Her Şeyi Anneden Beklemek | Piper

Önce her geçen gün daha da kirlettiğimiz dünyamıza bakıyorum, sonra da oğlumun ultrason çıktılarındaki gülümsemelerine… Ve “anne rahminde olmak oldukça huzur verici olsa gerek” diyorum kendi kendime. Evet bunun aksini düşünmek pek mümkün değil. Çünkü orada; savaşlar, cinayetler, zulümler, kin dolu bakışlar veya yalancı tebessümler yok! Ne yazık ki masum bir bebek dünyaya geldikten sonra bu saydıklarımın hepsiyle bir şekilde zamanla tanışıyor. Bütün bunlar yetmezmiş gibi bir de “karın doyurma” sorunu çıkıyor ortaya. İşte Piper’in hikayesi de tam burada başlıyor.

Piper

piper

En beğendiğim animasyon sütüdyolarından olan Pixar’ın yapımını üstlendiği Piper,  yaklaşık 6 dakikalık kısa bir animasyon film.  Başroldeki kahramanımız küçük bir kum kuşu olan Piper. Kendisi her minik yavru gibi her şeyi annesinden beklese de annesi Piper’i hayata hazırlamak konusunda ki kararlılığını bozmuyor. Çünkü hayat zorluklarla doludur ve annesi minik Piper’in yanında her zaman olamayacaktır. Bu sebepten dolayı hayatta kalmak için türlü sıkıntılarla karşı karşıya kalır ve çözüm yolları üretmeye çalışır.

Bir çok denemesinde başarısız olur minik kum kuşu, ancak pes etmez. Tıpkı ilk adımlarını atmaya çalışan tedirgin bir bebek gibi korkularıyla yüzleşmek ve onları yenmek zorundadır. Nietzsche’nin dediği gibi; “korkuyla yaşıyorsanız yalnızca hayatı seyredersiniz”.

Filmde özellikle karakter tasarımları ve detaylar muazzam derecede ince işlenmiş. “Sanat detaydadır” diyerek en ince görsel ayrıntıyı bile kaçırmamış yapımcılar. Bununla birlikte doğal güzellikler de kadrajda olunca gerçek bir görsel şölen haline geliyor animasyon.

Telif haklarından dolayı animasyonun sadece fragmanını yayınlayabiliyorum. Filmin tamamını mutlaka izlemenizi tavsiye ederim.

Pixar Nedir

Dünyanın en büyük animasyon şirketlerinden biridir. 1979 yılında kurulan şirketi 1986 yılında 10 milyon dolar karşılığında Apple’ın kurucusu olan Stive Jobs satın almıştır. Ve sadece 10 milyon dolara satın alınan Pixar, 2006 yılında tam 7,4 milyar dolar karşılığında Disney’e satıldı. Bu tabloya baktığımızda Stive Jobs’un (ölümünden 5 yıl önce) bu satıştan 740 kat elde ettiğini görüyoruz.

Pixar Filmlerinden Tavsiye Edeceklerim:

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir