Altın Çağ Anaokulu ve Tam Günlük Eğitim Akışı

O büyüdükçe bir takım alışkanlıklar edinmeye çalışıyoruz. Akşam yemeğini birlikte yemek ve yemek yedikten sonra çay saati yapmak gibi. Bilenler bilir, çay ve çaydanlık bizim vazgeçilmezimizdir 🙂 Dün akşam misafirlerimiz vardı. Babaannesi ve Sena ablası. Yemeği yedik, çay saati vakti gelince gayri ihtiyari oradan buradan konuşmaya başladık. Bizim ufaklık, usulca tam karşımdaki koltuğa geçti, iki elini sallayarak (bay bay yapar gibi) “Merhaba herkese, merhaba!” demeye başladı 🙂

Hepimiz ona bakmaya başlayınca: “Merhaba anne, nasılsın?” dedi bana. Bende: “İyiyim oğlum, sen nasılsın?” dedim. “Bende iyiyim, sağ ol.” dedi. Sonra babasına döndü ve aynı soruyu sordu: “Bana nasılsın?”, sonra babaannesi ve Sena ablasına. Hepimizden cevapları almış olmanın mutluluğu ve hazzı ile paşa çayından kocaman bir yudum aldı sonra 🙂

Beni çok mutlu eden ve yüzümde kocaman bir gülümsemeye neden olan bu hali dikkatimi çekti ve bunun okuluyla bir ilgisi olduğunu düşündüm hemen. Bence okulu ve okulundaki çember saatiydi oğluma bu faaliyeti yaptıran.

Altın Çağ Anaokulunda benimsenen Reggio Emilia eğitim yaklaşımı çocuklar için uygulanan günlük akış açısından da farklılıklar sunuyor. Özellikle yukarıda bahsettiğim olayda çember saatinin çok etkili olduğuna inanıyorum.

Tam günlük eğitim akışı

Tam günlük eğitim akışı -1

Okulun çok aktif ve rayında çalışan bir veli bilgilendirme sistemi mevcut. Mobilde oldukça iyi işleyen veli bilgilendirme sistemi sayesinde her şeyi takip edebiliyorsunuz. Örneğin, çocuğunuz okuldan geldikten sonra, gün içinde neler yaptığı, duygu durumu, öğle uykusu varsa uyuyup uyumadığı, yemeklerini yeyip yemediği hatta neleri yeyip neleri yemediğini bile size bildiriyorlar. Aynı zamanda okulda yapılan neredeyse her faaliyet dokümante ediliyor. Her günün sonunda veliye gönderilen pdf formatındaki tam günlük eğitim akışı içindekileri okurken çocuğunuzun neler dediğini okumak ve faaliyetler esnasında çekilmiş fotoğraflarına bakmak inanılmaz güzel bir heyecan.

Bu yazımda Altın Çağ Anaokulunda benim oğlumun bulunduğu sınıfta (Küçük Kozalaklar Sınıfı) bir günlük akış hakkında bilgiler aktaracağım sizlere.

Tam Günlük Eğitim Akışı

Tam günlük eğitim akışı - 1

Tam günlük eğitim akışı – 2

Küçük kozalaklar sınıfı (24-36 ay) (Sınıfımızın iki öğretmeni mevcut)

 • Okula geliş
 • Oyun zamanı (bütün öğrencilerin okula gelmesini ve kahvaltı zamanını beklerken öğrenme merkezlerinde serbest zaman geçiriliyor.)
 • Kahvaltı-Temizlik (kendileri gibi minicik masa ve sandalyelerde güne enerjik başlamak için her zaman sağlıklı besinlerden oluşan kahvaltılarını yapıyorlar. Kahvaltı öncesinde ve sonrasında temizlik işlemleri yapılıyor. Örneğin, çocuk kendi yemeğini kendi yiyor, gerektiğinde öğretmeni ona destek oluyor. Bu esnada kıyafetleri kirlenirse, kahvaltı sonrasında öğretmeni tarafından değiştiriliyor. Okula başladıktan sonra edindiği bu kazanım sayesinde ben evde kendim yedirmek istediğimde bile oğlum “anne, ben kendim ye” diyor ve kaşığı alıyor elimden.)
 • Güne Başlama Zamanı (Öğrenme duvarının önünde U şeklinde oturuluyor ve sıra ile “Günaydın” denilerek çember saatine başlanıyor. Bu esnada çocuklara okul dışında ve içinde neler yaşadıkları, hissettikleri, öğretmenleri ve diğer arkadaşları ile neler paylaşmak istedikleri soruluyor ve konuşma herkese söz hakkı verilerek sürdürülüyor.)
 • Çember saatinde hangi ayda, hangi mevsimde, haftanın hangi gününde oldukları ile havanın nasıl olduğu gibi günlük bilgiler hakkında konuşuluyor.
 • Sınıfta Günlük Sorumluluk Paylaşımı yapılıyor. Örneğin; çiçek sulama görevlisi, takvim görevlisi, sandalye ve oyuncak düzenleme görevlisi gibi başlıklar altında her çocuğa sorumluluklar verilerek onları yerine getirmesi destekleniyor.
 • İngilizce Dersi Zamanı
 • Etkinlik Zamanı (Bu zaman diliminde Reggio Emilia yaklaşımı sayesinde geliştirilen projeler ve onlarla ilgili faaliyetler yapılıyor.)
 • Öğle Yemeği ve Temizlik
 • Dinlenme Zamanı (Öğle uykusu için gerekli hazırlıklar yapılıyor. )
 • İkindi Kahvaltısı ve Temizlik
 • Bahçe Zamanı
 • Günü Değerlendirme Zamanı (Gün içinde yapılan faaliyetler hakkında sohbetler ediliyor.)
 • Eve Gidiş
Tam günlük eğitim akışı

Tam günlük eğitim akışı – 3

Oryantasyon sürecinde bir tam günlük eğitim akışı olmasa da kısmen eğitim sürecine şahit olmuştum. Altın Çağ Anaokulu Küçük Kozalar Sınıf öğretmenlerinin işlerini nasıl sevgi, özveri ve sabır ile yaptıklarını bizzat gözlerimle görmüştüm. Pekala, oğlum da her iki öğretmenini çok seviyor ve onlarla olmaktan çok mutlu. Çoğunlukla “Anne, yarın yine gel” diyerek ayrılıyoruz okuldan.

Teşekkürler Altın Çağ Anaokulu

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir