Sezaryen Doğum

Sezaryen Doğum Nedir?

Pek çoğumuzun “sezeryan” olarak bildiği doğrusu aslında “sezaryen” olan doğum şekli, cerrahi bir müdahale ile anne karnına yapılan bir kesim işlemi sonucunda bebeğin rahimden alınması işlemidir.

Sezaryen ile gerçekleştirilen doğumlar, bazen anne adayının tercihi üzerine, bazen de zorunluluk halinde uygulanır. Ülkemizde sezaryen oranının %50’nin üzerine çıkması nedeniyle , Sağlık Bakanlığı bugün bunun önüne geçebilmek için çeşitli önlemler almaya başladı.

Sezaryen İngilizce olarak c-section diye adlandırılırken tıpta ise C/S, Sectio olarak geçer.

Sezaryen Nasıl Uygulanır?

Sezaryen uygulaması annenin karnının alt bölgesine (bikini bölgesine) yapılan yatay kesi ile bebeğin rahimden çıkarılması işlemidir. Sezaryen  doğumlarda epidural anestezi adı verilen ve vücudun alt bölümlerine giden sinirlerin geçici bir süre uyuşturulması ile annenin doğuma şahit olması sağlanabilir ancak ne var ki günümüzde çoğu sezaryen doğum genel anestezi, yani annenin tamamen bayıltılması ile gerçekleştirilir.

Epidural anestezide anne bebeğinin doğum anını kaçırmaz ve onu direkt görebilir ancak genel anestezi ile yapılan sezaryen doğumlarda maalesef anne bebeğini 1-2 saat geç görmekte ve geç emzirmektedir. Böyle anlarda bebek, zaten sudan çıkmış balık misali  hiç ummadığı bir anda cup diye dışarı çıkarılmış bir de üstüne annesinden mahrum bırakılmış oluyor.

Sezaryen Doğum

Sezaryen Doğum

Zorunluluk halinde yapılan genel anesteziye diyeceğim bir şey yok ancak yapılacak olan anestezi işlemi hakkında anne ve yakınlarının bilgilendirilmesi kesinlikle şart. Planlı olmayan, aniden gelişen sezaryen doğumlarda bazı hastanelerde anne adayına sadece sezaryen yapılacağı bilgisi verilip, bunun nasıl olacağı, ne gibi bir durum ile karşılaşacağı, alternatiflerin var olduğu bunlar arasında seçim yapabileceği ve benzeri konular hakkında hiç bilgi verilmiyor. Haliyle anne, bebeğini ilk görmesi gereken kişi konumundayken genel anesteziden uyanınca en son gören kişi oluyor…

Doktorunuz, bebeğiniz ve sizin sağlık durumunuzla birlikte genel gidişatın normal doğuma elverişli olduğunu söylüyorsa hiç sezaryen doğumu düşünmeyin bile. Ancak sezaryen ihtimali varsa lütfen bu konuda doktorunuza ve ebe/hemşirelerinize kafanızdaki bütün soruları çekinmeden sorun. Sizi sezaryen hakkında bilgilendirmelerini isteyin. Çünkü bu sizin en doğal hakkınız! 

Sezaryen Doğuma Girerken…

İlk olarak doğumhane yerine ameliyathaneye götürülürsünüz, ardından kolunuza serum takılır, kesi yapılacak yer temizlenir, idrar torbasına sonda yerleştirilerek hazırlıklar tamamlanır ve damar yolundan anestezi verilerek uyutulursunuz. Eğer epidural anestezi olacaksanız sezaryeni gerçekleştiren hekimler ile aranıza bir perde konur.

epidural anestezi ile sezaryen doğum

Epidural anestezi ile sezaryen doğum

Daha sonra karnınızın alt kısmına genellikle yatay olarak uygulanan ameliyat kesisi yapılarak amniyon sıvısı boşaltılır. Daha sonra rahme ulaşılır ve bebeğin ilk önce başı, daha sonra da vücudu çıkarılır.

Bazen bebeğin çıkarılması esnasında forseps denilen bir alet kullanılır.

Yardımla doğumda forseps

Forseps, bebeğin çıkışında meydana gelen zorlukları gidermek ve bebeğin çıkışını kolaylaştırmak için kullanılan alettir.

 

Zorunlu Sezaryen Hangi Durumlarda Yapılır?

  1. Makat Doğum: Bebeğin doğum kanalına başıyla değil de kalçalarıyla gelmesi halinde meydana gelebilecek doğum türüdür. Makat haricinde bebek doğum kanalına yan ya da çapraz girebilir. Böyle durumlarda annenin anatomisi normal doğuma elverişli olsa bile risk söz konusudur. Sezaryen doğum yapılması gerekebilir.
  2. Çoğul Gebelikler: Günümüzde tedavi sonuçlarında görülme sıklığı artan çoğul gebeliklerde de sezaryen uygulanması gerekebilir. Böyle durumlarda normal doğum bebekler ve anne açısından riskli olabilir.
  3. Plesentanın Rahim Ağzını Kapatması: Böyle bir durum yaşandığında bebek doğum kanalında ilerledikçe kanamalar ve buna bağlı farklı durumlar söz konusu olacağından hem anne hemde bebek açısından risk meydana gelir.
  4. İri Bebek (Makrozomi): Genellikle gebelik takibi sırasında belli olsa da özellikle doğuma yakın son haftalarda bebeğin kilosu 4 kg ve üzeri olduğunda bebek, iri bebek olarak tanımlanır ve normal doğumda çıkış esnasında hem anne hemde bebek zarar görmesin diye sezaryen tercih edilebilir.
  5. Plasentanın Erken Ayrılması: Plasenta bebeğin anneden beslenmesini sağlayan yaşam kaynağı desek yanlış olmaz. Plasentanın rahim içinde bebekten önce ayrılması demek bebeğe giden oksijen ve besin kaynaklarının sekteye uğraması anlamına gelir. Bu durumda da bebek ve anne risk altındadır. Bu sebeple acil sezaryen doğum ile doğurtulabilir.
  6. Anne Rahmindeki Miyomlar: Bu miyomların doğum kanalını tıkama ve daraltma ihtimalinden dolayı sezaryen tercih edilir.
  7. Bebeğin Anne Karnında Kakasını Yapması: Anne rahmindeki bebeğin yaşadığı bir sıkıntıdan dolayı kakasını yapması bir şeylerin ters gittiğine işarettir. Bebeğin henüz anne karnındayken yaptığı kakaya mekonyum denir ve bu amniyon sıvısına karışır. Böyle bir durumda bebeğin normal doğum esnasında mekonyumlu amniyon sıvısı yutması halinde akciğerlerinin enfeksiyon kapmasından, bebeğin ölümüne kadar ciddi risk taşıyan bir durumdur.
  8. Doğumun İlerlememesi ve Bebeğin Sıkıntıya Girmesi: Kasılmalar, sancılar normal doğumu başlatsa bile rahim ağzının açılmaması durumunda bebek doğum kanalında kalabilir. Bunun en temel sebebi bebeğin başının kanala doğru yerleşmemesidir. Böyle bir durumda anne ve bebek risk altında olduğu için sezaryen uygulanmalıdır.
  9. Doğum Korkusu, Annenin Önceden Geçirmiş Olduğu Ciddi Ameliyatlar
  10. Annenin Kanında HIV Virüsünün Pozitif Çıkması: Anne kanında var olan HIV + virüsünün doğum esnasında bebeğe geçme riskinden dolayı sezaryen doğum yapılır.Ayrıca bu virüsü taşıyan annelerin bebeklerini emzirmesi sakıncalıdır. Daha önceden olmadığı halde doğuma yakın zamanlarda kanda HIV Pozitif ya da pozitife yakın sınırda ise kan tahlilinin doğumdan sonra acilen tekrarlanması gerekir.

Sezaryen Sonrası…

Sezaryen doğumdan sonra annenin kesisine iç katmanlardan başlayarak dikişler atılır ve üzerine su geçirmez bant yapıştırılır. Anne doktorunun da onayı ile yarayı ıslatmayacak şekilde duş alabilir. Doğumu gerçekleştiren kadın doğum doktoru anneyi bir hafta sonra tekrar kontrole çağırır. Bu kontrolde hem dikişlere hemde rahme bakılır. Dikişlerde kullanılan ipler eriyen türeden ise alınmasına gerek yoktur ancak alınması gereken türden ise kontrol esnasında doktor dikişlerinizi alacaktır. Dikişlerin üzerindeki bant çıkarıldıktan sonra düzenli olarak tentürdiyot ile pansuman yapılmalıdır ki iltihaplanma meydana gelmesin. Bunu lütfen ihmal etmeyin ve doktorunuzun uyarılarını dikkate alın!

Sezaryan bir tür ameliyat olduğu için kesi yerinizi korumanız şarttır. Özellikle kış aylarında sezaryen olmuşsanız ayaklarınızı üşütmemeye gayret edin. İlk 6 ay ayaklarınızdan aldığınız soğuk kesi bölgenizi ağrıtır.

Doğumdan sonraki ilk günlerde bebeğinizi kaldırıp bırakırken, bir yere uzanırken, eğilirken dikkatli olun. Ani yaptığınız hareketler dikişlerinize zarar verebilir ve açılmalarına neden olur. Dikişlerin açılması ve iltihaplanması demek zaten sıkıntılı ve ağrılı olan bir dönemin daha zorlaşması anlamı taşır. Böyle bir durumda bebeğiniz ve sütünüz olumsuz etkilenir.

Sıkıntılı günler yaşıyor ya da yaşayacak olabilirsiniz, ama inanın ki hepsi geçecek… Minik kelebeğiniz için hepsine katlanacak, yardımın ve sabrın yüce bir makamdan geldiğini hissedeceksiniz…

3
Kimler Neler Demiş?

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
iremYeni AnneGulsah Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler
Bildir
irem
Ziyaretçi
irem

ne biliyim ben yav?

Gulsah
Ziyaretçi
Gulsah

Ocağın ilk haftası sezeryanla Doğumum ama çok sabırsızım biran önce doğum yapmak istiyorum kızlar erken doğar diyorlar bu kız dogsun ben dayanamıcam artık doğum istiyorum anlayan yok beni yeter doğum yapmak istiyorum yeter