Suda Doğum Yapılır Mı?

Hamileliğimin son haftalarında daha önce doğum eylemini tecrübe etmemiş biri olarak kafamdaki soruları ve hissettiğim korkuları yatıştıracak bir şeyler arıyordum internette! Korku, telaş, heyecan, endişe… Karmakarışık olduğum günlerdi… Sonra aşağıdaki suda doğum videosuna denk geldim, videoyu izlerken gözlerimden yaşlar süzüldüğünü hatırlıyorum.

 

Hamilelik zorlu olmasına rağmen eşsiz bir yolculuk, her biri ayrı olan türlü türlü mucizevi olayların bizzat bir kadının içinde meydana gelmesi akıllara durgunluk verebilecek kadar büyüleyici bence.

Ancak iş doğuma gelince büyü bozulmuştu bende 🙂 Nedeni “kesinlikle şu” diyemesem de sanırım etrafımda anlatılan korku, acı ve telaş içeren doğum hikayelerinin etkisi büyük. Bu nedenle gebe arkadaşlarıma tavsiyem, mümkünse doğuma kadar hiç yaşanmış doğum hikayesi dinlemeyin! Sizi rahatlatacak, korkularınız varsa onları dindirecek birileri ise anlatan, onlar hiç susmasın…

Hiç unutmuyorum, bir bayram günü üç beş kadın toplanmışız, benim hamile olduğum ortama yayılınca, tek tek hepsinin doğum hikayelerini dinlemiştim… O an dinlemesi güzel gelse de, insanı etkiliyor ister istemez her biri…

Doğum ağrıları, sancılar, kasılmalar vb. acı verici durumlara alternatif aranıyor sürekli olarak. Normal doğumun sırf sancı sürecinden korkarak sezaryen olan/olmak isteyen nice kadın var.  Hipnozla doğum, epidural doğum ve suda doğum bu alternatiflerden bir kaçı. Bu makalemde ülkemizde pek yaygın olmayan ama ilk olarak 2006 yılında Ankara Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesinde suda doğum ünitesi kurularak uygulanmaya başlanan suda doğum konusu hakkında detaylı bilgiler paylaşıyorum.

Suda Doğum Nedir?

Sağlıklı bir gebenin, sıcaklığı 36-37 derecede sabit tutulan su ile dolu bir havuzda/küvette , ebe ve doktor nezaretinde bebeğini doğurması olayıdır. Suyun idrar, kan ve amniyotik sıvı nedeniyle kirli olma ihtimali açısından suda doğum yapmanın riskler taşıdığını ifade edenlerin yanı sıra sıcak suda annenin gevşemesi ve rahatlamasıyla birlikte salgıladığı endorfin hormonu sayesinde daha az acı hissetmesi ve doğum süresince suni sancı ya da epidural anesteziye de gerek kalmaması nedeniyle tercih edilen bir doğum şeklidir.

Suda doğum evde ya da suda doğum ünitesi bulunan hastanelerde yapılabilir.

Suda Doğumun Faydaları Nelerdir?

Suda doğum faydaları;

 • Suda doğum işlemi esnasında anne adayı vücudunu rahatlatan sıcak suda yatağa göre daha sakin durabilir.
 • Suyun kaldırma kuvveti sayesinde çok daha rahat pozisyon değiştirebilir.
 • Ayrıca bazı uzmanlara göre rahme giden kan akışı hızlanır ve böylelikle doğum kolaylaşır.
 • Vajinal bölgede sıcak suyun etkisi ile gevşemeler olacağı için bebek rahat doğar ve bu esnada vajinal yırtılmalarda daha az görülür.

Su kaybının önlenmesi için suda doğum esnasında anne adayının sık sık su içmesi önerilir.

Suda Doğumun Riskleri Nelerdir?

 • Anne ve/veya bebek enfeksiyon kapabilir.
 • Göbek kordonu doğum gerçekleşmeden evvel kopabilir.
 • Bebeğin vücut ısısı çok düşük ya da çok yüksek olabilir.
 • Bebek havuz suyunda nefes alabilir.
 • Bebek nefessiz kalabilir ya da nöbet geçirebilir.

Yukarıda sıralanan riskler düşünüldüğünde evde suda doğum yapılacaksa eğer bebek ve annenin karşılaşabileceği tüm olumsuzluklar ön sezilip ona göre hazırlık yapılmalıdır. Acil bir durum meydana gelindiğinde geç kalmak hem annenin hemde bebeğin hayatına mal olabilir.

Suda Doğum Kimler İçin Risklidir?

 • 17 yaşından küçük, 35 yaşından büyük olanlar için,
 • Preeklampsi (gebelik zehirlenmesi) ya gebelik şekeri olanlar için,
 • İkiz ya da daha fazla çoğul gebelik söz konusu ise,
 • Bebek makat pozisyonunda geliyorsa, yani baş aşağı dönmemişse,
 • Erken doğum söz konusu ise (prematüre),
 • Bebek iri ise (makrozomi)
 • Annede enfeksiyon ve HIV gibi bulaşıcı hastalıklar varsa,
 • Anne karnında bebek kakasını yapmışsa suda doğum önerilmez.

Suda yaptırılan doğumu düşünen anne adayları gebelik ve doğum esnasında nefes alış-verişi egzersizleri yapmalıdırlar. Bu konuda eğitim veren uzmanlar var. Ayrıca doğum korkusu olan gebe adaylarınında yine uzman kişiler sayesinde bu kokularını yenebilecekleri eğitimler mevcut. İstanbul’da olan gebeler  bu eğitimleri özel yerlerde alabileceği gibi Zeynep Kamil Gebe Eğitim Okulu’ndan da alabilirler. Ben bu okulu hamileliğimin son haftalarında öğrenmiştim. Daha önceden bilseydim mutlaka gitmek için çabalardım.

Ülkemizde suda doğum yaptıran hastaneler ve kendi özel muayenehanesinde yaptıran doktorlar da var. Fiyatlar bildiğim kadarıyla biraz pahalı. Yazımı okuyan suda doğum tecrübesi yaşamış annelerden, bu konuda uzman olan hekimlerden suda doğumu merak eden okuyucularımızı bilgilendirmek amacıyla bilgi paylaşımında bulunmalarını rica ediyorum.

Tüm gebelere “keşkesiz” doğumlar diliyorum…

 

Kaynakça:

http://www.webmd.com/baby/guide/water-birth#1

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir