Saç-İplik Turnike Sendromu | Hair-Thread Tourniquet

İnsanı güzelleştiren ve dış görünüşünde oldukça önemli bir yeri olan saçlar kafada değilse genelde sorun meydana getirir. Ya yerlere dökülür, kirli ve kötü bir görüntüye sebep olur, ya yemeklere girer mide bulandırır ya da bir bebeğin parmağına dolanarak ona ciddi derecede acı verir hatta uzvunu dahi kaybetmesine neden olabilir. İlk defa 1988 yılında Saç-iplik turnike sendromu olarak literatüre giren bu durum özellikle 6-30 haftalık bebeklerde ve nadir de olsa çocuklarda olmak üzere sanılanın aksine oldukça fazla görülür.

Saç-iplik turnike sendromu

Fotoğraf 1: Saç-iplik turnike sendromu

 

Saç-İplik Turnike Sendomu Nedir?

El ya da ayak parmakları, boyun, dil, klitoris ve penis gibi uzuvlara saç ya da ipliklerin dolaşarak çepeçevre sarması nedeniyle dolaşımın bozulmasına yol açan, fark edilmediği ya da erken tanı ve müdahalede bulunulmadığı taktirde kalıcı doku hasarına ya da uzvun/organın kaybedilmesine neden olan ciddi bir durumdur.

Saç-iplik turnike sendromu kayıtlara ilk kez 1832 yılında dört haftalık bir bebeğin penisine saç dolanması vakası ile birlikte girmiştir. Geçmişte karşılaşılan vakalara göre “Penis turnike sendromu” ya da “Ayak parmağı turnike sendromu” olarak isimlendirilen bu durum 1988 yılında “Saç-İplik Turnike Sendromu” olarak isimlendirilmiştir.

Belirtileri Nelerdir?

Saç-İplik Turnike Sendromu çok acı verici bir durumdur. Bu nedenle Saç-iplik turnike sendromu vakalarında bebeklerde:

 1. sürekli ağlama,
 2. huzursuzluk,
 3. ateş,
 4. özellikle ayak parmaklarında ya da diğer uzuvlarda şişlik ve kızarıklık (renk değiştirme) en yaygın olarak görülen belirtilerdir.

Eğer bebeğinizin ağlamalarına bir anlam veremiyorsanız saç-iplik turnike sendromundan şüphelenebilirsiniz.

Saç-iplik turnike sendromu vakalarına karşı bebeğin bakımını üstlenen kişiler ne yapmalı?

Saç-iplik turnike sendromu

Fotoğraf 2- Saç-iplik turnike sendromu

Öncelikle annelerin ya da bebeğin bakımı ile direkt olarak ilgilenen kişilerin yapması gereken ilk şey bebeklerin kıyafetlerini giydirirken çorap, eldiven ve kıyafetlerin terslerini kontrol etmeleridir.

 • Emzirme döneminde bebeğinizi emzirdikten sonra boynunu ve diğer açıkta kalan kısımlarını kontrol etmeniz gerekir.
 • Eğer saçlarınız çok dökülüyorsa sık sık taramak ve evin içinde saçları tamamen toplamak ya da bonelemek önleyici bir tedbir olabilir. Bunun yanında bebeğin altını değiştirirken, banyo yaptırırken, oyun oynarken ve emzirirken yine saçların tamamen toplu olması önemlidir.
 • Bebeğin ayakları uzun süre çorap içinde kaldığı için özellikle ayak parmaklarını sık sık kontrol etmelisiniz.
 • Bebeğinize eldiven giydiriyorsanız eğer eldivenlerin içini kontrol ederek üretim atığı olan küçük iplerin olup olmadığına bakmalısınız.
 • Bebeğinize giydireceğiniz sökük ya da yırtık kıyafetlerden sarkan ipler de onun için tehlikeli olabilir.

Saç-İplik Turnike Sendromu fark edilmediğinde çok tehlikeli bir durum olup, erken teşhis ve uygun tedavi ile en hafif şekilde atlatılabilecek bir durumdur.

Saç-İplik Turnike Sendromu Tedavisi Nasıldır?

Saç-iplik turnike sendromu kayıtlara nadir olarak geçse de oldukça sık görülen bir durumdur. Raporlarda az rastlanmasının esas nedeni her vakanın hastaneye intikal etmemesinden kaynaklanır. Bilinçli ve ilk yardım eğitimi olan ebeveynler vaka ilerlemeden durumu fark edip gerekli işlemleri yaparak bebeği rahatlatabilir.

Eğer bebeğinizin saç veya iplik dolanmış uzvunda yara yoksa tüy dökücü kremler işinizi kolaylaştırabilir. Fakat bu kremlerin içinde ihtiva ettikleri diğer maddelerin bebeğinize zarar verme ihtimalini de göz ardı etmeyin!

İlerlememiş, yara, kanama veya enfeksiyonlu olmayan vakalarda aşağıdaki adımları deneyebilirsiniz:

 • Bebeğinizi iyi aydınlatılmış bir odaya alın ve görüşünüzü kolaylaştırması için saç ya da ipin dolaştığı uzvu bir el feneri ya da cep telefonu ışı ile aydınlatın.
 • Saçı ya da ipi tespit edin.
 • Tüy dökücü kremi direkt olarak saça uygulayın.
 • Beş dakika kadar bekleyin.
 • Süre sonunda kremi ılık su ile yıkayın.
 • Etkilenen bölgeyi bir dezenfaktan ile temizleyin.
 • Belli bir süre sonra kızarıklığın geçmesi gerekir, eğer bebeğinizin huzursuzluğu, ağlaması ve kızarıklık geçmezse daha fazla vakit kaybetmeden hastaneye başvurun.
 • Ancak kendinizden ve bebeğinizin durumundan emin değilseniz lütfen adımları uygulamadan direkt olarak hastaneye başvurun!

Saç-iplik turnike sendromu tedavisi saç ya da ipliğin uzuvdan tamamen çıkarılması ile mümkündür. Fakat farkedilemeyen vakalarda saç ya da iplik uzuvdaki şişme neticesinde derinin içine gömüldüğü için fark edilmesi güçleşir. Bu evreye gelmiş vakalara kesinlikle evde müdahale edilmemelidir. Vakit kaybetmeden hastaneye gidilmelidir.

Hastanede yapılan kontroller sonunda iyice ilerlemiş vakalarda saç ya da ip cerrahi işlemlerle çıkarılır. Bunun yanında doku kaybı ve sinir hasarının önüne geçilmesi için ek tedaviler de uygulanabilir.

 

Kaynak:

www.healthline.com

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir