Suni Sancı Nedir?

Suni Sancı bir diğer adı ile yapay sancı, en basit ifadesi ile çeşitli sebeplere bağlı olarak başlamaması halinde normal doğumun ilaç ile başlatılması olayıdır. Bu işlemde kullanılan ilaç ise rahim kasılmalarını ve dolayısıyla sancıların oluşmasını sağlayan oksitosin hormonunu içerir.

Normal şartlarda gebeliğin son haftalarında beyindeki hipofiz bezi tarafından salgılanan oksitosin hormonu sancı ve kasılmalara, bu kasılmalarda rahim ağzının açılmasına sebep olur. Rahim ağzı sancı ve kasılmalar ile birlikte 10 cm kadar açıldığında normal doğum başlar. Ancak bu rutin herkeste bu sıra ile yaşanmayabilir.

suni sancı nedir

Sancıların izlenmesi

Suni sancı ne zaman gerekli olur?

 • Genelde annenin son adet tarihine göre hesaplanan doğum tarihinde gerçekleşmeyen ve anne – bebek açısından hayati sıkıntı oluşturan doğumları başlatmak için,
 • Tıptaki adı Peereklampsi olarak geçen ve halk arasında gebelik zehirlenmesi diye bilinen durum söz konusu ise anne ve bebeğin hayatının tehlikeye girmemesi için. Preeklampsi yüksek tansiyon, ödem ve idrardaki fazla protein ile kendini belli eden bir hastalıktır ve zamanında müdahale edilmediği taktirde anne ve bebek ölümleri söz konusu olabilir.
 • Plesenta yetersizliğinde,
 • Suyun erken gelmesi halinde,
 • Rahim içi enfeksiyon durumunda,
 • Anne karnında ölen bebeğin, anneyi hayati riske sokmaması adına bir an evvel doğumun gerçekleştirilmesinde,
 • Bebekte gelişme geriliği söz konusu olduğunda,
 • Başlamış fakat normalinden uzun süren doğumları hızlandırmak için,
 • Anne doğum esnasında çok yorulmuş ve bitkin düşmüşse yine doğumu hızlandırmak için 3 farklı yöntemle anneye uygulanır.

Suni sancı nasıl uygulanır?

 1. Suni sancı verilmesinde kullanılan yöntemlerden biri vajinaya rahim ağzını yumuşatacak bir ilaç konması ile olur;
  Bu yöntem gerekli tetkikler yapıldıktan sonra akşam veya sabah uygulanır. Bu işlem sonrası doğum bir kaç saat içinde başlayabilir. Ancak genellikle ilk gebeliklerde tek başına yeterli olmayabilir.
 2. Su kesesinin açılması yöntemi ile;
  Yukarıda belirtilen ilaç kullanılmasına ve 8-10 saat geçmesine rağmen doğum başlamamışsa, hekimin bebeğin içinde bulunduğu su kesesini küçük bir iğne ile açması ile gerçekleştirilir.
 3. Rahim kasılmalarını başlatan ve arttıran oksitosin hormonunun verilmesi ile;
  Ülkemizde suni sancı verilmesinde en yaygın olarak kullanılan yöntem diyebiliriz. Hormonun serum içerisine katılarak anneye damar yolu ile verilmesi işlemidir. Bu işlem sonucu meydana gelen sancılar doğal doğum sancılarından çok daha güçlü ve sık olabilir.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir