gönlünden geçmiş olursunuz hem de insanlar bilinçlenir..iyi çalışmalar dilerim 🙂