Bebek ve Çocukların Gelişimi İçin Önemli Olan Sağlıklı Besinler

Oğlumun 18. ay aşısı için bağlı bulunduğumuz Aile Sağlığı Merkezi’ine gittiğimde aşıdan önce doktorumuzla görüştük. Doktor bey bana: ” Abur cubur, yani kek, cips, bisküvi veriyor musun?” diye sordu. Bende: “Mecbur kalınca kraker vb. şeyler veriyorum.” dedim. “Verme!” dedi ve ekledi:”Şimdi tam alışma dönemi, eğer ambalajlı ürünlerin tatlarına alıştırırsan sağlıklı besinleri yemek istemez.”

Konuşma esnasında çarpıcı bir cümle de söyledi: “Çağımızda insanlara, en önemli şey nedir diye sorsan, “sağlıktır” derler, ama en çok da sağlıklarına dikkat etmezler.”

Gerçekten öyle, her şeyin hazırına o kadar alıştık ki, şifa niyetine tatma durumunda kaldığımız organik olan besinlerin tatları bir garip geliyor insana. Mesela en son ne zaman bir kümesten taze, sıcacık bir yumurta aldınız diye sorsam, ya da bu soruyu “Siz hayatınızda hiç kümesten taze ve sıcacık bir yumurta aldınız mı? şeklinde mi sorayım… Hele o yumurtanın kokusu ve tadı, marketlerden aldığımız yumurtanın tadı ve kokusundan ne kadar farklı olur değil mi?

Uzun lafın kısası insan anne olunca, kendinden önce ilk olarak yavrusunu düşünür hale geliyor. Sabah kendi aç karnınızı doyurmak yerine yavrusunu doyurmak için giriyor mutfağa. Onun sağlığı, onun gelişimi, onun mutluluğu için geçiyor adeta  zaman. Hal böyle olunca en iyisini bulma gayreti içine giriyoruz hepimiz en iyi bebek maması, en iyi bebek bezi, en sağlıklı besinler gibi başlıklara ait cevapları okuyarak, araştırarak gideriyoruz tecrübesizliğimizi.

Yazımın ilerleyen bölümünde miniklerimizin gelişimi için faydalı besinleri okuyacaksınız.

Bebek ve Çocukların Gelişimi İçin Önemli Olan Sağlıklı Besinler

 

Muz

 

sağlıklı besinler

Sağlık besin denince ilk akla gelenlerden…

Doktorların 6. aydan itibaren bebeklere verilmesini uygun gördükleri muz, sağlıklı besinler arasında önemli bir yer tutar. İçerdiği protein, potasyum, magnezyum, A, K, C vitaminleri sayesinde vücuda ciddi anlamda katkı sağlar. Lifli ve yüksek kalorilidir. Enerji verir. Kan basıncını dengeler. Kemikleri güçlendirir. Bir yaşından büyük bebeklere günde 1 tane orta boy muz yedirmek yeterli olur. Muz arka arkaya çok tüketildiğinde kabızlığa neden olabilir.

 

Ceviz

 

sağlıklı besinler

Sağlıklı besinler arasında önemli bir yeri vardır cevizin…

Küçük büyük herkes için adeta bir şifa kaynağı olan ceviz ek gıdaya geçiş döneminde bebek için hazırlanan mamaların içine ezilip eklenmesi gereken en önemli sağlıklı besinlerden biri. Özellikle 6. aydan itibaren muz, ceviz ve elma karışımı bebekler için oldukça ideal bir öğündür. Ceviz, B1, B6 vitaminlerinin yanında folik asit, manganez, bakır ve omega 3 bakımından zengindir. Bebek ve çocukların zeka gelişimi açısından da oldukça önemli olan cevizi kendinizde her gün en az 2 tane tüketmeye gayret edin!
Ben küçükken cevizi hiç sevmezdim. Kokusu ağır gelirdi bana ve her zaman fındığı cevize tercih ederdim. 2 yaşından büyük çocuklarınıza ceviz yedirme konusunda zorlanıyorsanız ezerek yaptığınız tatlılara, hamur işlerine ilave edebilirsiniz.

Yoğurt

sağlıklı besinler

Benim ufaklık 4. aydan itibaren anne sütünü sadece gece uyurken aldığı için o dönemde hiç kilo alamamış, üstüne kilo kaybetmişti. 4. ayda gittiğimiz doktor kontrolünde doktorumuzun: “Bebeğine ek gıda vermeye başlaman gerek!” dediğinde ilk 6 ay sadece anne sütü verme hayali olan biri olarak başımdan aşağı kaynar sular dökülmüştü! Sanki dünyanın en büyük sorunu buymuş gibi. Şimdi düşününce çok kızıyorum kendime, mama konusunda da çok katı davranmıştım ama inanın çok da fazla inatlaşmamak gerek…

Yoğurt bizim ilk ek gıdalarımızdan biri. Doktorumuz 4. aydan itibaren ev yapımı yoğurt, elma ve armut püresi ile ek gıdaya başlatmıştı oğlumu. Yoğurt hepinizin malumu, kalsiyum açısından inanılmaz derecede zengin bir besin. Bebek ve çocukların kemik gelişimi açısından sütten daha çok tercih edilmeli.

Keçiboynuzu Pekmezi

sağlıklı besinler

Çocukların sağlıklı gelişimi açısından önemli bir besindir.

Oldum olası çok severim keçiboynuzunu. Küçükken kuruyemişçiden almaya kalktığımda ismini söylemeye çekinirdim 🙂 Özellikle kalsiyum ve potasyum bakımından oldukça zengin olan keçiboynuzu bebek ve çocukların kemik gelişimi açısından çok faydalıdır. Demir, A ve C vitamini, magnezyum, sodyum açısından da zengin olan keçiboynuzu sağlıklı besinler arasında önemli bir yer tutar. Doğruysa eğer, Nasrettin Hoca’nın “1 gram bal için 1 kilo odun kemiremem.” dediği söylenir keçiboynuzu hakkında ama bence yemeğe değer.
Ben oğluma her gün 1 tatlı kaşığı keçiboynuzu pekmezi vermeye gayret ediyorum.

Üzüm Pekmezi

sağlıklı besinler

Cennet vatanımızın pek çok yöresinde yetişen üzüm ne güzel bir nimettir. Yazın bizi serinletmekle kalmaz, sağlıklı olmamıza da katkı sağlar. Üzüm de tıpkı keçiboynuzu gibi demir, A ve C vitamini açısından oldukça zengindir. Özellikle kansızlık söz konusu olduğunda ilk akla gelen üzümdeki şekerin kana karışması diğer meyvelere göre daha hızlı olur. Bebek ve çocuklara düzenli olarak üzüm pekmezi verilmesi hem kansızlık sorunun oluşmasını engeller hemde vücuda enerji verir.

Elma

sağlıklı besinler

4. aydan itibaren bebeklere verilebilen elmanın faydaları saymakla bitmez. Özellikle diş dönemlerinde doğal diş kaşıyıcı olarak tanımlayabileceğim elma, bebek ve çocukların her gün tüketmesi gereken sağlıklı besinler arasında yer alır.  2 yaşından küçük bebeklere elma verilirken mutlaka soyularak verilmelidir.

Havuç

sağlıklı besinler

Havuç, patates, brokoli haşlanarak bebeklere yedirilebilir.

Potasyum, sodyum, A ve C vitamini bakımından zengin olan havuç da özellikle bebeklerin diş dönemlerinde ellerine verilen önemli ve sağlıklı besinler arasında yer alır. Göz sağlığı için önemli olan havuç sindirim ve bağışıklık sistemi içinde oldukça faydalıdır. Bebek ve çocuklara abur cubur vermek yerine bir küçük havuç, bir dilim elma vermek kesinlikle daha sağlıklıdır.

Çağımız gerçekten eski devirlere göre çok farklı bir çağ. Çizgi filmlerdeki müstakil, yemyeşil bahçesi olan, önünden ırmaklar geçen evlerde oturan karakterlere özeniyor insan 🙂

Çocuklarımız bizim geleceğimiz. Çağın tüm olumsuz etkilerine rağmen onların başta sağlıkları olmak üzere, eğitim ve sosyal hayatlarında yol gösterici olmak zorundayız. Yoksa hiç şüphesiz dünyamız daha da yaşanmaz hale gelecek… Her çocuk bir umuttur, unutmayın!

Sağlıkla ve sevgiyle kalın…

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir