Rahim (Uterus) Nedir?

Kısaca, dünyaya gelmek için geçilmesi gereken ilk yer olarak tanımlasam pek de yanlış olmaz sanırım, ancak literatürde rahim; her iki üst köşesinde birer tane fallop tüpü barındıran, alttan ise rahim boynundan vajinaya bağlanan, yapısı itibariyle oldukça kaslı olup, kadın üreme sisteminin merkezi olarak tanımlanan bir organdır.

rahim

Kadın üreme sistemi ve rahim

Uterus, döllenmiş olan yumurtanın fallop tüplerinden geçtikten sonra yerleştiği alandır. Bu nedenle rahim her ay, döllenmiş bir yumurta gelecek diye hazırlık yapar ve buna bağlı olarak yapısal değişiklikler geçirir. Bu hazırlıklar neticesinde döllenmiş yumurta rahme ulaştığında ortalama 9 ay sürecek olan hamilelik süreci başlamış olur ve bu süre boyunca bebek burada büyür ve gelişir. Şayet döllenmiş yumurta gelmezse rahim içinde yapılan hazırlıklar adet kanaması olarak dışarı atılır.

Başlangıçtan doğuma kadar anne karnında kaldığı süre boyunca bebeğe yuva olan uterus, hamilelik esnasında yapısal olarak kaslardan oluştuğu için normal boyunun bir kaç katı kadar genişler. Bu sayede rahim içinde sürekli büyüyen ve gelişen bebekte oldukça rahat hareket edebilir.

Gebelik haftaları ilerledikçe büyüyen rahmin boyutları doktor tarafından sürekli olarak takip edilir. Fundus yüksekliği olarak isimlendirilen bu ölçüm pubisten başlayarak rahmin üzerine kadar olan mesafeyi ifade eder. Bu değerler aynı zamanda bebeğin gelişimi ile ilgili bilgiler verir.

rahim

Fundus yüksekliği santimetre cinsiyle ölçülerek hamileliğin 36. haftasında en yüksek boyu olan 36 santimetreye  kadar çıkar.

Rahmin konumu çoğu kadında aynı olmakla birlikte öne doğru eğik şekildedir. Fakat bazı kadınlarda duruş pozisyonu ve açısı değişiklik gösterebilir.

Rahmin Yapısı Nasıldır?

Rahim duvarı 3 katmandan meydan gelir. Bunlar içten dışa doğru; endometriyum, miyometriyum ve perimetriyum şeklinde isimlendirilir. Burada her ay döllenmiş yumurta için hazırlık yaparak kalınlaşan katman endometriyumdur. Rahim yapı itibariyle de 3 bölüme ayrılır. Bunlar üst kısım (fundus), orta kısım (ana gövde), alt kısım (rahim boynu veya serviks).

Rahmin iç yüzey tabakası olan ve hamilelik boyunca aktif görev yapan tabaka olan endometriyum da biri işlevsel, diğeri bazal olmak üzere iki katmandan oluşur. Uzman kan damarlarına sahip ve yenilenme yeteneği çok yüksek olan işlevsel tabaka, hormonlar vasıtasıyla her ay kalınlaşarak döllenmiş yumurta için hazır hale gelir. Bu olaylar gerçekleşirken yerinde kalan bazal tabaka ise, adet kanaması sona erdikten sonra işlevsel tabakayı yenilemekle görevlidir. Endometriyum, bazal tabakadaki damarlar sayesinde son derece muazzam bir kan stoğuna sahiptir.

Çok nadirde olsa, bazı kadınlar doğuştan çift rahme sahiptirler.

 

 

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir