Progesteron Hormonu ve Görevleri

Progesteron hormonu, vücudumuzdaki çeşitli fonksiyonları uyaran ve düzenleyen önemli hormonlardan biridir. Kadınların özellikle adet dönemleri ve gebelik süreçlerinde aktif rol oynayan bu hormon, yumurtalıklarda, böbrek üstü bezlerinde ve eğer kadın hamileyse plasentada üretilir.

Temel görevleri, kadının yaşadığı dönem içinde faklılık gösterir. Şöyle ki; kadın hamile değilse aylık adet döngüsünü düzenler, eğer döllenme mevcutsa vücudu gebeliğe hazırlar ve bebeğin anne rahminde tutunmasını sağlar. Bunların yanında kadında cinsel isteği artırır.

Hamile bir kadındaki progesteron seviyesi, hamile olmayan bir kadına göre on kat daha fazladır. Birinci trimesterin sonunda (hamileliğin ilk üç ayı) plasenta progesteron üretimini üstlenerek, doğuma kadar bunu sürdürür.

 

Eğer erkeklerde ve/veya hamile olmayan kadınlarda progesteron hormonu çok yüksek çıkmışsa, bu bazı kanser türlerinin habercisi olabilir.

Nasıl Üretilir?

Beyindeki hipofiz bezi, hamileliğin oluşabilmesi için gerekli olan yumurtanın olgunlaşmasından ve yumurtanın salınımın sorumlu luteinizan hormonu (LH) ile folikül uyarıcı hormonları (FSH) salgılar. Bu salgılanan hormonlar sayesinde yumurtayı sarıp sarmalayarak koruyan ve besleyen yapı olan folikül gelişir. Folikül olgunlaştıkça kadından, cinsiyet hormonları olarak da bilinen östrojen ve progesteron hormonları salgılanmaya başlar. Adet döngüsünün yarısından itibaren yükselen progesteron hormonu, olgunlaşarak serbest bırakılan yumurtanın yerine alan korpus luteum tarafından üretilmeye devam eder.

Üretilen hormon, rahim duvarını kalınlaştırarak, döllenmiş yumurtayı kabul edebilecek şekilde gebeliğe hazırlar. Böylece döllenmiş yumurtanın rahime tutunması ve orada gelişme süreci başlar. Bunların yanında bu hormon kadının vücudunu gebelik sürecine adapte eder. İlk üç aylık dönemin sonu gibi bu hormonu üretme görevi bebeğin eşi olan plasentaya devredilir. Gebeliğin devamı için gerekli olan hormon, laboratuvar şartlarında da elde edilebilir. Özellikle düşük riski olan kadınlara gebeliğin ilk dönemlerinde hap, iğne ve serum şeklinde hormon takviyesi yapılır.

Progesteron Hormonu Neden Yükselir?

Yumurtlama döneminden önce kandaki değeri yaklaşık olarak 1 ng/mL’den daha az olan bu hormon, yumurtlama döneminde ve gebelik süresi boyunca yükseliş gösterir. Yumurtlama döneminde 2-25 ng/mL arasında iken, hamileliğin ilk üç ayında 10-44 ng/mL, ikinci üç ayında (4-6. ay) 19.5-82.5 ng/mL, son üç ay (7-9. ay) ise 65-290 ng/mL arasında ölçülür.

Yumurtlama ve gebelik haricinde,

  • Yumurtalık veya böbrek üstü bezi kanserinde,
  • Molar gebelikte,
  • Kullanılan bazı ilaçların etkisi nedeniyle,
  • Böbrek üstü bezlerinin aşırı hormon üretmesi neticesinde progesteron hormonu yüksekliği görülür.

Sağlıklı erkeklerde progesteron seviyesi 1 ng/mL’den daha az olması gerekirken, yine menopoz dönemindeki kadınlarda da 1.0 ng/mL’den az olmalıdır.

Progesteron Hormonu Düşüklüğü Ve Belirtileri

Gebelik kaybı (düşük) ya da yumurtalıklar ve yumurtlama ile ilgili sorunlardan kaynaklanır. Kadında düzensiz adet döngüsü ya da adet kanamasının aşırı olması hormon düşüklüğü belirtileri arasında gösterilebilir. Yukarı ifade edilen nedenlerin haricinde gebelik zehirlenmesi, dış gebelik, fallop tüpü iltihapları ve anne adayının sigara kullanımı da hormon düşüklüğüne neden olur.

Hamile olmayan kadınlarda:

  • Baş ağrısı veya migren,
  • Anksiyete ve depresyonda dahil olmak üzere ruh halindeki değişiklikler,
  • Cinsel isteksizlik,
  • Ani sıcak basması,
  • Düzensiz adet döngüsü ve adet kanamasının aşırı olması hormon düşüklüğünün belirtileri arasındadır.

Sağlıcakla Kalın.

Kaynaklar:

http://www.webmd.com/women/progesterone-15286#1

aliosmankoyuncuoglu.com/progesteron-hormonu

http://www.healthywomen.org/condition/progesterone

http://www.healthline.com/health/womens-health/low-progesterone#treatment4

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir