Tüp Bebek Tedavisi Kaç Yaşına Kadar Uygulanabilir?

40’lı yaşlarda kadınlardaki planlı gebelikler, tüm dünyada hiç olmadığı kadar yaygındır. Ancak, kadınlar dışarıdan nasıl görünürlerse görünsünler, yüzleşmeleri gereken bazı biyolojik gerçeklikler vardır. Aslına bakarsanız, 40 yaşından sonra hamile kalmak oldukça zor ve 45 yaşından sonra çok daha zor, ama gerçek dünyada bazen bunlar olabiliyor. 30 yaşın altındaki bir kadının %20’lik şansına kıyasla, 40 yaşında bir kadının, herhangi bir adet döngüsü boyunca hamile kalma şansı yaklaşık %5’tir.

Yaşın tüp bebek tedavisi sonucunda çok önemli bir belirleyici olduğuna dair şüphe yoktur. Bunun başlıca nedeni; 30’lu yaşlardan sonra bir kadının yumurtasının kalitesinin bozulmaya uğramasıdır. Unutmayın, yumurtalar, bir kadın dünyaya geldiğinden beri yumurtalıklarındadır. 30’lu yaşlara gelindiğinde aşınma ve yıpranma etkisi, yaşlanma süreci ile birlikte kromozom anormalliklerin olasılığını da artırır. Ancak herhangi bir kadın, yaşına bakılmaksızın; yetkin yumurtalar/embriyolar ve alıcı bir rahim varsa, tüp bebek tedavisi gerçekleştirilebilir.

Bir Hazırlık Aşamasından Geçin

Her yaştan kadın için, doktoru ile önceden bir hamilelik planı hazırlamak, iyi bir fikirdir. Bazı sağlık sorunları ya da kullanılan bazı ilaçlar, gelecekteki bir hamilelik için zararlı olabilir. Ayrıca, aile öykünüzü öğrenmek; gelecekte dünyaya gelecek bebeğiniz için belirli riskleri tanımlayabilir.

Uzmanlar, hamile kalma şansınızın, 28 günlük standart bir adet döngüsünün 12-14. günleri arasında olduğunu söylüyor. Ancak, 40 yaşına gelindiğinde bu geçerli olmayabilir. 40 yaşına yaklaşan kadınlar, sıklıkla daha erken veya daha geç yumurtlamaya başlar. Yumurtlama günü 12., 10. ya da 9. gün olabiliyor, bu nedenle, doğru zamanda seks yapamıyor olabilirler. Verimliliğinizin en yüksek olduğu zamanda olduğunuzdan emin olmak için, adet döngünüzü takip edin ve her ay ne zaman yumurtladığınızı tam olarak anlayın. Adet dönemlerinizin ne zaman olduğunu belirledikten sonra, yumurtlamanın zamanlamasını bulmak gerçekten kolaydır. Bir sonraki adet döneminin başlamasından 14 gün geriye saymanız yeterlidir.

40 Yaş Geç Bir Yaş Mı?

40 yaşında bir kadın, bebek sahibi olmak için yaşlı mı? Yumurta dondurmanın, taze embriyolar kadar başarı sağladığı ve kadınların, hayatlarının ilerleyen dönemlerinde de anne olabildikleri göz önüne alındığında, bu karmaşık bir soru olabilir. Ancak kadınlar, 40 yaşına geldiklerinde, tüp bebek tedavisi için uygun olmayı bırakıyorlar. Gerçekçi olmak gerekirse, bir süredir mücadele eden çiftlerin, bir yerde bir kesme noktası olmalı. Peki, kaç yaşına gelindiğinde bırakılmalı?

Yukarıda saydığımız dezavantajları olsa da, geç anne olmanın; daha fazla olgunluk ve ekonomik olarak daha güçlü olmak gibi avantajları da vardır. Ayrıca, 40 yaşından sonra doğum yapan kadınların, diğer kadınlardan daha uzun yaşadığını gösteren çalışmalar bulunmaktadır. Bunlara ek olarak, tüp bebek tedavisi ile doğum yapan ileri yaştaki annelerin çocukları, akademik hayatta da daha iyi bir başarıya sahiptir. Bknz: Tüp bebek tedavisi kaç yaşına kadar uygulanabilir?

Tabi bunların yanında, hamilelik risklerinin de daha fazla olduğu unutulmamalıdır. Bu yaşlarda, erken bir gebelik kaybı ya da düşük yapma olasılığınız daha fazladır, bu da oldukça yıkıcı bir deneyim. Peki, hamile kaldıysanız ve sağlık probleminiz yoksa, bir bebek dünyaya getirme şansınız ne kadardır?

  • 35 yaşın altındaki kadınlarda, her iki kadından biri,
  • 37 yaşında, her üç kadından biri,
  • 39 yaşında, her dört kadından biri,
  • 40 yaşında, her beş kadından biri,
  • 42 yaşında, her on kadından yalnızca biri

Çocuk Sahibi Olma Yaşı Artıyor

Kadınlarda, 30’lu yaşların ortasında ya da daha sonraki yaşlarda çocuk sahibi olma oranı giderek artıyor. Bu yaş grubundaki en büyük zorluk;  vücudun doğal yaşlanma süreciyle birlikte bir kadının yumurtalarının da yaşlanmasıdır ve bu, kısırlık ve düşüğün önemli bir nedenidir. 40 yaşından sonra hamile kalmak, başka bir engeli olmayan kadınlar için aslında bir meydan okumadır.

Doğurganlık potansiyelinin azalması; yalnızca yumurtalıkların sunacak daha az yumurtaya sahip olmaları değil, sahip oldukları yumurtaların kalitesinin daha düşük olması ve böylece dölleme yeteneğine sahip yumurtaların üretilmesinde daha zor bir zamanın ortaya çıkması anlamına da gelmektedir. Uzun yıllar boyunca araştırmacılar, rahmin yaşlanma sürecinden etkilenip etkilenmediğini merak ediyordu, ancak bugün, doğurganlığın azalmasının, çoğunlukla yaşlanan yumurtaların sonuçlarından kaynaklandığı belirtilmektedir. Yaş ile birlikte, sağlıklı yumurta üretememe sıklığı, hamilelik oranlarının daha düşük olmasına ve 35 yaşın üzerindeki kadınlarda düşük oranlarının daha yüksek olmasına neden olur. 40 yaşın  üzerindeki kadınlarda düşük oranları %50’dir ve ilerleyen her yıl, bu oran hızla artmaktadır. Bknz: Tüp bebek tedavisi hakkında en çok merak edilen 10 soru

Yumurtalık Rezervlerinde Azalma

İlerleyen yaşlarda gebelik ile ilgili vurgulanması gereken bir başka nokta da; yaş ile birlikte yumurta/embriyo yeterliliğindeki kaçınılmaz düşüşün yanı sıra, kadının yaşı ilerledikçe, yumurtalıklarındaki mevcut yumurta miktarının da azalması da söz konusudur. Yumurtalık rezervindeki bu azalma, ayrıca yumurta gelişimini tehlikeye sokan ve yumurta-embriyo anöploidi için eğilimi arttıran hipofizdeki LH’nin artan biyolojik aktivitesi ile de ilişkilidir. Yumurtalık rezervinde azalma olan kadınlar ayrıca, LH kaynaklı testosteron üretimini düzenleyemeyen herhangi bir yumurtalık uyarım protokolüne karşı çok daha savunmasızdır.

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir