Yeni Doğan Bebekle Bağ Kurmak

Geçtiğimiz günlerin birinde eşim bana: “Annelik duygusunu ilk ne zaman hissettin?” minvalinde bir soru yöneltti. Bende bir an durup düşündüm, sahi ne zaman hissetmiştim ilk kez anneliğin ne demek olduğunu? Düşündüğümü gören eşim: “Onu kucağına ilk aldığında hissetmedin mi o duyguyu ya da hamilelikte?” diye yeni bir soru yöneltince, taa geçmişe gidip, oğlumu kucağıma aldığımda hissettiğim duygunun annelik duygusundan ziyade, bir mucizenin bedenimde gerçekleştiğine inanıp inanmamak arasında kaldığımı ve şaşkınlıkla iç içe girmiş heyecanımı hatırlıyorum.

O günlerde gerek kıdemli annelerin tecrübelerinden yararlanmak, gerekse de annelik yolunda edindiğim tecrübelerimi benden daha yeni annelerle paylaşabileceğimi düşündüğüm pek çok sosyal medya grubuna üye olmuştum. Şimdilerde pek tadı kalmayan bu platformlarda, yeni anne olmuş annelerin: “Evladım, canım ciğerim, meleğim! Senden önce ben yaşamamışım meğer. Evlat kokusu cennet kokusu…”  gibi paylaşımlarını gördükçe kendimi kötü hissettiğimi itiraf etmeliyim!

Henüz lohusalıktan çıkamamış olduğum o günlerde, bugün bazılarının abartı olduğunu düşündüğüm o acayip hissiyatlı paylaşımların etkisinde kalarak beynimde: “Ben neden yavruma karşı böylesine derin duygular hissedemiyorum, acaba ben iyi bir anne değil miyim?” gibi sorular üretip, ciddi manada suçluluk duygusuna kapılıyordum.

bebekle bağ kurmak

Ancak yaptığım araştırmalar kendime ne kadar haksızlık ettiğimi fark ettirdi bana, aranızda yeni anne olmuş ve benim hissettiklerime benzeyen duygular hisseden varsa, hiç üzmesin kendini boşa. Çünkü, yavrunuzla olduğunuz her gün annelik duygunuz güçlenecek ve zamanla ona bağlandığınızı zaten hissedeceksiniz…

Yeni Doğan Bebekle Bağ Kurmak

Yeni doğan bir bebekle bağ kurmak karşılıklı duygu alış verişi neticesinde gerçekleşiyor gibi görünse de, çoğunlukla anne bu birliktelikte 1-0 geriden gelir. Çünkü, bebek 9 aylık süreçte annesinin karnında var olmaya başlamış, onun kanından beslenmiş, büyümüş ve gelişmiş olduğu ve onu tanıdığı için ve bizdeki: “Kan çek(mek)iyor” deyimini de doğrularcasına, doğduğu ilk günden itibaren annesinden duygusal beklentiler içindedir. Bebekler ilk andan itibaren gülen gözlerle, sevgi dolu sözlerle, sarılmak ve öpülüp, koklanmak isterler.

Anneninse gerek iç güdüsel annelik dürtüleri, gerekse de bilinçli yaklaşımları nihayetinde bebeğini kucağına alması, ona sevgi dolu gözler ile bakması, yumuşak ses tonu ile güzel sözler söylemesi ve sıcacık tenine bastırarak emzirmesi anne-bebek arasındaki bağın ilk temellerini atar.

Annenin şefkat dolu bu yaklaşımları bebeği sadece duygusal anlamda tatmin etmekle kalmayıp, onun zihinsel gelişimine de katkı sağlar. Bir bebeğin nasıl ki fiziken büyümesi ve gelişmesi için besine ihtiyacı varsa, beyninin gelişmesi içinde böyle olumlu, fiziksel ve zihinsel tecrübelere ihtiyacı vardır. Yaşamın daha ilk zamanlarından itibaren deneyimlediği bu davranışlar bütünü, onun için hayati bir role sahiptir.

Bebeğin duygusal ihtiyaçlarını doğumu izleyen günlerde giderebilen ve benzer duygularla bebekle bağ kurma deneyimini tadabilen anne-babaların haricinde bunları hissetmesi zaman alan ebeveynlerde vardır ve bu durum oldukça normaldir. Bebekle birlikte zaman geçirdikçe ve paylaşımlar çoğaldıkça duyguların zamanla güçlendiği hissedilecektir.

Bebekle Bağ Kurmak İçin Anne-Babalara Tavsiyeler:

Rahmetli Barış Manço’nun dediği gibi: “İnsanın ilk öğrenmesi gereken dil, tatlı dildir”. Sevgi dolu tatlı dil ve güler yüz çoğunlukla(!) yetişkinlerde de olduğu gibi bebeklerin kendilerini güvende hissetmesini sağlar. Bu nedenle bebekle bağ kurmak isteyen anne babalara yapılacak ilk tavsiye; bebeğe karşı her zaman sevgi dolu gözlerle bakmak ve tatlı dille konuşmak olabilir.

Örneğin; ilk zamanlar heyecanlanmanıza ve elinizin ayağınızın birbirine dolaşmasını sağlayan ancak zaman geçtikçe rutine binecek olan emzirme, alt değiştirme gibi temel işler esnasında bebeğinize bir şarkı söyleyebilir, ona agucuk mugucuk yapabilir veya ona o esnada ne iş yaptığınızı anlatabilirsiniz. “Şimdi, o minicik miden, annenin sütü ile doluyor bebeğim, sütüm sana şifa olsun”. Ya da: “Bakalım minik popo neler yapmış?” gibi cümleler kurulabilir.

Bebeğinize Sarılın ve Dokunun

bebekle bağ kurmak

Sevgi ile sarılmak bebekle bağ kurmak için çok önemlidir.

Bebekle bağ kurmak için en etkili yollardan biri de; bebeğe sarılmak ve dokunmaktır. Yeni doğmuş bebekler basınç ve ısıdaki değişime karşı çok duyarlıdırlar. Bu nedenle kucağa, omuza alınmaya, sallanmaya, pışpışlanmaya, öpülmeye, sevilmeye ve masaja bayılırlar.

Bebeğinizle Konuşun, Ona Kitap Okuyun, Şarkı Söyleyin

Yeni doğan bebekler kendileri ile gözlerinin içine bakılarak konuşulmasını, yumuşak bir sesle şarkı söylenmesini çok severler. Eğer vücudunda her şey yolundaysa yani altı temiz, karnı tok ve gazı ya da başka bir ağrısı yoksa onunla konuştuğunuzda ya da bir şeyler okuduğunuzda size gülümsediğini göreceksiniz. Bu faaliyetler bebeğiniz ile sizi duygusal anlamda birbirinize bağlarken, öte yandan da onun dil yetisi kazanmasına yardımcı olacaktır. “Konuşması için daha çok erken!” demeyin, temelleri şimdiden atılıyor.

Bebeğiniz Sizi İzlesin

Doğduğu günden bu yana özellikle emzirme ya da beslenme esnasında ona çok yakın durduğunuz için yüzünüzü çok iyi tanıyan bebeğinizin yüz hatlarınızı incelemesine olanak verin ve ona yaklaşarak bol bol gülümseyin…

Sakin Bir Müzik Çoğu Zaman İyi Gelir

Bebekle bağ kurmak için evde hafif, sakin bir müziği açıp, bebeğinizi kucağınıza alarak, müziğin ritmine uygun hareketler yapmak iyi bir fikir olabilir.

Bunların yanında bebeğin sakin ve sıcak bir ev ortamında bulunması, sürekli tekrar eden olumlu deneyimler yaşaması onun güvende olduğunu hissetmesini sağlar ve bu da size olan bağını kuvvetlendirir.

Bilhassa ilk günleriniz, ilk aylarınız zor geçebilir ama lütfen bu dönemde kedinize ve bebeğinize karşı hoş görülü ve sabırlı olun. Bu günlerin geçeceğine yürekten inanın. Çünkü, eğer güvenli bir bağlanma sağlarsanız bebeğinizle aranızda bir ömür yıkılmayacak bir sevgi duvarı inşa edeceksiniz.

 

Yeni Doğan Bebekle Bağ Kurmak Makalesi İçin Yararlanılan Kaynak:

Mayo Clinic Sağlıklı Gebelik Rehberi

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir