Şurup Bebeklere Nasıl İçirilir?

Bu başlığı internette arayınca bir çok annenin bu konudan muzdarip olduğunu öğrendim. Bilhassa kış aylarında bebeğinizi ne kadar korumaya çalışsanız da grip, nezle ve benzeri hastalıklar ya bir kişiden bulaşıyor ya da bir şekilde üşütüyor ve narin olan vücudu mikroplara teslim oluveriyor.

Bebek ve çocuklarda sık görülen hastalıklar, çoğu zaman ilaçla ya da zaman zaman kendiliğinden ilaç kullanmadan geçer. Ancak hastalığın seyrine göre ilaç kullanmak kaçınılmaz olabilir. Böyle bir durumda zaten hastalıktan dolayı nazlı olan bebek, ilacı gördü mü kafayı bir sağa bir sola çevirmeye başlayıverir hemen. Bazı bebekler istisna tabi.. Parkta karşılaşmıştık bir gün, minik bir hanımefendinin şurubu çok sevdiğini ve bazı zamanlarda hastalanıp şurup içmek istediğini söylemişti annesi. Enteresan 🙂

Genelde bebek ve çocuklara şurup içirmek zordur. Çoğu bebek şiddetle reddeder şurubu. Şişeyi ve kaşığı görünce huysuzlanmaya, ağlamaya başlayabilir. Ama hastalığın geçmesi içinde şurubu içmesi gerekiyorsa, annenin bir şekilde içirmesi gerekir maalesef. Oğlumun geçenlerde yakalandığı ve bir türlü geçmek bilmeyen soğuk algınlığı esnasında şurup içmekte direnmesi üzerine bu konuyu araştırdım.

Bebek ve Çocuklara Şurup Nasıl İçirilir?

bebeklere şurup nasıl içirilir

Bebek ve çocuklara şurup nasıl içirilir?

Eminim pek çoğunuzun kendince yöntemleri vardır. Bebeğe şurup vermeden önce “yine ilaç zamanı geldi” diye annenin gerilmesi olası ve normal bir durum olsa da elden geldiğince soğuk kanlı ve pozitif olmak gerekir ki; bebek durumu anlamasın ve olumsuz etkilenmesin.

Bebeğinizin sakin olduğu bir anı seçip, ona ayına ve yaşına bakmaksızın güzel sözler söylemek de bebeği rahatlatabilir.

Şurup şisesini ve diğer gerekli olan malzemeleri yanınızda hazır ettikten sonra, bebeğinizin önüne bir önlük ya da bir peçete koyun ki, döküldüğünde kıyafeti kirlenmesin. Daha sonra bebeğinizi kucağınıza alın bir elini arkanıza dolayın, öbür elini ise çırpınmasını önlemek için sıkıca tutun. Bebeğiniz/çocuğunuz büyükse bu yöntemle değil de güzel ikna cümleleri kullanarak şurubu içirmeye çalışabilirsiniz. Örneğin, “şurubunu içersen yakın zamanda hastalığın geçer ve daha güzel oyun oynayabiliriz” ya da “bu ilaç senin iyileşmen için yapıldı, sen sağlıklı ve mutlu ol diye” gibi…  Unutmayın, tatlı söz yılanı deliğinden çıkarırmış 🙂

Şurubu kullanmadan önce son kullanma tarihine bakmayı ve şişeyi çalkalamayı unutmayın!

Şurubu verirken;

  • İlaç kaşığı
  • İlaç emziği
  • Şırınga
  • Damlalık kullanabilirsiniz.

1. İlaç Kaşığı:

Pek çok şurubun içinden çıkan ilaç kaşıkları ile bebeklere şurup vermek biraz zordur. Küçük bebekler başını çevirir genelde ilaç kaşığının kendine doğru geldiğini görünce. Ama ille de ilaç kaşıkları ile ilaç vermede kararlıysanız, yukarıda anlatılan gibi bebeğinizi kucağınıza alın ve kaşığı bebeğinizin alt dudağına değdirerek ilacı emmesini sağlayın. Büyük bebek ve çocuklarda ise şefkatli ses tonu ile söylenen sevgi sözcükleri ile ikna yolunu kullanarak ağzını açmasını sağlayabilirsiniz. Kaşığı ağzına aldıktan sonra şurubu yutuncaya kadar kaşığı ağzından çıkarmayın.

bebeklere şurup nasıl içirilir

Şurup verirken şurup kutusundan çıkan kaşıkları ya da verilmesi gereken doza göre çay kaşığı ya da tatlı kaşığı kullanabilirsiniz.

Bebek ve çocuklar bazen ağızlarını sıkı sıkıya kapatırlar, sevgi sözcükleri kâr etmeyebilir. Böyle bir durumda ilaç emzikleri ya da damlalık ve şırınga işinize yarayabilir.

2. İlaç Emziği:

Bu konuyu araştırma esnasında öğrendim bende ilaç emziklerini. Özellikle biberon ve emzik kullanan bebekler için ideal olabilir.

bebeklere şurup nasıl içirilir

İlaç emzikleri

3. Şırınga:

Bence en temizi. Doktorun verdiği miktarı şırıngaya çektirip, en uygun zamanda bebeğinizin ağzına sıkın. Tabi tadını alınca geri püskürtebilir ama burada da yutuncaya kadar şırıngayı ağzından çıkarmamayı deneyin. Ayrıca daha küçük bebeklerde şırınga içindeki şurup dil altına da sıkılabilir.

bebeklere şurup nasıl içirilir

Şırınga bence en ideal ilaç içirme aleti 🙂

4. Damlalık:

Gereken şurup dozunu damlalığa çektirip şırıngada ki gibi bebeğinize verebilirsiniz. Cam damlalıklar dişleri olan bebeklerde tehlikelidir. İlaç verirken boğazına kaçmaması için gereken önlemleri almanız gerekir.

bebeklere şurup nasıl içirilir

Keşke hiç bir bebek/çocuk hasta olmasa… Bebeklere ve çocuklara hastalık uğramasa, bulaşmasa ama, hayatın tatsız bir gerçeği maalesef. Bu noktada diyebileceğim iki cümle var;

Allah dermansız dert vermesin,

Tüm hastalara acil şifalar versin…

Sağlıcakla kalın…

2
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Yeni AnneAyfer cam Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler
Bildir
Ayfer cam
Ziyaretçi
Ayfer cam

Gunluk takipcinizim yazilariniz bazen gunluk hayatta isime yariyor. Ayrica ilac emzigini de ilk sizden duydum. Teşekkürler