Spina Bifida (Bel Açıklığı), Anensefali

Spina Bifida (Bel Açıklığı), Anensefali

Siz siz olun eğer planlı bir şekilde hamile kalmak istiyorsanız planladığınız zamandan üç ay evvel, eğer plansız hamilik yaşıyorsanız ilk öğrendiğiniz günden itibaren folik asit kullanmayı ihmal etmeyin! Her ne kadar hamile kaldığınızı öğrendiğinizde bebeğinizin organları gelişmeye başlamış olsa bile folik asit takviyesi hayati derecede önemli.

Spina Bifida(Bel Açıklığı):

Doğuştan meydana gelen rahatsızlıklardan biri olan bu durum bel açıklığı, açık omurga olarak da tanımlanır. Sebebinin ise sinirlerden meydana gelmiş olan omuriliğin özellikle Folik asit eksikliğinden dolayı kapanmamasından kaynaklandığı düşünülmektedir. Folik Asit’i buradan, konuyu ise buradan ayrıntılı biçimde inceleyebilirsiniz.

spina-bifida

Anensefali:

Nedeni hala tam olarak bilinmese de hamilelik esnasında folik asit, çinko ve bakır eksikliğinden kaynaklandığı üzerinde durulan Anensefali kafatasının beyni koruyan bölümü ile beynin gelişmemesi sonucu meydana gelen durumdur. Anensefalili bebeklerin büyük bölümü ölü doğarken canlı doğanlar ise kısa süre içinde ölürler. Daha detaylı bilgi için burayı ziyaret edebilirsiniz.

anensefali

Anensefali

 

 

*Gorseller alintidir.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir