Tüplerini Bağlatan Kadınlar Tekrar Hamile Kalabilir mi?

Bir kadının iç üreme sisteminin temel yapılarından biri olan fallop tüplerinin ana görevi, yumurtalıktan salınan yumurtayı rahme taşımaktır. Doğumsal anormallikler, cerrahi operasyonlar ve dış gebelik sonucunda tüp kaybı yaşanmadığı sürece bir kadının iki tane fallop tüpü bulunur.

tüpleri bağlatmak

Tüpleri bağlatmak

Olgunlaşmış bir yumurta yumurtalıktan bırakıldıktan sonra başlayan yolculuk esnasında tüplerden geçerken bir sperm tarafından döllenirse, döllenmiş yumurta tüplerden geçip rahme yerleşir ve gebelik süreci başlar.

Tüpleri Bağlatmak

Özellikle birden çok doğum yapmış ve çok çocuklu kadınlar, daha fazla gebelik ve çocuk istemediklerinde tüpleri bağlatmak suretiyle aile planlaması yapabilirler. Tüpleri bağlatmak, mikro cerrahi yöntemi uygulanarak yapılan bir aile planlaması şeklidir.

Tüpleri bağlatmak için çeşitli cerrahi yöntemler uygulanabilir. Laparoskopi yöntemi (kapalı ameliyat), sezaryen esnasında ya da açık ameliyat  şekilde yapılan ve tüplerden bir bölümün kesilmesi, yakılması ya da araya tıbbi bir araç konularak gerçekleştirilen uygulamalardır.

Tüpleri bağlatma operasyonundan evvel bunun geriye dönüşünün çok zor olduğu, hatta bazen olmadığı bilgisi hastaya mutlaka verilmelidir. Ayrıca kadınlara sağlık açısından bir zorunluluk yoksa 30 yaşından önce tüpleri bağlatmak önerilmez.

tüplerin bağlanması

Yumurtalık, rahim ve fallop tüplerinin gerçek görüntüsü. Görsel alıntıdır.

Ancak zaman geçtikçe değişen koşullar nedeniyle bir kadın tekrar çocuk sahibi olmak isteyebilir. Sahip oldukları çocukların hastalıkları ya da ölümü, boşanma ve yeniden evlenme gibi nedenlerle tekrar hamile kalmak isteyen kadınların cevabını çok merak ettiği sorulardan birkaçı arasında şunlar yer alır:” tüpleri açtırmak mümkün mü?” ya da “tüplerim bağlı olmasına rağmen hamile kalabilir miyim?”

Tüpleri Bağlatma İşleminden Sonra Tekrar Hamile Kalınır Mı?

Tüplerin yeniden açılması (geri dönüşüm ameliyatı), bağlanması esnasında yapılan ameliyatlara oranla daha zor olsa da, tüpleri yeniden açtırmak mümkündür ve sonrasında yaklaşık %40-%50 oranla gebe kalınabilinir. Ancak, tüplerin açılması ve sonrasında gebelik oluşması;

  • Tüplerin bağlanması operasyonundan sonra geçen süre ile,
  • Tüplerden çıkarılan kesit sonrasında kalan minimum 4 cm boyunda bir alan olması ile,
  • Tüplerde çıkarılan kesitin nereden yapıldığı ve
  • Kadının yaşı ile doğrudan ilgilidir.

 

Soru: Tüpler bağlı olsa dahi hamile kalınır mı?

Cevap:Kalınabilir, ancak bunun dış gebelik olarak sonuçlanması ihtimali çok yüksektir.

Tüplerini bağlatan ancak tekrar açtırmak istediğinde tüplerin çeşitli nedenlere bağlı olarak açılamaması ya da açılmasına rağmen doğal yollarla gebelik oluşmazsa tüplerini bağlatan kadınların tüp bebek yöntemi ile hamile kalmaları mümkündür.

Tüplerin bağlanması işlemi geri dönüşü çok zor olan bir işlem olduğu için özellikle kadının bu konuda çok iyi karar vermesi gerekir. Aksi halde tüpleri açtırmak için yapılması gereken işlemler, dış gebelik olasılıkları ve tüp bebek süreci kadını ciddi anlamda yıpratabilir.

 

Kaynaklar:

youtube.com

www.webmd.com

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir