Yeni Doğan Bebeklerde Görülen 12 Sağlık Problemi

Aradan 6 ay geçtikten sonra, ilk günlerde çektiğiniz fotoğraflara bakınca ne kadar değiştiğini görüsünüz bebeğinizin. Dudağınızdan yanağınıza yayılan tatlı  bir tebessümle hatırlarsınız maziyi…

Doğum yaptıktan sonra anneliğe atılan ilk adımların heyecanı, lohusalık, bebekli hayata alışma çabaları derken günler geçer, ancak bazen bir an bile yanından ayrılmadığınız bebeğinizin vücudunda var olan ya da oluşmaya başlayan değişiklikler dikkatinizi çekmeye başlayabilir.

Böyle bir anda telaşa kapılmayın, çünkü pek çok yeni doğan bebekte yaygın olarak görülebilen bir takım sağlık problemleri vardır. Bunların bazılarını bebek hiç hissetmez bile. Ancak bazı durumlar önemsenmelidir!

Bu makalede yeni doğan bebeklerde yaygın olarak görülebilen 12 sağlık problemi ele alınacaktır.

Yeni Doğan Bebeklerde Görülen 12 Sağlık Problemi 

 

1. Deride Döküntü ve Lekeler

ürtiker

Yeni doğan bebeklerde görülen sağlık problemlerinden Ürtiker (Kurdeşen)

Dünyaya yeni gelmiş bir bebeğin özellikle ilk haftasını yaşarken vücudunda bir takım kızarıklıklar ve buna bağlı döküntüler meydana gelebilir. Yeni doğanların çoğunluğunda rastlanan ve Yeni Doğan Ürtikeri(Kurdeşen) olarak isimlendirilen bu sağlık problemi tamamen geçicidir. Kısa bir süre bebeğin vücudunda görülüp tedaviye gerek kalmadan kendiliğinden geçen hastalıktır. Endişelenmeye gerek yoktur. Ancak döküntüler:

 1. Düz, koyu kımızı veya mora benzer renkteyse,
 2. Ortalarında iltihaplı irin varsa,
 3. Lekelerin mikrop kaptığını düşünüyorsanız

bebeğinizi acil olarak doktora götürmelisiniz.

2. Konak

konak

Konak

Yeni bebeğin başında görülen egzamanın bir çeşidi olarak bilinen kahverengi, kabuklaşmış deri parçalarına konak denir.  Bazen bebeğin yüzüne, vücuduna ya da poposuna yayılarak kırmızı ve soyulan döküntülere sebep olabilir.

Yeni doğan bebeklerde genelde 2-3 aylıkken meydana çıkan ve bebek henüz iki yaşına gelmeden kendiliğinden yok olan sağlık problemi olarak bilinir. Görüntüsü kötü olsa da bebeğe zarar vermez.

Bebeğinizin başındaki Konağı temizlemek için;

 1. Zeytin yağı veya bebek yağını banyo öncesi 45-60 dakika önceden bebeğinizin başına sürün ve bekleyin. Kabuklaşmış deri parçaları yumuşayacaktır.
 2. Banyo esnasında bebeğinizin başını, bir tarak yardımı ile hafif hafif, bastırmadan tarayarak konağı temizleyebilirsiniz. Fazla bastırırsanız bebeğinizin kafa derisini tahriş edebileceğiniz gibi bıngıldağına da zarar verebilirsiniz. Aman Dikkat!!!

3. Pişik

Pişik bazen ciddi bir sağlık problemi olabilir.

Pişik bazen ciddi bir sağlık problemi olabilir.

Bebeklerde en sık rastlanan cilt problemidir diyebiliriz. Pişik bebeğin genelde poposunda, bacak kıvrımlarında ve koltuk altlarında meydana gelen deri tahrişidir. Kirlenmiş alt bezinin uzun süre bebeğin altında kalması ya da hazır bebek bezinin bebeğin cildine yaramaması sonucu popoda meydana gelirken, genelde hava alamayan koltuk altı ve diz kapağı arkasındaki bölgenin terden ya da banyo sonrası ıslak kalması sonucu oluşur.

Pişik olmaması için;

 1. Bebeğinizin cildine uygun bebek bezini bulup,  altını sık değiştirin. Altını her değiştirdiğinizde iyice temizleyip, kurulayın.
 2. Özellikle yaz aylarında bebeğinizin altını açtıktan sonra havalanması için bekleyin. Bu bebeğinizin de hoşuna gidecektir 🙂
 3. Doktorunuzdan alacağınız tavsiye ile praben içermeyen pişik kremi kullanın.

Bebeğinizin poposundaki, kol ve bacak kıvrımlarındaki pişikler her geçen gün artıyor ve beyaz beyaz lekelenmeler (pamukçuk) görüyorsanız doktora götürmeniz de fayda var. Pişik yara halini alırsa bebeğinizin canı çok yanar ve huzursuz olabilir.

4. Gözlerde Sulanma, Çapaklanma ve İltihaplanma 

göz yazı kanalı tıkanıklığı

Yeni doğan bebekte göz yaşı kanalı tıkanıklığı

Gözyaşı kanallarının tıkanıklığı, doğumda bebeğin gözlerine bulaşan kan veya vücut sıvıları gözlerde iltihaplanma ya da sulanma ve çapaklanmaya sebep olabilir.

Doğumdan iki gün sonra bebeğiniz uyandığında kirpikleri birbirine yapışmışsa, göz pınarlarında sarımsı beyaz irinler varsa bu göz kapağı iltihabına işaret olabilir.  Bebeğinizden bu rahatsızlığı gidermek için;

 1. Her gün kaynatılıp ılıtılmış suyla ıslattığınız pamuğu, bebeğinizin göz pınarından dışarı doğru istikamette olmak üzere günde iki kez silin.
 2. Bu işlemi yaparken her göz için yeni ve temiz pamuk kullanın.
 3. Göz yaşı kanallarının tıkanıklığı için ise göz pınarından başlayarak dışa doğru hafif hafif masaj yapabilirsiniz.

Bu temizliği yaptığınız halde iyileşme görmüyorsanız ve aynı zamanda bebeğinizin gözünde sarı renkli akıntı varsa hemen doktora götürmelisiniz.

Doktor yaptığı muayeneler sonunda bebeğinize antibiyotik göz damlası verebilir. Damlayı damlatmak için bebeğinizi kolları içeride kalacak şeklide (kundak biçimi)bir battaniye ile sarıp, iki parmağınız ile gözünü hafifçe aşağı yukarı çektirerek açarken, diğer elinizle de damlayı ters çevirip ucuna ilaç gelecek şekilde hazırlayıp bebeğinizin gözüne damlatabilirsiniz. Yanınızda birileri varsa ne ala 🙂 Bebeğinizin başını tutarak size yardımcı olabilirler.

5. Vajinal Kanama

Kız bebeklerde görülen doğumdan sonra, anneden geçen hormonların etkisi ile vajinal bölgede mukuslu ve kanlı bir akıntı olabilir. Normal bir durum olup, seyreden günlerde geçmesi beklenir. Bir hafta ve daha fazla sürerse doktora başvurun.

6. Bezde turuncu/pembe lekeler

ürik asit kristalleri

Ürik Asit Kristalleri

Özellikle yaşamın ilk haftalarında bebeğin bezini değiştirmek için açtığınızda turuncu/pembe lekelere rastlarsanız telaşa kapılmayın. Çoğunlukla bebeğin yetersiz beslenmesi sonucu idrarı ile atılan ve ürik asit kristalleri olarak tanımlanan sağlık problemi olup, lekelenmeler bebek tam doyduğunda geçecektir.

Siz sakin olun ve bebeğinizi sık sık, her fırsatta emzirin. Şayet akıntı kırmızıya dönüşürse ve bebek çok huzursuzlanırsa mutlaka doktora götürmelisiniz.

7. Üşütme

bebeklerde üşütme

Bebeklerde üşütme ciddi bir sağlık problemi doğurabilir.

Özellikle kış aylarında dünyaya gelen bebeklerde çok daha dikkat isteyen bu konu oldukça önemlidir. Yaşamın ilk haftalarında bebeklerin vücut ısıları düzenli değildir. Bebek soğuk bir ortamda kısa sürede olsa kaldığında vücut sıcaklığı birden düşer ve titremeye başlar. Özellikle düşük kilo ile veya erken doğan bebeklerde bu duruma çok dikkat etmek gerekir.

 1. Bebeğinizin elleri ve ayakları soğuksa ve ağlayıp, huzursuzlanıyorsa,
 2. Göğsü ve karnı soğuksa,
 3. Hareketlerinde azalma, halsizlik ve yorgunluk seziyorsanız,
 4. Vücut sıcaklığı 35 derecenin altındaysa bebeğiniz üşüyor demektir.

Bu bulgulara rastladığınızda bebeğinizi kucağınıza ya da sıcak bir ortama alıp, besleyerek ısıtın. Eğer çabalarınız sonuç vermiyor ve bebeğinizin vücut ısısı 35 dereceden yukarı çıkmıyorsa doktora götürmelisiniz.

Bebeğin Üşümesini Engellemek İçin Yapılacaklar:

 1. Bebeğinizin bulunduğu odanın sıcaklığını 16-22 derece civarında olamasını sağlayın,
 2. Bebeğinizi ceryan yapan yerlerde, klimalı odalarda bırakmayın.
 3. Bebeğinizin banyo esnasında üşütmemesi için ortam sıcaklığını biraz daha arttırmalısınız. Kıyafet değiştirirken ve banyo hazırlığında da üşütmemeye dikkat edin.
 4. Sokağa  çıkarken mevsimine göre uygun kıyafetler ile giydirin. Özellikle soğuk havalarda başına şapka, ellerine eldiven ve ayaklarına çift kat çorap ile birlikte patik ya da makosen tarzı ayakkabı giydirmeye özen gösterin.
 5. Soğuk havalarda bebek arabasında uyuyorsa sık sık kontrol edin.

8. Aşırı Sıcakta Kalma

bebeklerde ateş

Bebeklerin aşırı sıcakta kalması onlar için tehlikelidir.

Yukarıda da ifade ettiğim gibi yaşamının ilk günlerinde bebeklerin vücut sıcakları belli bir seviyede ve düzende olmadığı için üşüyor evhamı ile aşırı derecede sarıp sarmalamak ve çok sıcakta bırakmak neredeyse soğukta kalması kadar zararlıdır. Özellikle ateşi varsa kesinlikle kat kat giydirmeyin.  Sık sık ateşini ölçün; eğer 37 derecenin üzerinde ise;

 1. Daha serin bir ortama alın,
 2. Üzerindekilerinin bir katını çıkarın,
 3. Vücudunu nemli bir bez ile silin,

bunlara rağmen halsizlik, bitkinlik, cildin aşırı sıcak ve terli olmasını engelleyemiyor ve vücut ısısını 37 derecenin altına düşüremiyorsanız acil doktora gitmelisiniz.

9. Kusma

bebeklerde kusma

Bebeklerde Kusma

Bebeğinizi beslerken ya da besledikten kısa süre sonra ağzından az miktarda süt gelmesi genelde beslenirken yuttuğu havadan kaynaklanır ve halk arasında fazlasını çıkardı diye söylenir. Normal bir durumdur, üzülmeyin. Genelde mama ile beslenen bebeklerde daha sık görülür. Eğer;

 1. Bebeğiniz 8 saatlik bir sürede her öğünden sonra kusmuşsa,
 2. Dudakları ve ağız içi kuruysa,
 3. 6 saatten uzun süre altını ıslatmamışsa,
 4. Yeşilimsi bir kusmuk çıkarırsa,
 5. Gözleri çukura kaçmış ya da bıngıldağı(başındaki henüz kapanmayan bölge),
 6. Olağan dışı şekilde uykudan ayılamıyorsa bebeğinizi acil bir şekilde doktora götürmelisiniz.

Fışkırarak Kusma

Bazende bebeklerde yukarıda bahsettiğimizden farklı olarak adeta fışkırırcasına kusmalar meydana gelebilir. Bunun iki nedeni olabilir; birincisi bebeğin emerken hava yutması olabileceği gibi ikinci nedeni de, Pilor Stenozu adı verilen kalıtsal bir sağlık problemi olarak bilinir. Bu hastalık midenin onikiparmak bağırsağına boşalan bölümünün tıkalı olmasından ileri gelir. Bebekte belirtileri 2.haftadan 2. aya kadar ortaya çıkabilir. Basit bir ameliyatla tedavi edilir.

10. İshal

Yeni doğanlar günde yaklaşık 6-7 kez kaka yaparlar. Anne sütü alan bebeklerin kakası sıvıya yakın sarı/kahverengindedir. Bebeğiniz normalden farklı olarak daha sulu ve rengi yeşile kayan kaka yapıyorsa ishal olmuş demektir. Bebeklerde ishal, sıvı kaybına yol açtığı için ihmale gelmeyecek bir sağlık problemidir. Normalde isalin 24 saat içinde geçmesi beklenir.

Bebeğinizin ishali ile birlikte ateşi varsa, kakasında kan görüyorsanız ve ishali bu belirtilerle birlikte 6 saat ve daha fazla sürerse bebeğinizi hemen doktora götürmelisiniz.

11. Gaz

bebeklerde gaz problemi

Bebeklerde gaz çıkarırken hafif kusma meydana gelebilir.

Bebekler 3 aylık olup yavaş yavaş hareketlenmeye başlayıncaya dek beslenirken yuttukları gazı çıkaramazlar. Bu da onların yaşadığı ciddiye alınacak ama geçici bir sağlık problemi olarak değerlendirilebilir. Dünyanın ızdırabı anlamındadır. Ağrı yapar, çok fazla ağlatır.

Bebeğin gazını çıkarabilmek için besledikten yarım saat kadar sonra omzunuza ya da kucağınıza yatırarak ve sırtını yavaşça sıvazlayıp, hafif hafif pat patlar yaparak bebeğin gazını çıkarabilirsiniz. Gazın çıkması sırasında hafif kusma meydana gelebilir. Ayrıca gazdan dolayı ağlayan bebeği yatıştırmak için verilen tavsiyelere buradan bakabilirsiniz.

12. Doymama

Bu durum tam olarak bir sağlık problemi olmasa da özellikle ilk kez yeni anne olmuş kişiler bebeğini emzirir/mama verir fakat doyup doymadığını pek anlayamaz. Bunu anlamanın en kestirme yolu bebeğe meme teklif etmektir. Çoğunlukla bebek annenin memesini alıyorsa açtır, denebilir. Fakat bazen emer ancak doyamaz, sürekli emmek ister. Bu durum anneyi zorlayabilir.Yeterli beslenip beslemediğini anlamanın yolu ise ayda 600, haftada 150 gram almasıdır. Eğer bebeğiniz bu kadar kilo alıyorsa sütünüz yeterlidir. Ancak yeterli kiloyu alamamışsa doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Özellikle ilk aylarda bebeğin kilo takibinin iyi yapılması gerekir.

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir