Vajinal Akıntı Türleri Nelerdir?

Vajinal akıntı, kadınların en temel ve ortak şikayetlerinden biridir. Gündelik koşturmanın arasında oluşturduğu ıslaklık hissi ile en olmadık yerlerde rahatsız eden, rengine, kokusuna göre de zaman zaman endişeye düşüren vajinal akıntı, aslında çoğu zaman korkulacak bir durum oluşturmaz. Aksine bazen güzel şeylerin habercisi bile olabilir; gebe kalmak isteyen bir kadının yumurtlama döneminde olduğunu işaret etmesi gibi mesela.

Aslında vajinal akıntı, vücuttan salgılanan ter, tükürük, göz yaşı ve benzeri diğer salgılar gibi çoğu zaman doğal bir şekilde, vajina ve rahim ağzı etrafındaki bezler tarafından üretilen, sürekli kendini yenileyen vajina dokusundaki ölü hücreleri ve bakterileri ihtiva eden bir sıvıdır. Üretilen bu vajinal akıntı sayesinde vajina temiz kalır ve enfeksiyon riski azalır. Yani toplumumuzda çoğu zaman kadını bezdiren ve pis, iğreti bir şey gibi kabul gören bu vajinal akıntılar bir bakıma bir nimet gibi görülmeli diyebiliriz aslında.

Adet döngüsünün zamanına bağlı olarak rengi ve kokusu farklılık gösteren vajinal akıntı, yumurtlama ve gebelik dönemleri ile cinsel ilişki esnasında sıklıkla salgılanır.

Zaman zamanda enfeksiyon, kanser gibi ciddi sağlık problemlerinin de habercisi olan vajinal akıntı türlerini aşağıda detaylı olarak okuyabilirsiniz.

Temiz, Yumurta Akı Kıvamında…

Yaygın olarak görülen ve çoğu zaman normal olarak kabul edilen hafif yapışkan, renksiz ve kokusuz olan bu akıntının genelde 3 temel nedeni olabilir.

 1. Yumurtlama döneminde: Adet bitiminin 14. gününe denk genel dönemde yoğunlaşma olur.
 2. Hamilelik döneminde: Hamilelik hormonlarının etkisiyle artış görülür.
 3. Cinsel uyarılma esnasında: Kan damarlarının genleşmesiyle birlikte vücuttan atılan bu akıntı sayesinde cinsel ilişki kolaylaşır. Tamamen normaldir.

Süt Beyazı ve Krem Kıvamında…

Beraberinde çeşitli pıhtılar ve koku eşlik etmediği sürece endişe edilecek bir durum söz konusu değildir. Çoğunlukla kadınlarda adet gününden bir hafta ya da bir kaç gün önce görülen bu akıntı, bir tür vajinal yağlanma olarak da kabul edilir. Bu sayede vajinal dokular sağlıklı kalırken, ilişki esnasında kadının acı hissini ortadan kaldırır.

Sarı-Yeşil Arası Renkte ve Krem kıvamında…

Çok açık sarı renkli akıntılar da çoğu zaman normal olarak kabul edilir. Yeşilimsi akıntılar zaman zaman vajinal enfeksiyonları işaret etse de çoğu zaman yenilen gıdalardan ya da alınan takviye vitaminlerden de kaynaklanabilir.

Akıntı kötü kokulu ve yeşilimtırak bir renkteyse ve beraberinde vajinal kaşıntı ile idrar esnasında yanma hissi varsa muhtemelen trikomonas veya bel soğukluğu adında tıbbi tedavi gerektiren hastalıklar yaşanıyor demektir. Bu durumda vakit kaybetmeden bir doktora başvurulmalıdır.

Kan Kırmızı-Kahverengi Arası Renkte…

Bu tür akıntılar adet dönemi akıntısı yani adet kanamanız anlamına gelir ve çoğunlukla normaldir. Adet döneminin başlangıcında kan rengi parlak, akışkan ve parçalı oluyorken son günlerde kahverengi lekelenmelere dönüşür ve en sonunda tamamen kesilir. Ancak kanama ay boyunca devam ediyorsa bunun nedeni ciddi olabilir, örneğin bir enfeksiyon gibi…

Düzensiz adet gören ve hormonlara etki edecek şekilde doğum kontrol yöntemleri ile korunan kadınlarda kanama yine lekelenme şeklinde görülebilir.

İlaç kullanımı, polip, gebelik ve dış gebelik esnasında beklenmedik kanamalar çoğunlukla ciddiye alınmalı ve vakit kaybetmeden doktora gidilmelidir.

Pembemsi Vajinal Akıntı…

Çoğunlukla yumurtlama döngüsü habercisi olan bu renk vajinal akıntı, gebelik esnasında doğumun yaklaştığını gösteren ve nişan olarak da bilinen rahim ağzındaki tıkacın atılması sonucunda görülebilir.

Ayrıca bazı kadınlar cinsel ilişki sırasında pembemsi akıntı yaşayabilirler. Eğer bu renk akıntı sürekli olarak gelmeye devam ediyorsa ciddi bir durum söz konusu olabilir ve vakit kaybetmeden doktora gidilmelidir.

Beyaz ve Topak Topaksa…

Bu tip vajinal akıntı genelde maya mantarlarının neden olduğu bir tür bakteriyel enfeksiyondan ileri gelir. Bu akıntı çok kalın ve beyaz renkte gelirken vajinanın içinde ve dışında ciddi derecede kaşıntıya neden olur. Bu tür şikayetler yaşandığında acilen doktora gidilmelidir. Doktorun vereceği ilaçlar düzenli bir şekilde kullanıldığında şikayetler yavaş yavaş azalır ve iyileşme görülür.

Bu tür akıntıların nedeni olan enfeksiyonu geçiren kadınların kişisel hijyen ve bakımlarına dikkat etmeleri ve kimyasal içeren temizlik ürünlerinden kaçınmaları, bunun yanında pamuklu iç çamaşırı tercih etmeleri ve sürekli kuru tutmaları gerekir. Çünkü mantarlar nemli ortamlara bayılırlar 🙂

Gri, Köpüklü ve Balık Gibi Kokan Vajinal Akıntı…

Bu tür vajinal akıntılara, oksijensiz ortamda üreyen bakteri anlamına gelen Anaerob bakterilerinin neden olduğu ve bakteriyel vajinoz olarak bilinen bir enfeksiyon neden olur. Bu durumda doktora gidilmeli ve vereceği antibiyotik ilaçlar düzenli bir şekilde kullanılmalıdır. Bu hastalık esnasında cinsel ilişkiden uzak durulmalı ya da gerekli doğum kontrol tedbirleri alınmalıdır.

Yukarıda başlıklar halinde verilen vajinal akıntı türleri haricinde hangi belirtiler görülürse doktora gidilmeli?

 • Aşırı vajinal kaşıntı,
 • Vajinada ağrı,
 • İdrar yaparken yanma hissi,
 • Akıntıda güçlü, kötü koku,
 • Akıntıda köpüklü doku,
 • Kalın, süt kesiği dokusu,
 • Vajinal kanama,
 • Gri renkli vajinal akıntı,
 • Adet dönemi haricinde görülen vajinal kanama.

Doktora gittiğinizde doktorun size yönelteceği muhtemel sorular:

 • Bu anormal vajinal akıntı ne zaman başladı?
 • Vajinal akıntı ne renk?
 • Kokusu var mı?
 • Vajina etrafında kaşınma, ağrı ve yanma hissi var mı?
 • Birden fazla kişi ile beraberlik yaşadınız mı? (Bulaşıcı hastalıkların tespiti için)

Anormal vajinal akıntı tedavisi nasıl olmalı?

Bu sorunun cevabı vajinal akıntı nedeni tam olarak belirlendiğinde farklılıklar gösterir. Örneğin: maya mantar enfeksiyonu genelde vajina içine krem ya da jel ilaçlarla tedavi edilirken, Bakteriyel vajinoz, antibiyotik haplar ya da kremlerle tedavi edilir. Buna karar verecek olan kişi elbette doktorunuz olacaktır, ancak kendi alacağınız basit ve küçük önlemlerle vajinal akıntı oluşumunu engelleyebilirsiniz.

 • Vajinanızı düzenli olarak nazik bir şekilde temizleyin ve kuru tutun.
 • Kimyasal içeren kokulu sabunlar, diş macunu, köpük ya da kadınsı spreylerden uzak durun.
 • İdrara çıktıktan sonra vajina temizliğini önden arkaya doğru yapın.
 • %100 pamuk iç çamaşırı tercih edin, sentetik ürünlerden kaçının.
 • AVM, dinlenme tesisi, cami, okul, hastane gibi sürekli insan sirkülasyonun olduğu yerlerdeki tuvaletleri kullanmadan önce ve kullandıktan sonra mutlaka sifona basın.

Bedeninize ve ruhunuza iyi bakın, sizden bir tane daha yok bu dünyada.

Sevgiler.

 

Vajinal Akıntı makalesi için yararlandığım kaynaklar:

http://www.goodhousekeeping.com/health/a34156/vaginal-discharge-causes-treatment/

https://www.healthline.com/health/vaginal-discharge-color-guide#see-a-doctor8

http://www.webmd.com/women/guide/vaginal-discharge-whats-abnormal#1

 

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir