Plasentanın Erken Ayrılması (Plasenta Dekolmanı – Abruptio Plasenta)

Kitapları okudukça, sağlıklı bir hamilelik geçirerek sağlık bir doğum yapmanın ne kadar da şükredilesi bir durum olduğunu düşünüyorum. Çok ciddiyim inanın! Hamilelikte birilerinin başına gelip de literatüre girmiş envaiçeşit hastalık mevcut. Allah kimseye dermansız dert vermesin… Bu makalenin konusu da yine hamilelikte ciddi bir sağlık problemi olarak karşımıza çıkan, plasenta dekolmanı, abruptio plasenta olarak da bilinen Plasentanın erken ayrılması durumu.

Plasentanın Erken Ayrılması (Plasenta Dekolmanı – Abruptio Plasenta) Nedir?

Bilindiği üzere; halk arasında bebeğin eşi olarak da bilinen plasenta, gebeliğin 10. haftasından itibaren bebeğin besin ve oksijen ihtiyacını karşılar. Bu da plasentanın bebeğin hayatını sürdürebilmesi için en gerekli organ olduğu anlamına gelir.

Normal şartlarda plasenta anne rahminden bebek doğduktan kısa bir süre sonra kendiliğinden ayrılır, fakat bebek doğmadan önce özellikle 20. haftadan sonra kısmen ya da tamamen ayrılmalarda söz konusu olabilir. İşte bu şekilde plasentanın erken ayrılması olayı plasenta dekolmanı ya da abruptio plasenta olarak adlandırılır.

Plasenta dekolmanı en sık 24 – 27 haftalar arasında görülmektedir. *Oyelese Y. Obstet Gynecol 2006

İki tür plasenta dekolmanı vardır: birincisi, özellikle 28. haftadan sonra vajinal kanamanın en büyük nedeni olarak görülen açık abruptio, diğeri ise kanın rahmin arkasında birikmesi ile dışarı akmadan gerçekleşen gizli abruptiodur. Gizli abruptio daha tehlikelidir.

Plasenta Dekolmanı Tedavi Edilebilir Mi?

Eğer ayrılma hafif düzeyde ise ve anne adayı durumu fark edip hastaneye gitmişse, gerekli önlemler ve hemen uygulanan tedaviler neticesinde anne ve bebek zarar görmeden bu durum atlatılabilir. Fakat ayrılma ciddi ise bebek ve annenin yaşamı tehlike altında olabilir. Bebek besinsiz ve oksijensiz kaldığı, annede de aşırı kanama olduğu için hayati risk vardır.

Plasentanın %50’si ayrıldığında bebeğin yaşamını yitirme ihtimali çok yüksektir.

Plasenta Dekolmanı Neden Olur, Kimlerde ve Ne sıklıkta Görülür?

Gebelerin %1’inden daha azında (yaklaşık 200 gebede 1 ) görülen abruptio plasenta, özellikle son üç aylık dönemdeki kanamaların temel nedenidir denilebilir. Plasenta dekolmanı gebeliği sağlıklı bir şekilde devam eden gebelerde bile görülebilecek bir durumdur. Ancak:

 • özellikle daha önce plasenta dekolmanı geçiren gebelerde,
 • çoğul gebelik yaşayanlarda,
 • doğum geçmişi çok olanlarda,
 • sigara ve kokain kullanan gebelerde,
 • gebelik diyabeti olanlarda,
 • gebelik zehirlenmesi geçirenlerde,
 • hipertansiyon hastası olan gebelerde,
 • amniyon sıvısı fazla olduğunda,
 • göbek kordonu kısa olduğunda,
 • ve kanında pıhtılaşma eğilimi olan anne adaylarında

görülme olasılığı daha yüksektir.

Plasenta Dekolmanı Belirtileri Nelerdir? 

Plasenta dekolmanının belirtileri ayrılmanın durumuna göre farklı belirtiler verebilir. Ancak genel belirtiler aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 1. Ağrısız vajinal kanama
 2. Karında kramp ve ağrı eşliğinde şiddetli kanama
 3. Siyaha yakın renkte, pıhtılaşmış kanama
 4. Karında sertleşme, kasılan, gevşeyemeyen rahim
 5. Rahimde hassasiyet
 6. Bel, sırt ve karında ağrı
 7. Mide bulantısı,
 8. Baş dönmesi
 9. Tansiyon düşmesi,

Her ne olursa olsun gebelik süresi boyunca beklenmedik bir şekilde gelen kanamalar için mutlaka doktora gidilmeli ve durumun araştırılması istenmelidir. Çünkü eğer yaşanan durum plasenta dekolmanı ise ikinci, üçüncü gebeliklerde tekrar etme ihtimali yüksektir. Çoğunlukla bebek ölümleri ile sonuçlanan bu elim durum ultrason cihazında da çok fazla görülmeyebilir. Ultrasonda görülme oranı yaklaşık sadece %25′tir.

Plasentanın rahim duvarından tamamen değilde hafif bir şekilde ayrıldığı tespit edilebilirse, bunun yanında bebeğin hayati olguları da normal seyrinde devam ediyorsa anneye yatak istirahati verilir. Bunun yanında erken doğum ihtimaline karşı bebeğin ciğerlerini geliştirecek uygulamalar yapılabilir. Annenin kanında pıhtılaşma var mı yok mu ona bakılır, annenin tüm kan sayımı, tansiyonu ölçülür. Anne çok kan kaybetmişse kan nakli dahi yapılabilir. Plasenta tamamen ayrılmışsa annenin de hayati riski vardır.

Anne ve bebeğin sağlık durumuna göre hareket edilirken, gerek görüldüğü taktirde acil sezaryen ameliyata gidilir.

Plasenta Dekolmanı

Plasenta dekolmanı örneği

Hayatta ansızın yaşanan şeyler vardır ya! Hiç beklemezsiniz, içinizde kelebekler uçuşurken birden bire fırtınalar kopuverir…  O an çaresiz kalır, eli ayağına dolaşıverir insanın… İnsanız işte…

Plasenta dekolamanı da bu duyguları yaşatabilecek cinsten. Gerçekten çoğunluğu bebek ölümüyle sonuçlanan bu acı hali, Allah kimse başına vermesin! Bebeğini kucağına alıp evine dönme hayalleri kuran hiç bir annenin kucağını boş bırakmasın…

Başına gelmiş annelere de canı yürekten sabırlar diliyorum.

Sağlıcakla ve sevgiyle kalın…

 

Abruptio Plasenta Makalesi için Yararlandığım Kaynaklar:

Annelik Akademisi-Hamileyim Kitabı

Bebeğinizi Beklerken Sizi Neler Bekler

http://www.istanbulsaglik.gov.tr/w/tez/pdf/kadin_hast/dr_isa_cetin.pdf

http://www.gebelik.org/dosyalar/kanama3.html

http://www.ztb.gov.tr/saglik-rehberi/riskli-gebelik/71

 

9
Kimler Neler Demiş?

avatar
3 Comment threads
6 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
AyseNilMeleğimmmelismelis Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler
Bildir
Meleğimm
Ziyaretçi
Meleğimm

ilk hamileliğimdi 30+3 günlük hamileydim hatta doktorumun dediğine göre çok sağlıklı bir bebekti fakat 13.06.2018 günü doktora kontrole gittiğimde bebeğimin kalp atışlarının durduğunu, vefat ettiğini söyledi inanamadım nasıl inanabilir ki insan böyle bişeye 15 gün önce gitmiştim doktora akabinde 4 tane daha hastaneye ve doktora daha gittim plesanta dekolmanı dedi bütün doktorlar canımdan can gitti neye uğradığımı şaşırdım çok ani gelişen bişeymiş ve önceden belli olmayan bişeymiş hemen ameliyat oldum sezeryanla ölü doğum yaptım 12 saat olmuş vefat edeli meğer oğlum ölürken ben uyuyormuşum ne kadar acı.. Allah hepimize sabır versin benim korkum şu ki 2. hamileliğimde aynı sorunu yaşama riskim var mı? Tekrar aynı sorunla karşılaşır mııyım?

Ayse
Ziyaretçi
Ayse

Bende ikinci gebeligimde yasadim ayni durumu bende doktor gun vermisti anestezi sonucumu gostemeye gittim tek basima yanimda kimsede yoktu ama yolda giderken agridan oldum ilkinde dogum sancisi yasamadigimdan dogum sancisi nedir bilmiyodum bile dokturuma dedim beni nst ye gonderdi nst sonucunu gosterince hemen acil doguma dedi esim zar zor yetisti egerki 20 dk daha gec gelseydik ikinizide kaybetmistik dedi bebek plesantadan ayrikiyo plesanta rahim agzini kapatmis kan iceride kalmis bebegim kan yuttu 15 gun yogun bakimda yatti ama sukrolsun ikikizde iyiyiz

MUCİZEM
Ziyaretçi
MUCİZEM

Ben de hamileliğimin 34.haftasında yaşadım.Kanamanın olduğu andan itibaren 5-10 dk içerisinde hastaneye gittik ve acil sezeryanla doğumu gerçekleştirdiler..Doktor, eşime bebek ölmüştür zaten ama anneyi kurtarcaz demiş şükürler olsun bebeğimin ufak tefek erken doğumdan kaynaklı sorunlarından başka bi sıkıntımız yok. Kızım da ben de sağlıklıyız şu anda..Rabbim bu tehlikeyi yaşayan her anneye böyle mucizeler nasip etsin..Çok zor bir süreçti gerçekten..

Rabbim kızımı bana bagisla
Ziyaretçi
Rabbim kızımı bana bagisla

Neyden olmustu acaba bu durum? Tansiyon veya sekeriniz mi vardi.yada ağır mı kaldirmistiniz

melis
Ziyaretçi
melis

Hayir bende ne seker ne de tansiyon var ne de agir kaldirdim. Aniden oldu olanlar agri ve siddetli kramp bicak saplar gibi henen hastaneye gittik 1 saat icinde olan oldu melegimi kaybettim. Benim gizli kanama oldugundan bebegim oksijensiz kalmis maalesef tutunamadi hayata . Ama kizim melek oldu cok ozkuyorum onu sadece 2 3 saniye gorsemde?

yasemin gul
Ziyaretçi
yasemin gul

benimde ikinci gebeligimde plasentadan ayrıldı bebeğim 21+4 günlüktü düşük yaptımda şimdi tekrar gebeyim 13’üncü haftamdayım ve çok korkuyorum allah tekrarını yaşatmasın.ama tekrarlamasindan çok korkuyorum

melis
Ziyaretçi
melis

Bende 14 temmuzde 36+2 gunkuk olan bebegimi dekolman plesanta ice kanama yuzunden kaybettim bende 10 dkda hastanedeydim sadece ani kramp sikayetiyle gittim bende de ne seker ne de tansiyon vat hatta mukemmel giden bir hamilleigim vardi 50 cm 2700 gr di melek kizim ama sezeryana alindiigmda kalp atislari 60a dusmusti maalesef kurtulamadi. Allahim insallah tekrar hamile kalip bebegimi sagsaglim kucagima alirim..

Nil
Ziyaretçi
Nil

Bende sizinle aynı kaderi paylaşıyorum benimde 36+2de plesenta rahimden ayrıldı benimde meleğim 50cm ve 3.24 kg ramdı …yaşamayan bilemez ne kadar acı bir durum oldugunu..size birşey sorabilirmiyim ??yaşınızı ve hamilelikte sigara kullanıp kullanmadığınızı merak ediyorum…bunların etken oldugu söyleniyor …ben 40 yaşındayım bu esnada ve ilk bebeğim olacaktı ??