Plasenta Previa (Önden Gelen Plasenta) Nedir?

Atalarımızın dediği: “Doğmamış bebeğe kaftan biçilmez.” sözü hiç beklenmedik bir anda hatırlatıverir zaman zaman kendini bize. Hele ki konu gebelikse, o tam olarak bilinmezliklerle dolu bir süreç bence. Ne zaman ne olacağı belli olmaz. Tam her şey yolunda, bebek sağlıklı, anne sağlıklı ve mutlu, derkeen bir de bakmışsınız 24. ya da 26. gebelik haftasında bir şeyler ters gitmeye başlamış. Plasentanın konumu gibi mesela.

Son yıllarda özellikle sosyal medyanın etkisinde kalıp, bebeğine a’dan z’ye her şeyi almış fakat hastaneden kucağı boş dönmüş ne kadar anne-baba vardır hiç düşündünüz mü? Yapmayın kıymetli arkadaşlar, sosyal medyada binlerce üyesi olan gruplarda, şahsi profillerinizde dahi özel hallerinizi paylaşmayın, nazara gelirsiniz de geri dönüşü olmaz…

Plasenta Previa (Önden Gelen Plasenta) Nedir?

Gebeliğin ilk haftalarından itibaren oluşup, gelişmeye başlayan plasenta (bebeğin eşi), genellikle rahmin üst kısmına yerleşir ve orada gelişir. Ancak çeşitli sebeplere bağlı olarak zaman zaman plasenta, doğum zamanı gelince bebeğin kanala gireceği yer olan rahim ağzını kısmen veya tamamen kapatır. Bu durum, plasenta previa olarak tanımlanır.  Her ne kadar plasentanın rahimin üst kısmında olması gerekse de gebeliğin ilk dönemlerinde aşağıda olması da yaygın olarak karşılaşılan bir durumdur. Böyle olduğunda gebelik haftaları ilerledikçe genişleyen rahimde plasenta hareket ederek üst kısma konumlanır ve rahim ağzından uzaklaşır. Bu nedenle Plasenta previa tanısı genellikle gebeliğin 25-28. haftaları arasında netlik kazanır.

plasenta previa

Plasenta previa çeşitleri

Plasenta previa; 24. haftadan sonra meydana gelen ağrısız vajinal kanamaların en yaygın sebebidir, bu durum normal doğumu imkansızlaştırır ve sezaryen doğum gerçekleştirilir. Çünkü anne ve bebek ciddi hayati tehdit altında kalabilir.

Plasenta Previa Kimlerde Görülür?

 • Çok kez düşük yapan veya kürtaj olan kadınlarda,
 • Dört ya da daha fazla sayıda doğum yapmış olan kadınlarda,
 • Çoğul gebelik yaşayan kadınlarda,
 • 35 yaş üstü olan kadınlarda,
 • Kansızlık problemi olan kadınlarda,
 • Rahminde doğuştan gelen gelişim farklılıkları görülen kadınlarda,
 • Rahminde miyomları/kistleri olan kadınlarda,
 • Rahim ameliyatı geçirmiş kadınlarda görülme ihtimali yüksektir.

Plasenta Previa Ne Sıklıkla Görülür? 

İlk gebeliğini yaşayan anne adaylarında plasenta previa; 200 doğumda 1 kere görülür. Dört ya da daha fazla doğum yapmış kadınlarda bu oran 20 doğumda 1‘e düşer. Daha önce plasenta previa yaşayan anne adaylarında bu durumun tekrar etme olasılığı ise oldukça yüksektir. Ayrıca 30 yaşından büyük anne adaylarında görülme sıklığı 20’li yaşlardaki anne adaylarına göre daha fazladır. Bunu yanında sezaryen doğum yapmış ya da herhangi bir rahim ameliyatı geçirmiş kadınlarda da görülme oranı diğerlerine göre daha yüksektir.

Plasenta Previa Belirtileri Nelerdir?

Genellikle 26. haftadan sonra yapılan ultrason muayenelerinde bu durumun varlığı netlik kazanır. Bunun yanında çoğunlukla gebeliğin 34. haftasından sonra (24. haftadan itibaren görülebilir) meydana gelen ağrısız fakat zaman zaman çok şiddetli olacak şekilde parlak kırmızı renkte gelen vajinal kanama en belirgin özelliğidir. Kanama durduk yerde başlayabileceği gibi, cinsel ilişki sonrasında ya da doktorun yaptığı vajinal muayene sonunda başlayabilir. Bu kanamaların nedeni, plasentaya ait kan damarlarının açılmasıdır.

Kanama, çok şiddetli ve durmayacak şekilde ise hangi gebelik haftasında olursa olsun acil olarak sezaryen doğum başlatılır. Plasenta previa durumu söz konusu olduğunda doğum için gebelik haftası çok önemlidir. Eğer tahmini doğum tarihine daha varsa ve kanama çok değil ise anne adayı cinsel ilişkiye girilmeyecek şekilde evde yatak istirahati ile ya da yoğun bakım ünitesi olan bir hastanede gözlem altında tutularak, bebeğin gelişimini tamamlaması beklenebilir. Ancak 36. haftadan sonra söz konusu durum mevcutsa bebeğin artık gelişmiş olduğu düşünülerek doğum gerçekleştirilebilir.

Bazen plasenta previa, plasentanın rahimden erken ayrılmasına da neden olur.

Eğer sizde plasenta previa hali mevcutsa;

 • Vajinal muayeneden sakınmalısınız!
 • Özellikle son haftalarda cinsel ilişkiden kaçınmalısınız,
 • Sürekli dinlenmeli, ağır işler yaparak yorulmamalısınız.
 • En ufak bir kanama bile söz konusu olduğunda doktorunuz ile ileitşime geçmelisiniz.

Mucizeye ev sahipliği yapan anneler, böyle bir durum ile karşılaşırsanız endişelenmeyin! Gebelikte değişen hormonların da etkisiyle insan bazen olayları olduğundan çok daha fazla içselleştirerek gereksiz sıkıntılar yaşayabiliyor. Bu süreçte kendinize dikkat edin, yorulmayın, sizi strese sokacak, üzecek durumlardan ve kişilerden mümkün mertebe uzak durun ve kendinizi takip edin.

Sağlıcakla kalın…

 

Yararlandığım Kaynaklar:

Bebeğinizi Beklerken Sizi Neler Bekler – Heidi E. Murkoff, Sharon Mazel

Hamilelik Rehberi – Dr. Kaan Kocatepe

Boyut Yayınlarından çıkan HAMİLEYİM kitabı

1
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
MİSAFİR Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler
Bildir
MİSAFİR
Ziyaretçi
MİSAFİR

gebeliğimin 34.haftasında ani bir kanamayla gösterdi kendini bu durum..daha önce herhangi bir teşhiş koyulmamıştı.Kızım ve ben ölümden döndük 21 gün küvezde kaldı kızım.Acil müdahalenin önemini gördük.Şükürler olsun şu anda iyiyiz kızım 2 yaşında:)